ZAPALENIE KALETKI WYROSTKA ŁOKCIOWEGO

Kaletka maziowa, znajdująca się pomiędzy wyrostkiem łokciowym a skórą zmniejsza tarcie pomiędzy sąsiadującymi strukturami, często ulega zapaleniu na skutek urazu ostrego (np. uderzenie w twardy przedmiot) lub przewlekłego (np. długotrwałe podpieranie się na łokciu). Na schorzenie cierpią też sportowcy, uprawiający dyscypliny, narażające ich na upadek i stłuczenia łokcia.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – przyczyny

Choroba najczęściej powodowana jest przez:

  • Regularny ucisk kaletki maziowej, najczęściej w wyniku długotrwałego opierania się na łokciu.
  • Przeciążenia stawu łokciowego, np. w wyniku podnoszenia ciężkich rzeczy.
  • Bezpośrednie urazy łokcia – uderzenia, stłuczenia.
  • Skaleczenia w okolicy stawu łokciowego – w tym wypadku stan zapalny wywołany jest przez bakterie.
  • Drażnienie kaletki maziowej przez kryształy kwasu moczowego (gromadzące się w wyniku dny moczanowej), co wywołuje jej stan zapalny.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym symptomem choroby jest silny, piekący ból w trakcie podpierania się na łokciu. W przypadku urazów czy przeciążeń dochodzi do nadmiernej produkcji mazi stawowej przez kaletkę, co wywołuje obrzęk okolicy objętej stanem zapalnym. Skóra na łokciu staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk, a chory ma problem ze zmniejszoną ruchomością w stawie.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – leczenie zachowawcze

W doborze odpowiedniej terapii, istotne jest poznanie przyczyny, która wywołała chorobę. Jeśli schorzenie spowodowane jest przez bakterie, zastosowana zostaje antybiotykoterapia. W stanach aseptycznych, wynikających z przeciążenia czy urazu kaletki, stosuje się niesterydowe leki p/zapalne lub sterydy. Tutaj dobre rezultaty dają również odpowiednio dobrane zabiegi z zakresu fizykoterapii: magnetoterapia, ultradźwięki czy krioterapia.

W obu przypadkach terapia polega na unikaniu przeciążeń i urazów chorego stawu. W tym celu często stosuje się stabilizatory, odciążające oraz unieruchamiające chory staw. Konieczne bywają również punkcje.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – leczenie operacyjne

Bywa, że leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub stan chorobowy regularnie powraca. Wówczas niezbędna może stać się interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu kaletki maziowej.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – leczenie w Krakowie

Prawidłowa diagnostyka zapalenia kaletki maziowej to podstawa skutecznego leczenia. W Semper Fortis w sposób szczególny koncentrujemy się na poznaniu przyczyny każdego schorzenia tak, aby terapia przyniosła oczekiwany efekt w jak najkrótszym dla Pacjenta czasie. Dlatego w przypadku pojawienia się problemów z łokciem, zapraszamy na konsultacje do naszej poradni ortopedycznej w Krakowie.