PIĘTA HAGLUNDA
Pięta Haglunda, czyli jałowa martwica guza kości piętowej, to wyniosłość kostna na tylko-górnym biegunie kości piętowej (w obszarze przyczepów ścięgna Achillesa). Rozwojowi schorzenia sprzyja niedokrwienie okolicy guza piętowego, w efekcie czego pojawia się miejscowa martwica tkanki kostnej. W dalszej kolejności następuje rekonstrukcja wchłoniętego fragmentu kości, po czym (na skutek działających na ten obszar obciążeń), dochodzi do zniekształcenia tylko-górnej części kości piętowej. Schorzenie dotyka głównie kobiet w wieku 15-35 lat. Bywa, że pojawia się tylko na jednej stopie, ale najczęściej deformacja obejmuje obie pięty jednocześnie.
Pięta Haglunda – przyczyny
Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest noszenie za ciasnego obuwia ze sztywnym napiętkiem. Predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, częste urazy pięty oraz intensywne bieganie, również mogą przyczyniać się do wystąpienia schorzenia. Choroba często współistnieje z toczniem układowym, płaskostopiem oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów. U dzieci, schorzenie ma związek z patologicznym rozwojem kości piętowej.
Pięta Haglunda – objawy
Deformacja pojawia się powoli i stopniowo. Do typowych objawów martwicy guza kości piętowej zaliczamy:
- Silny, pulsacyjny ból zlokalizowany poniżej przyczepu ścięgna Achillesa. Pojawia się on po przeciążeniu ścięgna lub na skutek ucisku pięty (np. w wyniku położenia stopy na podłożu).
- Zgrubienia i/lub pęcherze na pięcie.
- Obrzęk pięty.
- Trudność w poruszaniu się w obuwiu całkowicie zakrytym.
- Stan zapalny ścięgna Achillesa – dzieje się tak z powodu przewlekłego drażnienia kaletki głębokiej ścięgna przez guz piętowy.
Pięta Haglunda – diagnostyka
Z podejrzeniem schorzenia warto udać się do ortopedy, gdyż nieleczona deformacja może znacznie ograniczyć aktywność fizyczną Pacjenta. Zmiany chorobowe pojawiają się w pobliżu przyczepów ścięgna Achillesa, z tego względu często trudne bywa rozpoznanie przyczyny bólu w pięcie. Aby mieć pewność co do postawionej diagnozy, lekarz przeprowadza badanie fizykalne oraz zleca badania obrazowe (RTG, USG stopy), na postawie których określa źródło dolegliwości.
Pięta Haglunda – leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze jałowej martwicy guza kości piętowej obejmuje:
- Noszenie wygodnego, nieuciskającego obuwia, najlepiej z odkrytą piętą.
- Odciążenie guza piętowego przez korzystanie ze specjalnych wkładek, pozytywnie wpływających na prawidłową biomechanikę stóp.
- Stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.
- Przeprowadzanie ćwiczeń rozciągających ścięgno Achillesa w celu minimalizacji drażnienia go przez zdeformowanego guza piętowego.
- Fizykoterapię: falę uderzeniową ESWT, laseroterapię, jonoforezę, krioterapię.
- Iniekcje leków sterydowych do kaletki ścięgna Achillesa.
Pięta Haglunda – leczenie operacyjne
W przypadku zaawansowanej choroby (brak efektów leczenia zachowawczego, duże zmiany martwicze oraz deformacje guza piętowego), konieczna staje się operacja. W trakcie jej przebiegu, lekarz usuwa wyrośl z kości piętowej. Ortopeda przeprowadza zabieg metodą otwartą lub artroskopową, a jego wykonanie wymaga dużej precyzji i doświadczenia ze strony chirurga. Procedura niesie bowiem za sobą ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa. Dodatkowo, po operacji mogą wystąpić problemy z gojeniem się rany pooperacyjnej, mało estetyczną blizną w miejscu nacięcia, a także z uszkodzeniem nerwu strzałkowego. Po zabiegu, stopa Pacjenta wymaga unieruchomienia, odciążenia, a w dalszej kolejności fachowej rehabilitacji.
Pięta Haglunda – leczenie w Krakowie
W razie podejrzenia choroby, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia lekarzy naszej placówki. W przypadku dolegliwości, jaką jest pięta Haglunda, prawidłowa diagnoza i wczesne rozpoczęcie terapii to klucz do zachowania sprawności fizycznej. Jest to tym bardziej istotne, że schorzenie bywa mylone z ostrogą piętową czy zapaleniem ścięgna Achillesa, których przyczyny powstania są odmienne. W Semper Fortis, możesz liczyć na fachową diagnozę (opartą o badania fizykalne i obrazowe) oraz optymalną ścieżkę leczenia choroby.