PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE

Płaskostopie poprzeczne to wada w budowie stopy, polegająca na obniżeniu lub całkowitemu zniesieniu jej fizjologicznego, poprzecznego sklepienia. W związku z tym, ulega ona spłaszczeniu, poszerzeniu w przedniej części. Prawidłowo zbudowana stopa, nie przylega całą powierzchnią do podłoża – dotyka go jedynie w 3 punktach: piętą, podstawą palucha oraz palca małego. Przy stopach poprzecznie płaskich, punkty podparcia przenoszą się na kość palca drugiego oraz trzeciego. W takiej sytuacji, stopy zaczynają inaczej pracować, co odbija się negatywnie nie tylko na ich kondycji, ale także na sprawności stawów skokowych oraz kolanowych. Nie należy dopuszczać do rozwoju płaskostopia, gdyż z czasem może przysporzyć ono sporych kłopotów, skutkujących problemami ze sprawnym poruszaniem się.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

Rozwój stopy poprzecznie płaskiej, może być wywołany następującymi czynnikami:

  • Wady postawy oraz budowy stopy.
  • Genetyczne rozluźnienie aparatu więzadłowego oraz torebek stawowych.
  • Nieprawidłowo dobrane obuwie (za małe, na wysokim obcasie).
  • Nadwaga (z uwagi na ciężar jaki muszą dźwigać stopy, osłabieniu ulegają ich więzadła, mięśnie oraz stawy).
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Praca, wymagająca ciągłego stania.
  • Dźwiganie ciężarów.
  • Występowanie palucha koślawego i/lub palców młotkowatych.
  • Zmiany hormonalne – spadek poziomu estrogenów u kobiet znacząco wpływa na jakość tkanki łącznej.

Płaskostopie poprzeczne – objawy

Gdy płaskostopie nie jest zaawansowane, Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. W przedniej części stóp (zwykle na wysokości II i III głowy kości śródstopia) pojawiają się natomiast odciski oraz nagniotki, będące skutkiem przewlekłego, nieprawidłowego obciążania dolnej części kończyn. Z biegiem czasu, deformacja daje o sobie znać w bardziej radyklany sposób. Chory skarży się na ból i puchnięcie nóg oraz problemy z kręgosłupem. Z uwagi na fakt, iż stopa wyraźnie ulega spłaszczeniu (poszerzeniu), Pacjent ma problemy z dobraniem odpowiedniego obuwia.

Płaskostopie poprzeczne – diagnostyka

Już na pierwszej wizycie, lekarz jest w stanie zdiagnozować u Pacjenta stopę poprzecznie płaską. Podczas badania, specjalista dokładnie ogląda kończyny przybyłego, ocenia budowę stóp oraz sprawdza, w jaki sposób są obciążane. Pacjent zostaje poproszony o przejście się po gabinecie lekarskim i zrobienie kilku prostych ćwiczeń. Dla potwierdzenia swojej diagnozy, ortopeda może zlecić bezbolesne i nieinwazyjne badanie na podoskopie lub specjalnej macie z czujnikami. Dzięki temu, w sposób niezwykle szczegółowy jest w stanie ocenić anatomię stopy oraz wykryć nieprawidłowości w jej budowie i funkcjonowaniu.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie zachowawcze

Możliwe jest cofnięcie deformacji stóp, gdy zostaną podjęte odpowiednie działania we wczesnym stadium rozwoju schorzenia i tylko u osób dorastających. Później, odpowiednia terapia jest w stanie zahamować postępowanie schorzenia, tak aby Pacjent mógł bez problemu poruszać się. Leczenie zachowawcze stopy poprzecznie płaskiej opiera się na następujących działaniach:

  • Noszenie specjalnych, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych. Dzięki nim łuk poprzeczny stóp zostanie podtrzymany, co pozytywnie wpływa na ich prawidłową biomechanikę.
  • Regularnie wykonywanie ćwiczeń, wzmacniających aparat mięśniowo-więzadłowy stóp (np. rolowanie przedmiotów, podwijanie palców, przenoszenie palcami woreczka, wypełnionego grochem itp.).
  • Kinesiotaping – dzięki specjalnym plastrom, możliwa staje się korekta wadliwego ułożenia stóp oraz ich lepsza stabilizacja.
  • Masaże lecznicze.
  • Zabiegi pielęgnacyjne stóp – usuwanie bolesnych odcisków, modzeli.

W terapii płaskostopia poprzecznego, niezwykle ważne jest leczenie przyczynowe, polegające na eliminacji czynników, wywołujących nieprawidłową budowę stopy. Jeśli stopa poprzecznie płaska wywołana jest przez paluch koślawy, wówczas niezbędna może stać się operacja haluksa. Jeśli spłaszczenie łuku poprzecznego wynika z otyłości – należy zrzucić dodatkowe kilogramy.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie operacyjne

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanego rezultatu, a deformacja postępuje, wówczas należy rozważyć możliwość leczenia operacyjnego. Zabieg polega na korekcji łuku poprzecznego stopy oraz plastyce tkanek miękkich. Jeśli zachodzi konieczność, podczas operacji chirurg eliminuje inne schorzenia, zarówno te, będące przyczyną płaskostopia poprzecznego, jak i te stanowiące jego następstwo.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie w Krakowie

Nie lekceważ płaskostopia, ponieważ nieprawidłowa budowa stopy przyczynia się do poważnych problemów ze sprawnym poruszaniem się. Wystarczy trafna diagnoza i odpowiednio wdrożone leczenie, aby uniknąć przykrych dolegliwości bólowych. W centrum medycznym Semper Fortis gwarantujemy fachową opiekę ortopedyczną oraz rehabilitacyjną. W naszym sklepie ortopedycznym można zakupić również wysokiej jakości, indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które są kluczowym elementem leczenia zachowawczego płaskostopia poprzecznego.