ENDOPROTEZA STAWU KOLANOWEGO
Kolano to niezwykle ważny staw w ludzkim organizmie, niezbędny do wykonywania codziennych czynności. Jego dobra kondycja przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania kończyny dolnej. Kiedy szwankuje, pojawia się problem z chodzeniem po schodach, bieganiem czy kucaniem. Gdy ulegnie poważnej kontuzji lub chorobie, niezbędna może stać się alloplastyka – operacja, polegająca na wszczepieniu endoprotezy stawu. Implanty wykonane są z materiałów obojętnych dla organizmu człowieka, czyli nie powodują reakcji obronnych organizmu. Sam zabieg nie jest bardzo skomplikowany, natomiast powrót do sprawności wymaga kilkumiesięcznej rehabilitacji.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego – wskazania
Zabieg wszczepienia implantu stawu stosuje się wówczas, gdy nie istnieją już inne sposoby na leczenie kolana, takie jak np. przyjmowanie leków przeciwbólowych, rehabilitacja czy iniekcje dostawowe. Bezpośrednim wskazaniem do operacji jest najczęściej zużycie chrząstki, wynikające z długotrwałych chorób zwyrodnieniowych, przewlekłych infekcji, chorób reumatycznych czy nieprawidłowej budowy kończyn. W takich przypadkach, Pacjent najczęściej uskarża się na ból kolana oraz ograniczenie jego ruchomości. Niekiedy pojawia się obrzęk oraz okresowo nawracający wysięk, nie poddający się leczeniu. Specjalista może zadecydować o zabiegu również w przypadku dużego urazu (np. w wypadku komunikacyjnym) czy obecności guza w kościach tworzących kolano.
Endoproteza stawu kolanowego – przeciwwskazania
Zabieg endoprotezoplastyki kolana nie jest zalecany osobom, które:
- Są w ciężkim stanie ogólnym.
- Mają sporą nadwagę.
- Przechodzą czynną infekcję.
- Cierpią na zakażenia skóry w okolicy planowanego zabiegu.
- Posiadają rozległe żylaki kończyn dolnych.
- Chorują na schorzenia układu nerwowego (obejmujące staw kolanowy), porażenie mięśnia czerwonogłowego, chorobę nowotworową w zaawansowanym stadium, chorobę zakrzepowo – zatorową oraz zaawansowaną osteoporozę.
- Są niestabilne psychicznie, wykazują ograniczenie umysłowe.
- Posiadają ciężkie zniekształcenia kończyny.
Endoproteza stawu kolanowego – przygotowania do operacji
Podczas wizyty u ortopedy, specjalista informuje Pacjenta o wszystkich niezbędnych badaniach diagnostycznych, poprzedzających operację. Istotne jest również uzyskanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaświadczenia o braku przeciwskazań do operacji. Ważne, aby na jakiś czas przed zabiegiem rozpocząć wykonywanie ćwiczeń, wzmacniających mięśnie kończyny dolnej – to umożliwi szybsze dojście do sprawności po alloplastyce. W przypadku znacznej nadwagi, zalecana jest redukcja masy ciała. Należy wygasić również wszystkie czynne ogniska zapalne organizmu – przede wszystkim konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów. Warto zrezygnować z palenia tytoniu oraz nadużywania alkoholu.
Jak przebiega endoprotezoplastyka stawu kolanowego?
Podczas operacji, chirurg dokonuje wymiany elementów składowych bądź całego stawu kolanowego na sztuczny. Rozmiar i kształt protezy zostają dopasowane do indywidualnych potrzeb Pacjenta, na podstawie min. wcześniej wykonanych zdjęć RTG. Endoproteza składa się z elementów zastępujących dalszą część kości udowej, bliższą część kości piszczelowej oraz z wkładki znajdującej się między nimi, wykonanej z tworzywa sztucznego. Po umocowaniu implantu, wstawione zostają dreny (służące do odprowadzania nadmiaru krwi), po czym lekarz zszywa kolano. Zabieg trwa do 2 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym bądź przewodowym, czyli jest dla Pacjenta całkowicie bezbolesny.
Endoproteza stawu kolanowego – postępowanie po zabiegu
Bardzo ważną sprawą jest dbanie o odpowiednią higienę opatrunku, którego nie wolno moczyć. Pełna kąpiel jest możliwa w czasie, który wyznaczy chirurg – najczęściej jest to okres po usunięciu szwów i wygojeniu się rany. Bliznę można smarować zaleconymi przez specjalistę maściami. W razie dolegliwości bólowych, można przyjąć środki, przepisane przez lekarza. Niezwykle istotną kwestią jest podjęcie odpowiedniej rehabilitacji, która powinna być dostosowana do aktualnej kondycji kończyny Pacjenta (najczęściej pierwsze, nieobciążające nogę ćwiczenia, wykonywane są już w pierwszej dobie po zabiegu).
Endoproteza stawu kolanowego – powikłania po zabiegu
Zabieg alloplastyki stawu kolanowego niesie za sobą (w przeważającej ilości przypadków) znaczną poprawę sprawności oraz spadek dolegliwości bólowych. Jednak jak każda operacja, wszczepienie endoprotezy wiąże się również z możliwością wystąpienia rozmaitych powikłań. Należą do nich między innymi:
- Infekcje w miejscu założenia implantu.
- Zakrzepica żylna.
- Obluzowanie protezy.
- Przewlekły ból.
- Uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych podczas zabiegu.
- Złamania okołoprotezowe – uszkodzenie kości otaczającej implant.
W pierwszych tygodniach po operacji, Pacjent musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- Opuchlizna w udzie, łydce, na stopie.
- Tkliwość łydki.
- Ból w klatce piersiowej połączony z kaszlem.
- Podwyższona temperatura ciała.
- Wysięk z rany pooperacyjnej.
Nowoczesna endoproteza stawu kolanowego w Krakowie
Semper Fortis zatrudnia wybitnych specjalistów w zakresie chirurgii kolana. Wieloletnie doświadczenie naszej kadry w przeprowadzaniu zabiegów wszczepiania endoprotezy stawu kolanowego oraz zespół doświadczonych fizjoterapeutów to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. W przypadku jakichkolwiek problemów z kolanem, zapraszamy na konsultacje.