PALUCH SZTYWNY
Paluch sztywny (hallux rigidus) to schorzenie zwyrodnieniowe, prowadzące do częściowej lub całkowitej utraty ruchomości w stawie śródstopno – paliczkowym dużego palca u stopy. To jedna z najczęstszych chorób, powodujących deformację oraz ból w obrębie palucha. Często mylona jest z paluchem koślawym. Oba zwyrodnienia dotyczą wprawdzie tego samego stawu, ale są to różne schorzenia, wymagające innej terapii.
Paluch sztywny – przyczyny
Schorzenie może pojawić się w wyniku działania następujących czynników:
- Regularne mikrourazy stawu śródstopno-paliczkowego lub jeden, duży uraz powierzchni stawowej.
- Nieprawidłowości w budowie stawu oraz kości śródstopia.
- Dziedziczenie – występowanie choroby w rodzinie, zwiększa szanse na pojawienie się jej u przyszłych pokoleń.
- Choroby takie jak np. dna moczanowa, choroby chrząstki stawowej, jałowa martwica głowy pierwszej kości śródstopia.
- Nadmierna długość palucha.
Paluch sztywny – objawy
Objawy schorzenia nie należą do przyjemnych. Chory przede wszystkim odczuwa dolegliwości bólowe oraz problemy z ruchomością w obrębie dużego palca stopy (dotyczy to zarówno zgięcia jak i wyprostu palucha). Towarzyszy temu najczęściej zaczerwienienie, ocieplenie oraz powiększenie obrysu stawu śródstopno – paliczkowego. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby, pojawiają się wyrośle kostne na powierzchni grzbietowej stawu, powodujące ból przy noszeniu obuwia. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do znacznego dyskomfortu i problemów ze sprawnym poruszaniem się.
Paluch sztywny – diagnoza
Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na skuteczne leczenie zachowawcze. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości z paluchem, należy udać się do ortopedy. Podczas badania, lekarz sprawdza ruchomość stawu śródstopno-paliczkowego oraz poszukuje ewentualnych wyrośli kostnych, będących skutkiem choroby. Specjalista może zlecić badanie RTG, obrazujące stopień deformacji oraz uszkodzenia w obrębie palucha.
Paluch sztywny – leczenie zachowawcze
Jeśli choroba nie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, lekarz najczęściej koncentruje się na leczeniu zachowawczym chorej stopy. Terapia ta obejmuje:
- Chodzenie w odpowiednio dobranym obuwiu, nieuciskającym palców.
- Stosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych.
- Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- Zabiegi fizykoterapeutyczne.
- Ćwiczenia rozluźniające, ciepłe kąpiele, masaże.
- Terapia manualna.
- Kinesiotaping, którego celem jest prawidłowe ustawienie palucha oraz jego zabezpieczenie.
- Zastrzyki sterydowe (blokady).
- Terapia osoczem bogatopłytkowym.
Paluch sztywny – leczenie operacyjne
Bywa, że konieczna staje się operacja sztywnego palucha. Podczas zabiegu, chirurg usuwa wyrośla kostne, uwalnia przykurcz tkanek miękkich wokół stawu oraz oczyszcza go. W skrajnych przypadkach, kiedy doszło do całkowitego zniszczenia stawu, można go usztywnić lub zastąpić endoprotezą. Trzeba pamiętać, że operacja nie daje stuprocentowej gwarancji wyleczenia i związana jest z długotrwałą rehabilitacją ruchową oraz seriami zabiegów fizykoterapeutycznych (np. jonoforeza, laser, pole magnetyczne).
Paluch sztywny – powikłania po operacji
Przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Do możliwych skutków ubocznych po operacji palucha sztywnego należą:
- Zaczerwienienie skóry stawu oraz rany pooperacyjnej.• Obrzęk, utrudniający sprawną rehabilitację.
- Dolegliwości bólowe w stawie.
- Krwiaki.
- Rozejście się rany.
- Powstanie zmian bliznowatych.
- Zaburzenia czucia skórnego.
- Uszkodzenie naczyń lub nerwów operowanej stopy.
Paluch sztywny – leczenie w Krakowie
W momencie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości w obrębie palucha, zapraszamy na konsultację ortopedyczną do naszego centrum medycznego. Po postawieniu diagnozy, lekarz przedstawia Pacjentowi plan skutecznego leczenia choroby. Zostaje on również poinformowany o postępowaniu prewencyjnym, które pozwoli uniknąć zabiegu chirurgicznego w przyszłości. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, ortopeda kieruje chorego na operację stawu.