TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM PRP-KRAKÓW
Leczenie osoczem bogatopłytkowym PRP (Platelet Rich Plasma), to wykorzystywana między innymi w ortopedii i chirurgii rekonstrukcyjnej, skuteczna i innowacyjna terapia uszkodzeń, przeciążeń i zmiana zwyrodnieniowych narządu ruchu. Opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Często pozwala na wyleczenie schorzeń, bez konieczności wykonania operacji. Na całym świecie cieszy się ogromną popularnością, w Polsce profesjonalnie przeprowadzić można ją wyłącznie w wyspecjalizowanych centrach medycznych.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
PRP to koncentrat krwinek płytkowych, uzyskany z pobranej próbki krwi Pacjenta, odpowiadający za naturalny proces obrony i regeneracji organizmu. Dzięki tzw. czynnikom wzrostu, korzystnie wpływa na proces odbudowy tkanek. Jest to szczególnie istotne w leczeniu słabo ukrwionych obszarów (np. ścięgna) – iniekcja PRP umożliwia dostarczenie w ich rejony cennych substancji, pobudzających procesy odnowy komórek, tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz produkcji kolagenu.
Terapia PRP – wskazania
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wspomagają leczenie wielu schorzeń ortopedycznych, do najważniejszych należą między innymi:
- Łokieć tenisisty.
- Łokieć golfisty.
- Ostroga piętowa.
- Kolano skoczka.
- Kolano biegacza.
- Urazy mięśni szkieletowych, wiązadeł, ścięgien, chrząstek i kości.
- Zapalenie ścięgna Achillesa.
- Zapalenie ścięgien gęsiej stopki.
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego.
- Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej.
- Zmiany chorobowe i kontuzje stawów: biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.
- Schorzenia barku: zapalenie kaletki podbarkowo-naramiennej, zespół cieśni podbarkowej.
- Trudności w gojeniu się tkanek miękkich po operacjach.
Do niedawna, większość z wyżej wymienionych schorzeń wymagała długotrwałego stosowania fizykoterapii, leków, a często nawet przeprowadzenia operacji. Dziś krótkotrwała terapia osoczem gwarantuje szybkie oraz skuteczne leczenie i regenerację tkanek.
Terapia PRP – przeciwwskazania
O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje specjalista na podstawie wnikliwego badania lekarskiego. Terapii osoczem bogatopłytkowym nie powinny być poddane osoby, które:
- Przewlekle chorują na zespół wątrobowo-nerkowy.
- Zakażone są wirusem HCV, HBS, HIV.
- Cierpią na infekcje bakteryjne, sklerodermię, choroby krwi, immunologiczne choroby naczyń oraz zaburzenia wątroby.
- Poddane są terapii antykoagulantami.
- Są w ciąży oraz karmią piersią.
Jak przygotować się do zabiegu PRP?
Kluczowa jest wizyta u lekarza ortopedy. To on zadecyduje, czy Pacjent może zostać poddany terapii, a jeśli tak – to w jakim zakresie. Jeśli zapadnie decyzja o zastosowaniu leczenia osoczem bogatopłytkowym, wówczas należy pamiętać o następujących zaleceniach:
- Tuż przed i do 2 tygodni po zabiegu należy (po konsultacji z lekarzem) unikać niesteroidowych leków zapalnych.
- Przez 5 dni poprzedzających podanie preparatu, Pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzakrzepowych.
Jak wygląda podanie preparatu PRP?
W pierwszym etapie zabiegu, od Pacjenta pobierana jest krew żylna, która następnie ulega przetworzeniu: przy pomocy urządzenia do separacji (tzw. wirówka), następuje oddzielenie osocza bogatopłytkowego od czerwonych krwinek. Następnie preparat jest poddawany specjalnej obróbce. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Zabieg iniekcji jest szybki i bezpieczny: po dokładnym zdezynfekowaniu miejsca wkłucia, lekarz (w razie potrzeby pod kontrolą sondy USG) wstrzykuje od około 2,5 do 4ml preparatu do tkanek zmienionych chorobowo. W dalszej kolejności zakładany jest jałowy opatrunek.
Czy podanie osocza bogatopłytkowego jest bolesne?
Nie, sam zabieg nie powinien wywoływać większych dolegliwości bólowych. W miejscu podania preparatu, Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, który jest w stanie skutecznie wyeliminować wybranymi lekami przeciwbólowymi. Na życzenie Pacjenta można zastosować znieczulenie w trakcie iniekcji.
Postępowanie po zabiegu PRP
O tym, jakie procedury należy zachować w okresie po podaniu preparatu, informuje lekarz. Zazwyczaj zaleca się kilkudniowy odpoczynek – w tym czasie niekiedy wymagane jest unieruchomienie chorego miejsca. W celu złagodzenia bólu, można przyjąć odpowiednie środki (z wyłączeniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych), a w miejscu wkłucia, kilka razy dziennie przez 10 do 15 minut, stosować zimne kompresy.
Zalecana jest ponowna, kontrolna wizyta u specjalisty, który wstępnie ocenia rezultat zabiegu i ewentualnie zaleca leczenie rehabilitacyjne.
Powikłania po terapii osoczem bogatopłytkowym
Zabiegi PRP są mało inwazyjne i gwarantują wysoką skuteczność terapii. Dzięki temu, że Pacjentowi podaje się preparat autologiczny (czyli pozyskany z Jego własnej krwi), praktycznie nie są możliwe reakcje alergiczne oraz zakażenia. Powikłania bywają rzadkie, jednym z nich może być krótkotrwałe zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia preparatu.
Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP w Krakowie
W Semper Fortis, zabieg PRP wykonuje zespół wybitnych specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii. Z naszych usług korzysta wielu znanych sportowców, którzy po kontuzji chcą szybko wrócić do jak najlepszej formy.