ZWYRODNIENIE STAWU KOLANOWEGO

Zwyrodnienie stawu kolanowego (gonartroza) to schorzenie, polegające na stopniowym, powolnym niszczeniu elementów, które go tworzą, tj. chrząstki stawowej, błony maziowej, torebki stawowej oraz więzadeł. Z uwagi na fakt, że kolano w sposób szczególny narażone jest na urazy oraz codzienną eksploatację, zmiany zwyrodnieniowe są typowym schorzeniem, które je dotyka. Proces degeneracji chrząstki w stawie może rozpocząć się w każdym wieku.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – przyczyny

Gonartroza ma różne przyczyny. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Wiek – z biegiem czasu, stawy „zużywają się”.
  • Wrodzone wady anatomiczne struktur kolana lub innych stawów (np. dysplazja bioder), konflikt piszczelowo-udowy oraz udowo-rzepkowy.
  • Nieleczone urazy więzadeł oraz łąkotek – w takiej sytuacji staw nie pracuje w prawidłowy sposób, w związku z czym, szybciej ulega degeneracji.
  • Schorzenia reumatyczne oraz choroby tarczycy.
  • Zmiany zapalne błony maziowej, wywołane np. boreliozą czy zakażeniem chlamydiami.
  • Przeciążenia kolan (zbyt intensywna praca fizyczna, wyczynowe uprawianie niektórych sportów, duża nadwaga).
  • Znaczne osłabienie mięśni stawu kolanowego, wynikające np. z siedzącego trybu życia.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zaawansowanego schorzenia jest ból, zlokalizowany najczęściej w przedniej lub przyśrodkowej części kolana i górno-przyśrodkowej okolicy podudzia. Najpierw pojawia się on podczas aktywności, obciążającej staw kolanowy: np. w trakcie biegania, skakania czy długotrwałego stania. Z czasem, dolegliwości bólowe występują podczas spoczynku oraz po dłuższym okresie bezruchu (np. po nocy). Osobom chorym na gonartrozę dokuczają nieprzyjemne odgłosy trzeszczenia w stawie oraz jego blokada, uniemożliwiająca sprawne poruszanie się. Nieleczona choroba powoduje puchnięcie kolana oraz gromadzenie się w jego wnętrzu płynu. Z biegiem czasu, zarys stawu robi się coraz grubszy oraz zniekształcony. Aby odciążyć chorą kończynę, Pacjent zaczyna utykać. Ma również problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak np. wstawanie z krzesła, schodzenie ze schodów, stanie czy kucanie.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – diagnostyka

Osoba cierpiąca na dolegliwości ze strony kolana, powinna udać się do ortopedy. Na podstawie wywiadu lekarskiego, badań analitycznych krwi, fizykalnych oraz obrazowych (RTG), specjalista stawia diagnozę. Nie zawsze ból czy opuchlizna stawu kolanowego świadczą o chorobie zwyrodnieniowej. Podobne objawy daje również choroba reumatyczna, dna moczanowa czy łuszczycowe zapalenie stawów.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie zachowawcze

Choroby nie da się wyleczyć, można natomiast na jakiś czas skutecznie zahamować lub spowolnić jej postępowanie. Aby osiągnąć ten cel, należy jak najszybciej rozpocząć terapię zachowawczą, która obejmuje:

  • Odciążenie kończyny po stronie chorego stawu (krótkotrwałe stosowanie specjalnej ortezy, opaski na kolano, optymalizacja masy ciała, zrezygnowanie z czynności mocno obciążających staw).
  • Robienie zimnych okładów na kolano.
  • Stosowanie niesterydowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w postaci tabletek lub żelów.
  • Ćwiczenia, wzmacniające mięśnie kończyny, poprawiające elastyczność stawu oraz krążenie w kończynie.
  • Terapię manualną.
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne: falę uderzeniową ESWT, krioterapię, magnetoterapię, ultradźwięki.
  • Zastrzyki bezpośrednio w staw kolanowy na bazie kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego PRP, białek przeciwzapalnych i czynników wzrostu (Terapia Orthokine®) lub sterydów.
  • Kinesiotaping – krótkotrwale ale skutecznie eliminuje ból.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie operacyjne

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe w stawie są poważne i Pacjent nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, lekarz przeprowadza zabieg operacyjny, najczęściej metodą artroskopową. Podczas operacji, chirurg oczyszcza kolano ze zniszczonych fragmentów i poprawia ułożenie kości (jeśli jest taka potrzeba). W skrajnych przypadkach, kiedy staw jest mocno zniszczony, konieczna staje się alloplastyka – operacja, polegająca na wszczepieniu endoprotezy stawu. Po zabiegu, niezbędna jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie w Krakowie

Gonartroza jest chorobą nieodwracalną, ale prawidłowa diagnoza i terapia we wczesnej fazie schorzenia jest w stanie skutecznie zahamować jej rozwój. Nasz zespół ortopedów specjalizuje się między innymi w chorobach stawu kolanowego. Oferujemy pełną diagnostykę obrazową oraz skuteczne, pełne leczenie zachowawcze (obejmujące również iniekcje bezpośrednio w staw kolanowy). W przypadku znacznej degeneracji stawów, specjalista Semper Fortis wyda także skierowanie na operację (w tym endoprotezoplastykę kolana).