KONFLIKT UDOWO - RZEPKOWY

Konflikt udowo-rzepkowy (boczne przyparcie rzepki ELPS – excessive lateral pressure syndrome) to schorzenie, w którym kłykieć boczny kości udowej jest nadmiernie uciskany przez boczną powierzchnię stawową rzepki (jest ona największą trzeszczką w organizmie człowieka). Początkowo pojawia się stan zapalny, stopniowo mięśnie robią się coraz słabsze, a chrząstka stawowa zostaje uszkodzona. Choroba najczęściej dotyka osób aktywnych fizycznie, np. biegaczy. Nieleczona, może prowadzić nawet do zwyrodnienia stawu kolanowego, które skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Konflikt udowo-rzepkowy – przyczyny

Nie ma jednej przyczyny, która wywołuje schorzenie. Choroba może wynikać z regularnie powtarzających się przeciążeń kolana – sprzyjają temu głównie ruchy zginania w stawie, gdyż w takiej sytuacji rzepka mocniej naciska na kość udową. Dolegliwość może być również wywołana przez brak balansu mięśniowego w obrębie mięśnia obszernego bocznego oraz obszernego przyśrodkowego – nierównowaga powoduje, że rzepka porusza się w sposób nieprawidłowy (nadmiernie w stronę boczną). Przyczyną choroby może być również niewłaściwa biomechanika stawu kolanowego, patologiczne ustawienie miednicy, zmiany anatomiczne związane z budową rzepki, koślawość kolan, a nawet płaskostopie.

Konflikt udowo-rzepkowy – objawy

Nieprawidłowa droga ruchu rzepki przyczynia się do patologii w stawie i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Do objawów choroby zaliczamy:

  • Ból w okolicy rzepki, zwłaszcza podczas długotrwałego siedzenia, ale także w trakcie aktywności, wymagającej naprzemiennego zginania i prostowania kolana: chodzenia po schodach, biegania, klęczenia czy kucania.
  •  „Trzaskanie” w stawie kolanowym w trakcie ruchu.
  • Przykurcz więzadła rzepki (można zaobserwować jej utrudniony ruch ku górze).
  • Obrzęk, ocieplenie kolana.
  • Sztywność w stawie kolanowym.

Konflikt udowo-rzepkowy – diagnostyka

Ból w okolicy rzepki powinien skłaniać do natychmiastowej wizyty u ortopedy. Podczas wizyty lekarskiej, specjalista bada kolano pod kątem różnych dolegliwości. Dokonuje oceny fizykalnej struktur stawu, sprawdza czy rzepka porusza się po prawidłowym torze. W tym celu Pacjent proszony jest o zrobienie przysiadu – podczas tej czynności, ortopeda dokładnie obserwuje ruch trzeszczki. W celu postawienia prawidłowej diagnozy, lekarz zleca również badania obrazowe, takie jak: zdjęcie RTG oraz rezonans magnetyczny.

Konflikt udowo-rzepkowy – leczenie zachowawcze

Wczesna diagnoza schorzenia umożliwia wprowadzenie efektywnego leczenia zachowawczego. Terapia w początkowej fazie rozwoju choroby ma na celu redukcję bólu, zachowanie ruchomości stawu, wzmocnienie osłabionych mięśni oraz rozluźnienie tych, nadmiernie napiętych. Dlatego lekarz najczęściej zaleca:

  • Odciążenie chorego kolana – unikanie aktywności, nadmiernie aktywujących rzepkę (bieganie, skakanie itp.).
  • Redukcję masy ciała, o ile Pacjent ma nadwagę.
  • Przyjmowanie leków, najczęściej niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
  • Ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
  • Terapię manualną, drenaż limfatyczny.
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne: krioterapię miejscową, pole magnetyczne, elektrostymulację osłabionych mięśni.
  • Kinesiotaping.
  • Noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, jeśli choroba wywołana jest płaskostopiem.

Konflikt udowo-rzepkowy – leczenie operacyjne

Jeśli leczenie zachowawcze nie skutkuje poprawą i Pacjent nadal odczuwa dolegliwości, lekarz może skierować chorego na zabieg, mający na celu korektę ruchu rzepki. Ortopeda przeprowadza go metoda artroskopową. Operacja polega na uwolnieniu troczków bocznych trzeszczki – w ten sposób zmniejsza się siłę przypierającą rzepkę do kłykcia bocznego. Bywa, że chirurg decyduje o przesunięciu przyczepu dalszego więzadła właściwego rzepki. Po zabiegu, niezbędna jest rehabilitacja.

Konflikt udowo-rzepkowy – leczenie w Krakowie

W zespole bocznego przyparcia rzepki, niezwykle istotne jest podjęcie leczenia we wczesnej fazie choroby. Szybka i dobrze dobrana terapia, chroni Pacjenta przed konsekwencją schorzenia, jaką jest zwyrodnienie stawu kolanowego. Zespół ortopedów Semper Fortis gwarantuje szybką i trafną diagnozę schorzeń układu ruchu, w tym konfliktu udowo-rzepkowego. Zapewniamy szczegółowy wywiad lekarski, rzetelną diagnostykę obrazową (np. USG kolana)oraz fachowe przeprowadzenie Pacjenta przez proces leczenia choroby.