USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO TYLNEGO PCL
Więzadło krzyżowe tylne PCL (poserior cruciate ligament) odpowiada za stabilność tylnej części stawu kolanowego. Na kontuzję PCL najczęściej narażone są osoby, uprawiające piłkę nożną oraz sporty walki. Urazy tej struktury nie są powszechne, najczęściej współistnieją z innymi uszkodzeniami elementów wewnątrzstawowych kolana, takich jak np. łąkotka czy więzadło krzyżowe przednie ACL.
Uszkodzenie PCL – przyczyny
Do kontuzji więzadła krzyżowego tylnego dochodzi najczęściej na skutek działania dużej siły na przednią część piszczeli. Najczęściej dzieje się tak na skutek:
- Upadku na kolano, będące w zgięciu.
- Silnego przeprostu w stawie kolanowym.
- Wypadku komunikacyjnego, podczas którego dochodzi do uderzenia kolanem w deskę rozdzielczą samochodu.
Uszkodzenie PCL – objawy
Przy nieznacznym uszkodzeniu PCL, Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości. W trakcie poważniejszej kontuzji, chory stwierdza silny ból w kolanie oraz słyszy charakterystyczny trzask, świadczący o uszkodzeniu więzadła. Staw jest obrzęknięty, wyraźnie da się odczuć jego zablokowanie. Przy próbie ruchu, można zauważyć charakterystyczne przeskakiwanie, kolano wykazuje cechy niestabilności. Z biegiem czasu, Pacjent ma poczucie zapadania się stawu podczas chodzenia, szczególnie po nierównym podłożu.
Uszkodzenie PCL – diagnostyka
W razie wystąpienia jakiejkolwiek kontuzji kolana, należy zgłosić się do ortopedy. W przypadku podejrzenia uszkodzenia więzadła, lekarz przeprowadza testy niestabilności stawu, dzięki którym jest w stanie postawić prawidłową diagnozę. Badaniami dodatkowymi są USG kolana oraz rezonans magnetyczny MRI, obrazujący ewentualne kontuzje więzadła krzyżowego tylnego. Często lekarz zleca również wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu ocenia uszkodzenie kości oraz diagnozuje urazy towarzyszące.
Uszkodzenie PCL – leczenie zachowawcze
W większości przypadków, kiedy uszkodzenie więzadła PCL nie jest znaczne, dobre rezultaty daje terapia nieoperacyjna, polegająca początkowo na:
- Unieruchomieniu stawu kolanowego, np. z wykorzystaniem ortezy.
- Likwidacji obrzęku przy pomocy zimnych okładów.
- Przyjmowaniu środków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.
- Trzymaniu kończyny powyżej linii serca.
W dalszej kolejności, do programu leczenia wprowadzany jest system indywidualnych ćwiczeń, poprawiających elastyczność stawu oraz wzmacniających mięśnie, odpowiedzialne za stabilizację kolana.
Uszkodzenie PCL – leczenie operacyjne
Jeśli niestabilność kolana jest duża, lub Pacjent cierpi na uszkodzenia wielowięzadłowe (kontuzji ulega więcej niż jedno więzadło w stawie), wówczas konieczna może być operacja. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest metodą artroskopową. Polega na usunięciu zerwanego więzadła i zastąpienie go wszczepem uzyskanym z pobranych ścięgień. Przeszczep zostaje zamocowany specjalnymi implantami do kości piszczelowej oraz udowej.
Rehabilitacja po rekonstrukcji PCL
Po przeprowadzonej operacji PCL, Pacjent porusza się przy użyciu kul łokciowych, a chory staw zabezpieczony jest specjalną ortezą. Początkowo postępowanie ma na celu redukcję bólu oraz obrzęku chorej kończyny. Z czasem, do programu rehabilitacyjnego progresywnie wprowadzane są ćwiczenia.
Uszkodzenie PCL – leczenie w Krakowie
Trzeba pamiętać, że nieleczony uraz PCL może skutkować problemami z kolanem w przyszłości. Zwlekanie z podjęciem leczenia znacznie utrudnia proces gojenia, a tym samym wydłuża czas powrotu do pełnej sprawności. W poradni ortopedycznej Semper Fortis, zespół doświadczonych specjalistów pozostaje do Państwa dyspozycji w zakresie diagnostyki oraz efektywnego leczenia urazów więzadła krzyżowego tylnego. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna w tym wypadku jest fizjoterapia chorego stawu. Dlatego zapraszamy również do naszej poradni rehabilitacyjnej, gdzie pomagamy Pacjentom zarówno na etapie leczenia zachowawczego urazów PCL, jak i po zabiegu rekonstrukcji więzadła.