USZKODZENIE WIĘZADŁA POBOCZNEGO PISZCZELOWEGO MCL

Więzadło poboczne piszczelowe MCL (medial collateral ligament) mieści się w przyśrodkowej części stawu kolanowego, rozciąga się od nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej aż do kości piszczelowej. Jego zadaniem jest ochrona kolana przed koślawieniem, czyli ruchami na boki. W przeciwieństwie do więzadła ACL (więzadło krzyżowe przednie), jest ono lepiej ukrwione, w związku z czym leczenie zachowawcze daje dobre rezultaty. Uszkodzenie MCL może się przytrafić każdemu, bez względu na wiek, jednak na kontuzję najbardziej narażone są osoby, uprawiające takie sporty jak narciarstwo, koszykówka czy piłka nożna.

Uszkodzenie MCL – przyczyny

Najczęściej do uszkodzenia MCL dochodzi na skutek:

  • Uderzenia w boczną stronę kolana.
  • Nieprawidłowego położenia stopy na podłożu przy równoczesnym skoślawieniu kolana.
  • Upadku na bok, podczas którego stopa pozostaje nieruchomo na ziemi.

Uszkodzenie MCL – objawy

To, w jakim zakresie doszło do uszkodzenia więzadła, określane jest na podstawie wielkości rozwarcia przyśrodkowej szpary stawowej podczas zgięcia stawu kolanowego pod kątem 30°. W zależności od stopnia niestabilności MCL, Pacjent odczuwa różne dolegliwości.

  • Stopień I – naciągnięcie MCL
    Oznacza naciągnięcie więzadła pobocznego piszczelowego, obejmującego do 1/3 ilości włókien. W tym wypadku następuje jedynie nieznaczna patologia funkcji kolana, rozwarcie szczeliny stawowej wynosi do 5 mm. Pacjent odczuwa niewielką tkliwość i ból kolana, głównie podczas ruchów, obciążających staw. Kolano jest stabilne.
  • Stopień II – naderwanie MCL
    Oznacza uszkodzenie i naderwanie więzadła, obejmujące do 2/3 ilości włókien. Rozwarcie szczeliny stawowej wynosi do 9mm. U chorego pojawia się krwiak i obrzęk kolana. Ból od wewnętrznej strony stawu jest dotkliwy, a jego ruchomość zostaje ograniczona. Pacjent odczuwa lekką niestabilność w kolanie, które podczas chodu „ucieka”, jednak punkt ruchu w czasie koślawienia jest twardy.
  • Stopień III – całkowite zerwanie MCL
    Oznacza zerwanie ciągłości więzadła pobocznego piszczelowego. Obrzęk oraz krwiak kolana jest znaczny. Rozwarcie szczeliny stawowej wynosi ponad 10mm. Chory odczuwa ogromny ból w kolanie w momencie zerwania więzadła. W tym przypadku staw jest niestabilny, punkt koślawienia kolana jest miękki.

Uszkodzenie MCL – diagnostyka

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy udać się do lekarza ortopedy. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, specjalista przystępuje do badania. Dokładnie ogląda kolano przybyłego pod kątem stabilności, obrzęku, lokalizując przy tym miejsce bólu. Aby mieć pewność diagnozy, zazwyczaj zleca przeprowadzenie takich badań jak USG kolana i rezonans magnetyczny MRI. Niekiedy ortopeda może również poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, gdy zachodzi podejrzenie złamania w kończynie.

Uszkodzenie MCL – leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze zazwyczaj wystarczy, aby Pacjent powrócił do sprawności. Dzieje się tak dlatego, że naderwane włókna po kilku tygodniach po prostu „przeklejają się” do torebki stawowej.
Tuż po kontuzji więzadła pobocznego piszczelowego zaleca się:

  • Unikanie czynności, obciążających staw kolanowy.
  • Okłady chłodzące.
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych.
  • Unieruchomienie kolana za pomocą specjalnej ortezy, chroniącej staw kolanowy przed siłami koślawiącymi.
  • Elewację, czyli trzymanie nogi w ten sposób, aby staw znalazł się powyżej poziomu serca.

W dalszej kolejności lekarz zleca terapię manualną oraz ćwiczenia wzmacniające i mobilizujące struktury w kolanie. Pomocne bywają zabiegi fizykoterapeutyczne: laser, magnetoterapia, krioterapia i elektrostymulacja mięśni. Jako wsparcie w drodze do pełnej aktywności fizycznej stosuje się kinesiotaping, zmniejszający lokalny obrzęk oraz wspomagający stabilizację kolana.

Uszkodzenie MCL – leczenie operacyjne

Więzadło MCL operuje się stosunkowo rzadko, z uwagi na dość dobre rezultaty leczenia zachowawczego. Jednak w przypadku osób aktywnych sportowo z uszkodzeniem III stopnia lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Celem zabiegu jest przywrócenie ciągłości MCL i uniknięcie powikłań, wynikających z braku leczenia operacyjnego.
Podczas zabiegu rekonstrukcyjnego można podjąć próbę szycia uszkodzonego więzadła, jeśli jednak jest to niemożliwe – Pacjentowi najczęściej pobiera się materiał ze ścięgien mięśni gęsiej stopki. Gdy dawcą jest inna osoba – przeszczep pozyskuje się z mięśnia piszczelowego przedniego lub ścięgna Achillesa.

Rekonstrukcja MCL – rehabilitacja po zabiegu

Rehabilitację kolana należy zacząć już od pierwszego dnia po zabiegu. Pacjent początkowo porusza się o kulach. Za pomocą terapii manualnej oraz zimnych okładów walczy z bólem oraz obrzękiem. Stopniowo wprowadzane są ćwiczenia, pozwalające na odzyskanie kontroli nerwowo – mięśniowej operowanej kończyny, wzmacnianiu mięśni oraz stabilizacji stawu kolanowego.

Uszkodzenie MCL – leczenie w Krakowie

W naszym centrum medycznym, zespół ortopedyczny tworzą jedynie bardzo doświadczeni specjaliści, z bogatą wiedzą medyczną. Dlatego wszystkie osoby z problemami uszkodzeń więzadeł zapraszamy na konsultacje. Gwarantujemy dostęp do badań obrazowych oraz rzetelnie postawioną diagnozę. Okres powrotu do pełnej aktywności po uszkodzeniu MCL musi odbywać się pod kontrolą fizjoterapeuty, pozostającego w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym. Tylko taka rehabilitacja jest w pełni bezpieczna dla Pacjenta i przynosi dobry efekt terapeutyczny. Dlatego zapraszamy również do naszej poradni rehabilitacyjnej, gdzie zatrudniamy wyłącznie doświadczonych i przeszkolonych specjalistów.