ŁOKIEĆ TENISISTY

Łokieć tenisisty, zwany inaczej zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie, wywołane przez zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien. To najczęstsza, niezwiązana z urazem, przyczyna dolegliwości bólowych stawu łokciowego. Dotyka głównie osoby pomiędzy 30 a 65 rokiem życia, przeważnie mężczyzn.

Łokieć tenisisty – przyczyny

Kiedyś uważano, że schorzenie ma podłoże zapalne. Jednak według najnowszej wiedzy medycznej, głównym powodem pojawienia się choroby są zmiany degeneracyjne. Związane są one najczęściej z długotrwałym przeciążeniem mięśni oraz powtarzającymi się mikrourazami na ich przyczepie do kości. Uszkodzeniu ulega struktura włókien kolagenowych ścięgien oraz dochodzi do zaburzenia w ukrwieniu okolicy przyczepu.
Nazwa schorzenia sugeruje, że dotyka ono wyłączenie tenisistów. Prawda jest jednak inna: większość przypadków obserwuje się u osób pracujących wiele godzin przed komputerem. Związane jest to ze specyficznym układem rąk podczas pisania na klawiaturze: nadgarstki oparte są o stół a dłonie uniesione – to wywołuje długotrwałe napięcie mięśni prostowników nadgarstka, a także zmniejszenie przepływu krwi do przedramion. Dolegliwość ta często dotyka również pracowników fizycznych, wykonujących ruchy nadgarstka, takie jak np. wkręcanie śrubokrętem wraz z silnym zaciskiem ręki. Łokieć tenisisty dotyczy więc takich grup zawodowych jak ortopedzi, stomatologowie, masażyści, ślusarze, mechanicy itp. Wśród sportów, których uprawianie może prowadzić do schorzenia jest tenis, badminton i squash – w tym przypadku, choroba powstaje u osób, które zaczynają grać i nie posiadają prawidłowo wyćwiczonej techniki uderzeń: ruch generują z nadgarstka, a nie z tułowia.

Łokieć tenisisty – objawy

Symptomy choroby nie należą do przyjemnych. Do specjalisty należy się udać, gdy w obrębie zewnętrznej części łokcia (a dokładnie w okolicy nadkłykcia bocznego) pojawi się ból przy aktywności nadgarstka (chwytanie, zaciskanie, podnoszenie). Ból może mieć charakter kłujący, piekący, pulsujący lub stały. Często promieniuje – do ramienia lub nadgarstka. Jeśli schorzenie jest w stadium zaawansowanym, dolegliwości bólowe pojawiają się nawet w spoczynku. Niejednokrotnie objawem współtowarzyszącym jest wyraźnie odczuwalna słabość w nadgarstku.

Łokieć tenisisty – diagnostyka

W przypadku pojawienia się symptomów schorzenia, należy udać się do lekarza, najlepiej ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego połączonego z testami ruchowymi i diagnostyką palpacyjną, specjalista może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Należą do nich między innymi:

Łokieć tenisisty – leczenie

Schorzenie leczy się różnymi metodami – ich doboru dokonuje lekarz po zapoznaniu się ze źródłem dolegliwości oraz stopniem zaawansowania choroby. Ponieważ przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne, leczenie polega na stymulowaniu jego odbudowy. Celem terapii jest zmniejszenie bólu, usprawnienie funkcji kończyny oraz zwiększenie siły mięśni. Możliwe są następujące metody terapeutyczne:

  • Odpoczynek i modyfikacja aktywności fizycznej.
    Należy unikać czynności wywołujących ból. Nie powinno się jednak całkowicie rezygnować z ruchu w stawie, gdyż prowadzi to do zaników mięśni i zdecydowanie spowalnia proces leczenia i rehabilitacji. W przypadku sportowców, należy zwrócić uwagę na zmianę techniki operowania rakietą i prawidłowy dobór sprzętu sportowego.
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne.
    Należą do nich między innymi: ultradźwięki, jonoforeza, krioterapia, ultrafonoforeza.
  • Masaże.
    Odpowiednio przeprowadzone masaże rozluźniające już po kilku zbiegach powinny przynieść pewną poprawę. Najlepiej, jeśli czynności są przeprowadzane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
  • Fala uderzeniowa ESWT.
    W przypadku łokcia tenisisty, terapia wstrząsowa leczy zdegenerowane fragmenty ścięgna. Działając na receptory zakończeń nerwowych, wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  • Iniekcje osocza bogatopłytkowego PRP.
    PRP to koncentrat krwinek płytkowych, otrzymany z pobranej próbki krwi Pacjenta. Odpowiada za naturalny proces obrony i regeneracji organizmu. Dzięki tzw. czynnikom wzrostu, korzystnie wpływa na proces odbudowy tkanek.
  • Akupunktura.
  • Zabieg operacyjny.
    W przypadku zaawansowanej choroby, chirurg decyduje o przeprowadzeniu zabiegu metodą Hohman’a (odcięcie przyczepu mięśnia prostownika o 1cm od nadkłykcia kości ramiennej) lub metodą Stucha (wycięcie w bloku przyczepu mięśni i okostnej powierzchownej warstwy istoty korowej).

Łokieć tenisisty – jak zapobiegać?

Aby uniknąć dolegliwości związanych z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, trzeba dbać o odpowiednią pozycję ręki podczas pracy przy komputerze. Przedramiona należy trzymać na blacie, a łokieć w tej pozycji powinien być poza powierzchnią stołu (w takim ułożeniu nerw łokciowy nie jest uciskany). Klawiatura powinna być płaska, aby zapobiegać odchyleniu dłoni ku górze. W przypadku sportowców, ważne jest dbanie o odpowiednią technikę uderzenia rakietą.

Łokieć tenisisty – leczenie w Krakowie

Ortopedzi Semper Fortis zapraszają na konsultacje wszystkie osoby, cierpiące na dolegliwości, związane z łokciem tenisisty. Najistotniejszą kwestią dla naszych specjalistów jest określenie przyczyny schorzenia oraz wdrożenie odpowiedniej terapii. Oferujemy rozmaite techniki leczenia zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej: masaże, wybrane zabiegi fizykoterapeutyczne, a także falę uderzeniową czy iniekcje osocza bogatopłytkowego PRP. W razie konieczności, nasi specjaliści wydadzą również skierowanie na operację.