DENSYTOMETRIA

Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości (BMD – Bone Mineral Density). Polega na wykorzystaniu niskich dawek promieniowania X w celu oszacowania stopnia ubytku masy kostnej. Dzięki tej metodzie diagnostycznej, możliwe jest wykrycie osteoporozy oraz osteopenii we wczesnym etapie rozwoju, a także określenie stopnia ich zaawansowania. To proste, bezbolesne i szybkie badanie, które trwa około 10-15 minut.

Densytometria – wskazania

Wskazaniami do badania gęstości kośćca są:

 • Przebyta menopauza.
 • Ukończenie 60 roku życia przez osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na osteoporozę.
 • Złamania kości, niebędące bezpośrednio efektem urazu.
 • Niska masa ciała.
 • Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna.
 • Późna miesiączka i/lub wczesna menopauza.
 • Hormonalna terapia zastępcza, stosowana w okresie menopauzy.
 • Częste porody w krótkich odstępach czasu.
 • Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.
 • Zbyt mała zawartość wapnia i/lub witaminy D w codziennym jadłospisie.
 • Monitoring skuteczności leczenia osteoporozy lub osteopenii.

Wystąpienie powyższych powinno skłonić nas do przeprowadzenia badania BMD. Trzeba bowiem pamiętać, że zmniejszona mineralizacja kości może prowadzić do licznych, niewspółmiernych do siły działającej w trakcie urazu, patologicznych złamań kości. Współczesna medycyna umożliwia zarówno zahamowanie procesu chorobowego jak i odbudowę zdemineralizowanej tkanki kostnej, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Densytometria – przeciwwskazania

Badanie gęstości kości jest bezpieczne, ale istnieje grupa osób, u której nie powinno się go wykonywać. Absolutnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża. Należy ją przełożyć również w sytuacji, kiedy Pacjent miał przeprowadzane inne badanie rentgenowskie (np. tomografię komputerową) w ciągu 2 dni poprzedzających densytometrię.

Jak przygotować się do densytometrii?

Na 24 godziny przed badaniem nie można przyjmować suplementów wapnia. W dniu densytometrii nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (zamki błyskawiczne, guziki, sprzączki, biżuteria).

Jak przebiega densytometria?

Przed badaniem dokonuje się pomiarów przybyłego: jego wzrostu oraz wagi. Następnie Pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej na specjalnym blacie (nie trzeba się rozbierać, chyba że garderoba posiada metalowe elementy). Należy spocząć wygodnie, gdyż w trakcie badania niewskazane jest poruszanie się. Podczas diagnostyki, ramię urządzenia (zwanego densytometrem) przesuwa się nad określoną okolicą ciała Pacjenta, a specjalny czujnik mierzy natężenie promieniowania rentgenowskiego po przejściu przez badane struktury kości. Wykorzystywana dawka promieniowania jest niewielka (o wiele niższa niż przy wykonywaniu standardowego zdjęcia RTG klatki piersiowej), ale pozwala na dokładne oszacowanie gęstości powierzchniowej kości w badanej okolicy: jeśli kość jest twarda, przejdzie przez nią niewielka ilość promieni, jeśli słabo zmineralizowana – promieni przejdzie więcej. Te informacje są zbierane przez urządzenie i zamieniane na dane liczbowe. Na ich podstawie lekarz dokonuje interpretacji wyniku.

Densytometria w Krakowie

Naszych Pacjentów kierujemy na profesjonalne badanie densytometryczne przy użyciu nowoczesnej aparatury, umożliwiającej bardzo dokładną ocenę stopnia mineralizacji kości. Na podstawie uzyskanych parametrów, lekarz jest w stanie zdiagnozować występowanie bądź prawdopodobieństwo pojawienia się osteoporozy lub osteopenii, a także oszacować ryzyko złamań kości. W połączeniu z wywiadem lekarskim oraz wynikami badań laboratoryjnych, specjalista określa najbardziej prawdopodobną przyczynę demineralizacji kośćca oraz wdraża odpowiednią terapię.