ZESPÓŁ ROWKA NERWU ŁOKCIOWEGO

Zespół rowka nerwu łokciowego (zespół kanału nerwu łokciowego) to jedna z chorób, klasyfikowanych do grupy neuropatii uciskowych, czyli schorzeń prowadzących do uszkodzeń nerwu na skutek ucisku. W tym wypadku dochodzi do tego w przyśrodkowej części stawu łokciowego, nazywanego rowkiem nerwu łokciowego. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, należy zwrócić się do lekarza. Nieleczone schorzenie może bowiem doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu łokciowego.

Zespół rowka nerwu łokciowego – przyczyny

Do podrażnienia nerwu łokciowego dochodzi najczęściej na skutek:

  • Urazów łokcia (stłuczenia, zwichnięcia itp.).
  • Przewlekłych przeciążeń stawu łokciowego, np. w wyniku uprawiania sportów, wymagających częstego zginania i prostowania w stawie (tenis, baseball) lub opierania się na łokciu przez dłuższy czas.
  • Długotrwałego ucisku na nerw, np. w nocy, podczas snu.
  • Zmian zapalnych (reumatoidalne zapalenia stawów) lub zwyrodnieniowych.
  • Zaburzeń związanych z ukrwieniem stawu.
  • Guzów kanału nerwu łokciowego.
  • Koślawości łokcia.

Choroba może się również rozwinąć u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia hormonalne oraz Pacjentów z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi.

Zespół rowka nerwu łokciowego – objawy

W pierwszej fazie choroby Pacjent odczuwa ból oraz mrowienie w obrębie unerwianym przez nerw łokciowy, czyli w okolicy wewnętrznej strony przedramienia oraz w obszarze IV i V palca dłoni. Dolegliwość ta występuje również w nocy, nasila się podczas pozycji zgięcia w stawie. W dalszej kolejności do tych symptomów mogą dołączyć zaburzenia czucia okolicy nadkłykcia, zanik mięśni kłębika oraz innych mięśni ręki. Skutkiem tego jest znaczne pogorszenie precyzji czynności manualnych, co doprowadza do trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Często chory uskarża się również na tkliwość palpacyjną w miejscu przebiegu nerwu.

Zespół rowka nerwu łokciowego – diagnostyka

Pacjent, u którego wystąpią objawy choroby, powinien zgłosić się do lekarza: ortopedy lub neurologa. Po rozmowie z Pacjentem na temat dolegliwości w kończynie, specjalista ocenia siłę poszczególnych mięśni ręki, w szczególności dłoni. Lekarz bada także ruchomość w stawie łokciowym oraz bolesność w jego obszarze. Zleci on również badanie elektromiograficzne (EMG), na podstawie którego zostanie dokonana ocena przewodnictwa nerwowego oraz badanie USG łokcia, aby poszukać miejsca ucisku na nerw. W celu prawidłowego zdiagnozowania schorzenia, pomocne bywa też prześwietlenie RTG stawu, celowane na rowek nerwu łokciowego oraz rezonans magnetyczny.

Zespół rowka nerwu łokciowego – leczenie zachowawcze

Jeśli zmiany nie są zaawansowane, lekarz decyduje o wprowadzeniu leczenia zachowawczego, obejmującego:

  • Unikanie przeciążeń i zginania ręki w stawie łokciowym
  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
  • Zakładanie na noc specjalnej szyny/ortezy, w celu utrzymania łokcia w niewielkim zgięciu podczas snu.
  • Fizykoterapię: laser, fonforeza, pole magnetyczne.
  • Kinezyterapię: ćwiczenia lecznicze, zlecone przez specjalistę.
  • Kinesiotaping.
  • Terapię manualną.
  • Iniekcje sterydów w okolice rowka nerwu łokciowego.

Jeśli powyższe procedury nie przyniosą poprawy konieczny może się stać zabieg operacyjny.

Zespół rowka nerwu łokciowego – leczenie operacyjne

Zabieg polega na uwolnieniu nerwu z ucisku, niekiedy lekarz decyduje o jego przeniesieniu na przednią powierzchnię ramienia. Po operacji niezbędna jest prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja oraz zmiana przyzwyczajeń ruchowych.

Powikłania po operacji rowka nerwu łokciowego

Powikłania po tego typu zabiegach są rzadkie, jednak operacja niesie za sobą ryzyko wystąpienia:

  • Infekcji w miejscu nacięcia.
  • Uszkodzenia nerwu, skutkującego trwałym drętwieniem dłoni, przedramienia oraz łokcia.

Zespół rowka nerwu łokciowego – leczenie w Krakowie

Z uwagi na fakt, że neuropatie często prowadzą do bardzo ciężkich powikłań, nie należy ich lekceważyć. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, umów się na wizytę do lekarza Semper Fortis (ortopedy lub neurologa), który zleci przeprowadzenie koniecznych badań diagnostycznych oraz zaproponuje podjęcie skutecznego leczenia.