PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE

Prawidłowo zbudowana stopa dotyka podłoża jedynie w 3 punktach: piętą, podstawą palucha oraz palca małego. Płaskostopie podłużne (zwane inaczej platfusem), to schorzenie, polegające na obniżeniu lub całkowitemu zniesieniu fizjologicznego sklepienia stopy wzdłuż jej długości pomiędzy piętą, a palcami. Nieleczone, może wywołać problemy ze sprawnym poruszaniem się, kłopoty z kręgosłupem, biodrami i kolanami. Może również doprowadzić do powstania długotrwałych procesów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, a nawet poważnych schorzeń, związanych ze ścięgnem Achillesa.

Płaskostopie podłużne – przyczyny

Płaskostopie podłużne spowodowane jest najczęściej przez niewydolne (osłabione i rozciągnięte) mięśnie, które mają za zadanie utrzymanie w określonej pozycji fizjologiczny łuk podłużny stopy. Dzieje się tak głównie na skutek:

  • Patologii w budowie kończyny dolnej, nieprawidłowej postawy ciała.
  • Noszenia niewłaściwego obuwia (za ciasnego, na wysokim obcasie).
  • Dźwigania ciężarów, pracy wymagającej długiego stania.
  • Znacznej nadwagi.
  • Nieprawidłowego ustawiania stóp podczas chodzenia czy biegania.
  • Uprawiania przez dłuższy czas sportów na twardej powierzchni.
  • Długotrwałego unieruchomienia kończyny, np. w wyniku kontuzji.
  • Zaniedbania kontroli rozwoju stóp w okresie dziecięcym.

Płaskostopie podłużne – objawy

Najbardziej oczywistym objawem płaskostopia podłużnego jest obniżenie sklepienia stopy. Dodatkowymi symptomami schorzenia są:

  • Dolegliwości bólowe stóp, łydek a także kręgosłupa, które dają o sobie znać głównie podczas poruszania się.
  • Rogowacenie skóry na podeszwie stóp.
  • Pochylenie stóp w kierunku wewnętrznym.
  • Starte podeszwy obuwia od wewnętrznej strony.
  • Dolegliwości kostek – opuchnięcie oraz bolesność po ich wewnętrznej stronie.

Płaskostopie podłużne – diagnostyka

Aby zdiagnozować platfusa, należy udać się do ortopedy. Podczas wizyty lekarskiej, specjalista dokładnie ocenia stopień spłaszczenia stopy, stwierdza, czy schorzenie ma charakter sztywny czy elastyczny. Pacjent zazwyczaj zostaje poproszony o przejście się na boso po gabinecie, lub o przyjęcie pozycji stojącej na palcach. Dla potwierdzenia swojej diagnozy, lekarz może zlecić badanie na podoskopie lub specjalnej macie z czujnikami. Badania te są bezbolesne i nieinwazyjne. Ich największą zaletą jest to, że pozwalają ocenić anatomię stopy oraz wykryć nieprawidłowości w jej budowie i funkcjonowaniu.

Płaskostopie podłużne – leczenie zachowawcze

W większości przypadków, leczenie zachowawcze płaskostopia podłużnego, daje satysfakcjonujące efekty w postaci zniwelowania dolegliwości bólowych. Trzeba jednak pamiętać, że cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną podjęte odpowiednie działania we wczesnym stadium rozwoju schorzenia i tylko u osób bardzo młodych – dzieci. U dorosłych, można zatrzymać postępowanie choroby, tak aby Pacjent mógł normalne funkcjonować. W przypadku wystąpienia platfusa, lekarz zaleca:

  • Noszenie specjalnych, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych, które można zamówić w sklepie ortopedycznym. Jest to niezwykle ważny element terapii, ponieważ podpierają one sklepienie stopy, niwelując ból kręgosłupa oraz stawów.
  • Regularne wykonywanie ćwiczeń, mających na celu wzmacnianie mięśni stóp (np. naprzemienne stawanie na placach i piętach, rolowanie stopą wałka czy drapanie podłogi placami).
  • Masaże stóp.
  • Fizykoterapię: zabiegi rozluźniające, poprawiające krążenie krwi w stopie, a tym samym odżywienie tkanek miękkich.
  • Kinesiotaping – dzięki specjalnym plastrom, możliwa staje się korekta wadliwego ułożenia stopy oraz jej lepsza stabilizacja.

Płaskostopie podłużne – leczenie operacyjne

W skrajnych przypadkach, w terapii płaskostopia podłużnego stosuje się leczenie operacyjne. Lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu tego typu procedury w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego rezultatu, Pacjent skarży się na dolegliwości bólowe oraz utrudniony chód, uniemożliwiający mu normalne funkcjonowanie.

Płaskostopie podłużne – leczenie w Krakowie

Nasze centrum medyczne zajmuje się leczeniem schorzeń ortopedycznych, w tym również terapią płaskostopia podłużnego. Oprócz prawidłowej diagnostyki, przeprowadzonej przez naszych doświadczonych specjalistów, Pacjentom oferujemy również dostęp do pełnej rehabilitacji. Dodatkowo, w naszym sklepie ortopedycznym jest możliwość nabycia wysokiej jakości, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych, pomocnych w zwalczaniu przykrych dolegliwości platfusa.