OSTROGA PIĘTOWA

Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei), to naturalna narośl kostna w okolicy guza piętowego na kości piętowej. Tworzy się ona w efekcie długotrwałego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Zapalenie wywołuje nieprzyjemny ból podczas chodzenia. Ostroga piętowa to niegroźna choroba, ale uciążliwa. Nieleczona, znacznie obniża jakość życia, często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Ostroga piętowa – przyczyny

Przyczyną schorzenia są mikrourazy rozcięgna podeszwowego, do których dochodzi na skutek:

  • Noszenia niewygodnego obuwia (np. na zbyt wysokim obcasie lub na cienkiej, twardej podeszwie).
  • Długiego stania (np. w czasie codziennej pracy).
  • Uprawiania sportów, nadmiernie obciążających stopy.
  • Nieleczonego płaskostopia, koślawości stóp.
  • Naturalnego procesu niszczenia elementów kostno-stawowych u osób starszych.
  • Urazu – uderzenia okolicy pięty.
  • Przeciążenia, wynikającego z nadwagi – zbyt duża masa ciała powoduje spłaszczenie podłużnego łuku stopy, a efektem tego jest nadmierne naciągnięcie rozcięgna piętowego.

Ostroga piętowa – objawy

Najbardziej charakterystycznym symptomem choroby jest ból pięty po jej wewnętrznej stronie, pojawiający się podczas spacerowania. Jest on najsilniejszy w momencie stawiania pierwszych korków, w miarę chodzenia ból maleje, aż do momentu kiedy stopa zostaje przeciążona – wówczas nasila się. Gdy schorzenie jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, dolegliwości bólowe pojawiają się nawet podczas spoczynku.

Ostroga piętowa – diagnostyka

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych w pięcie, należy udać się na wizytę do ortopedy. Specjalista przeprowadza wywiad z Pacjentem oraz dokonuje badania palpacyjnego, na podstawie którego lokalizuje ból, odczuwany przez chorego. W celu potwierdzenia rozpoznania zapalenia rozcięgna podeszwowego, lekarz zleca wykonanie zdjęcia RTG. W niektórych przypadkach, pomocny może być również rezonans magnetyczny, określający rozmiar stanu zapalnego. Diagnostyka obrazowa jest tu jest niezwykle ważna, ponieważ ból w pięcie może świadczyć też o innych schorzeniach.

Ostroga piętowa – leczenie zachowawcze

W większości przypadków, znaczną poprawę lub usunięcie dolegliwości uzyskuje dzięki leczeniu zachowawczemu:

  • Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci specjalnych maści, plastrów, tabletek lub zastrzyku bezpośrednio do przyczepu rozcięgna podeszwowego.
  • Stosowanie specjalnych, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych (wykonanych na podstawie badania podometrycznego) lub podpiętek żelowych, odciążających ścięgno podeszwowe.
  • Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej ESWT (najbardziej ejektywna metoda leczenia ostrogi piętowej). Polega na rozbiciu ostrogi za pomocą ultradźwięków wysokiej mocy.
  • Zabiegi: pole magnetyczne, jonoforeza, krioterapia.
  • Ćwiczenia kinezyterapeutyczne, polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego.
  • Terapia manualna, poprawiająca ukrwienie i odżywienie okolic rozcięgna, przyspieszając tym samy proces gojenia.
  • Kinesiotaping.
  • Iniekcje osocza bogatopłytkowego (PRP).

Ostroga piętowa – leczenie operacyjne

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, lekarz może rozważyć operację ostrogi piętowej. Podczas zabiegu, specjalista usuwa wyrośl kostną lub dokonuje podcięcia rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego. Jest to jednak rozwiązanie, wykorzystywane w niezwykle skrajnych przypadkach. Niesie bowiem za sobą ogromne ryzyko spłaszczenia podłużnego łuku stopy, co w rezultacie prowadzi do pojawienia się podłużnego płaskostopia. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniej terapii.

Ostroga piętowa – leczenie w Krakowie

W Semper Fortis, wykwalifikowani ortopedzi posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu ostróg piętowych. Dysponując odpowiednią wiedzą oraz wysokiej jakości sprzętem medycznym, szybko i celnie stawiają diagnozę oraz wdrażają odpowiedni rodzaj terapii. W naszej placówce, po okiem fizjoterapeutów, przeprowadzane jest pełne oraz skuteczne leczenie zachowawcze.