KOLANO SKOCZKA

Kolano skoczka, czyli entezopatia więzadła rzepki, to dość powszechne schorzenie stawu kolanowego, objawiające się bólem w jego obrębie. Chorobę charakteryzują przewlekłe zmiany przeciążeniowe oraz zwyrodnieniowe więzadła właściwego rzepki, umiejscowione w okolicy jej wierzchołka. Biorąc pod uwagę rozległość oraz czas występowania dolegliwości, można wyróżnić 4 stopnie zaawansowania choroby:

  • Stopień 1 – ból występuje po aktywności fizycznej.
  • Stopień 2 – ból występuje zarówno przed jak i po wysiłku, ale ustępuje po rozgrzewce.
  • Stopień 3 – ból występuje w czasie całego treningu.
  • Stopień 4 – ból występuje bez przerwy. Aparat pozwalający na prostowanie kolana jest znacznie osłabiony, może dojść do zerwania więzadła rzepki.

Kolano skoczka – przyczyny

Czynnikiem, który przyczynia się do powstania choroby, jest przede wszystkim nadmierne przeciążenie kolana w wyniku np. intensywnego uprawiania niektórych sportów. Na chorobę szczególnie narażeni są więc koszykarze, piłkarze (nożni oraz ręczni), siatkarze oraz skoczkowie. Chorobę może wywołać również nieprawidłowa technika uprawiania dyscypliny sportowej, np. lądowanie po skoku. Kolano skoczka to dolegliwość, która może wystąpić także u osób z nadwagą, które często wykonują wyskoki i podskoki – podczas aktywności dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia kolana. Inną przyczyną powstania schorzenia są również zaburzenia ustawienia i anatomii rzepki oraz osiowego ustawienia nogi.

Kolano skoczka – objawy

Choroba daje dość charakterystyczne symptomy. Należą do nich:

  • Kłujący ból dolnej części rzepki, nasilający się np. podczas schodzenia ze schodów czy kucania.
  • Obrzęk kolana.
  • Sztywność stawu kolanowego i /lub utykanie podczas chodzenia.
  • Bolesność uciskowa więzadła właściwego rzepki.

Kolano skoczka – diagnostyka

W przypadku dolegliwości stawu kolanowego, należy wybrać się do lekarza ortopedy. Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, lekarz dokonuje wstępnej diagnozy. Aby mieć pewność co do jej trafności, przeprowadza badanie USG kolana, na podstawie którego jest w stanie określić rozległość uszkodzenia więzadła. Niekiedy może on zlecić również rezonans magnetyczny.

Kolano skoczka – leczenie zachowawcze

W początkowej fazie rozwoju choroby, Pacjentowi zaleca się odpoczynek, zimne okłady chorego kolana oraz przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dodatkowo, lekarz może zalecić przeprowadzenie takich zabiegów jak krioterapia, jonoforeza czy magnetoterapia. Nierzadko zaleca się stosowanie fali uderzeniowej ESWT, która w przypadku kolana skoczka przynosi dość dobre rezultaty. Na tym etapie, niezwykle ważna jest praca z fizjoterapeutą, który pokaże, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, wzmacniające siłę mięśniową całej kończyny dolnej.
Kolejnym rozwiązaniem rehabilitacyjnym jest kinesiotaping, czyli w tym przypadku oklejenie specjalnymi plastrami stawu kolanowego. Ich zaletą jest to, że zapewniają większą stabilizację kolana oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji.
W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, lekarz rozważa infekcje w okolice kontuzjowanego więzadła, osocza bogatopłytkowego PRP lub kwasu hialuronowego. Terapie tego typu cechuje duża skuteczność.

Kolano skoczka – leczenie operacyjne

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, a uszkodzenia są już zaawansowane (np. doszło do częściowego lub całkowitego zerwania więzadła rzepki), lekarz podejmuje decyzję o leczeniu operacyjnym chorego kolana, najczęściej metodą artroskopową. Podczas zabiegu, chirurg usuwa uszkodzone oraz objęte stanem zapalnym tkanki miękkie z więzadła. Gdy jest to konieczne, usuwa również fragment wierzchołka rzepki. Po zabiegu niezbędna jest rehabilitacja oraz fizykoterapia.

Kolano skoczka – profilaktyka

Aby uniknąć dolegliwości, związanych z entezopatią więzadła rzepki, należy:

  • Nie dopuszczać do przeciążeń stawu kolanowego.
  • Prawidłowo rozgrzewać mięśnie nóg przed rozpoczęciem intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Dokonać korekty nieprawidłowej techniki ruchu podczas uprawiania sportu.
  • Regularnie wzmacniać oraz rozciągać mięsień czworogłowy oraz mięśnie zginaczy kolana.
  • Dobrać odpowiednie obuwie na czas treningu.

Kolano skoczka – leczenie w Krakowie

Zapraszamy wszystkie osoby cierpiące na bóle w kolanach na profesjonalne konsultacje u wybitnych ortopedów Semper Fortis. Dla naszych Pacjentów jesteśmy dostępni na każdym etapie leczenia: zaczynając od profilaktyki, poprzez konieczne konsultacje lekarskie, diagnostykę obrazową, fizjoterapię, aż po skierowanie (w razie konieczności) na leczenie operacyjne.