GANGLION NADGARSTKA

Ganglion (torbiel galaretowata) to niezłośliwy guzek, tworzący się najczęściej na wierzchniej stronie nadgarstka w okolicach torebek stawowych oraz pochewek ścięgnistych. Nie jest groźny, ale gdy się pojawi, bezwzględnie powinien być poddany leczeniu. W przeciwnym razie, w dłuższym okresie czasu, może doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie, a nawet spowodować niedowład mięśni.
Schorzenie występuje głównie u osób młodych (pomiędzy 15 a 40 rokiem życia). Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Ganglion nadgarstka – przyczyny

Nieznane są dokładne przyczyny tworzenia się ganglionów, jednak wiadomo, że czynnikami ryzyka są:

  • Urazy i przeciążenia nadgarstka, np. na skutek intensywnych ćwiczeń gimnastycznych.
  • Stany zapalne ścięgien mięśni nadgarstka.
  • Stany zapalne torebek stawowych.

Ganglion nadgarstka – objawy

Symptomów pojawienia się ganglionu raczej nie można przeoczyć, gdyż większość z nich ma postać wypukłego, wyczuwalnego guzka (mniejsze torbiele, tzw. gangliony ukryte, mogą być schowane pod skórą i ciężko je zdiagnozować badaniem fizykalnym). W okolicy nadgarstka pojawia się galaretowate wybrzuszenie, które (jeśli uciska nerw) wywołuje ból w okolicy stawu oraz mrowienie dłoni. Często nadgarstek staje się wrażliwy na dotyk, a jego ruchomość może zostać ograniczona. Torbiele są twarde, ale czasem można je przesunąć pod skórą.

Ganglion nadgarstka – diagnostyka

Większość tego typu torbieli, lekarz rozpoznaje i diagnozuje na podstawie badania fizykalnego. Aby mieć pewność, może on zlecić wykonanie diagnostyki obrazowej: USG nadgarstka, RTG czy rezonansu magnetycznego. To ostatnie badanie umożliwia odróżnienie ganglionu od innych dolegliwości (np. nerwiaka).

Ganglion nadgarstka – leczenie zachowawcze

W przypadku pojawienia się torbieli galaretowatej, należy odciążyć kończynę, na której się pojawiła – trzeba unikać czynności, które wymagają użycia większej siły. Pomocne w tym bywają specjalne szyny lub stabilizatory, zakładane na rękę. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można stosować niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci specjalnych maści czy żeli.

Ganglion nadgarstka – aspiracja

Bywa, że torbiel galaretowata znika na skutek leczenia zachowawczego. Jeśli jednak tak się nie dzieje, lekarz może zadecydować o nakłuciu torbieli i aspiracji (wyssaniu) treści, która znajduje się w jej wnętrzu. Bezwzględnym zaleceniem po zabiegu jest unikanie przeciążeń nadgarstka. Pacjent powinien również przyjmować kortykosteroidy w celu zagojenia się ścianek torbieli. Minusem aspiracji jest ryzyko nawrotu guzów. W przypadku ponownego pojawiania się ganglionów, najskuteczniejszym sposobem leczenia staje się operacja.

Ganglion nadgarstka – operacja/usunięcie gangliona

Operacyjne usuwanie ganglionów wymaga zastosowania wobec Pacjenta znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu chirurgicznego, specjalista całkowicie wycina ganglion wraz z zajętą torebką stawową lub pochewką ścięgnistą, a następnie zszywa skórę. Po operacji zalecane jest odciążenie chorej ręki. Z upływem czasu, lekarz może włączyć do programu rehabilitacji kinesiotaping, elementy kinezyterapii oraz fizykoterapii (magnetoterapia, fonoforeza, jonoforeza).

Ganglion nadgarstka – usuwanie w Krakowie

Specjaliści poradni ortopedycznej Semper Fortis regularnie przyjmują Pacjentów, zgłaszających problem torbieli galaretowatych. Przeprowadzamy pełną diagnostykę, wdrażamy leczenie zachowawcze, a jeśli jest taka konieczność, stosujemy metody inwazyjne, pozwalające na całkowite pozbycie się dolegliwości.