TERAPIA KWASEM HIALURONOWYM-KRAKÓW

Iniekcja kwasu hialuronowoego, tzw. wiskosuplementacja, to bardzo popularny zabieg, znajdujący zastosowanie we współczesnej medycynie. Z powodzeniem stosowana jest w gabinetach odnowy biologicznej (wypełnianie zmarszczek) czy okulistyce (jako składnik kropli nawilżających do oczu). Nowoczesna ortopedia również oferuje szereg terapii z wykorzystaniem tej cennej substancji.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to występujący w organizmie człowieka związek organiczny, posiadający doskonałe zdolności do wiązania wody. Jako składnik skóry właściwej nadaje jej sprężystość; będąc elementem płynu stawowego – odpowiada za kondycję mazi stawowej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w ortopedii

Kwas hialuronowy pokrywa powierzchnie stawowe, umożliwiając „poślizg” pomiędzy chrząstkami. Z upływem lat, jego ilość w organizmie maleje. Efektem tego procesu, jest spadająca lepko-sprężystość płynu maziowego, który nie chroni już skutecznie chrząstek przed siłami tarcia. W efekcie dochodzi do uszkodzeń stawów, stanów zapalnych i zwyrodnieniowych w ich obrębie (tzw. osteoartoza). Warto jednak podkreślić, że upływający czas nie jest jedynym czynnikiem, powodującym schorzenia. Na ich rozwój istotny wpływ ma równie masa ciała Pacjenta. Powstała w młodości nadwaga, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości już w granicach pięćdziesiątego roku życia.
Wyspecjalizowane w zakresie ortopedii, profesjonalne ośrodki medyczne, najczęściej stosują tego typu iniekcje w przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym i zwyrodnień kolana. Schorzenia te są bardzo uciążliwe, gdyż wywołują ból i utrudniają poruszanie się. Uzupełnienie ubytku kwasu hialuronowego jego syntetycznym odpowiednikiem, poprawia parametry płynu maziowego. W konsekwencji prowadzi to do likwidacji stanu zapalnego i zabezpieczenia chrząstki stawowej przed dalszą, szybko postępującą degeneracją. Metoda ta daje znakomite rezultaty: ból mija, a Pacjent powraca do dawnej sprawności ruchowej.

Kwasu hialuronowy – przeciwwskazania

Wiskosuplementacji nie stosuje się u osób, które:

  • Cierpią na infekcje bakteryjne.
  • Dotknięte są chorobami układu immunologicznego.
  • Posiadają stany zapalne lub urazy skóry w okolicy ostrzykiwanego stawu.
  • Karmią piersią lub są w ciąży.

Przygotowania do wiskosuplementacji

Przed leczeniem, konieczna jest wizyta u ortopedy. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, dotyczącym zdrowia Pacjenta, specjalista może zlecić wykonanie zdjęcia RTG oraz badanie USG chorego stawu. Przed planowanym zabiegiem, w miarę możliwości, należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi.

Terapia kwasem hialuronowym – jak szybko działa?

Badania kliniczne dowodzą, że w przeważającej ilości przypadków, pierwsze efekty wiskosuplementacji są przez Pacjentów dostrzegane po około 7-10 dniach od iniekcji. Wyraźną poprawę w obrębie stawów zgłaszają oni po koło 4 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu. Na czas i ostateczny rezultat terapii ma jednak wpływ wiele czynników, takich jak np. stopień zaawansowania choroby zwyrodnieniowej czy wiek Pacjenta.

Jak często powtarzać zastrzyki?

Kwestię ilości i częstotliwości iniekcji zawsze określa lekarz. Wszystko zależy od faktycznej kondycji chorych stawów oraz poziomu aktywności fizycznej chorego. Aktualnie najczęściej stosuje się preparaty typu „one-shot” – czyli podawane jednorazowo. Jednak w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta oraz stopnia zaawansowania zmian można dobrać również inny sposób leczenia (np. cykl 3 iniekcji w tygodniowych odstępach).

Terapia kwasem hialuronowym w Krakowie

W naszej placówce, doświadczeni lekarze ortopedzi z powodzeniem stosują wiskosuplementację. Zabiegi są bezbolesne i w większości przypadków przynoszą szybkie zmniejszenie dolegliwości bólowych.