CHOROBA KIENBOCKA

Choroba Kienbocka (lunatomalacja) to dolegliwość nadgarstka, zaliczana do grupy martwic jałowych i dotyczy całej kości księżycowatej lub jej fragmentu. W wyniku choroby, martwa tkanka kostna ulega wchłonięciu, a nowa, odbudowana w jej miejsce jest zdeformowana. W zaawansowanych przypadkach, dochodzi do zapadnięcia kości księżycowatej oraz upośledzenia funkcji nadgarstka.

Schorzenie nie jest powszechne, ale warto o nim wiedzieć. Z uwagi na niespecyficzne objawy, jest ono mylona z innymi patologiami, a to z kolei utrudnia efektywne leczenie. Choroba najczęściej dotyka osób pomiędzy 20 a 45 rokiem życia, choć zdarzają się przypadki zachorowań u osób starszych oraz dzieci, które przechodzą intensywną przebudowę kośćca.

Choroba Kienbocka – przyczyny

Choroba Kienbocka związana jest z patologią ukrwienia kości, nie ma jednak jednoznacznej przyczyny, która wywoływałaby schorzenie. Często jest ono poprzedzone cyklicznymi mikrourazami lub jedną, mocniejszą kontuzją, np. złamaniem kości w obrębie nadgarstka. Czasami związane jest z narażeniem ręki na przewlekłe wibracje czy zaburzeniami dopływu i odpływu krwi z kości. Nie bez znaczenia jest tutaj budowa nadgarstka – jego nieprawidłowa anatomia może przyczyniać się do rozwoju lunatomalacji. Czynnikami sprzyjającymi schorzeniu jest również nadużywanie alkoholu oraz choroby współistniejące: reumatoidalne zapalenie stawów, anemia czy toczeń układowy.

Choroba Kienbocka – objawy

Choroba daje o sobie znać w postaci niespecyficznych objawów. Pojawiają się one stopniowo, często są przez Pacjenta bagatelizowane. Najbardziej charakterystycznym symptomem schorzenia są nietypowe bóle ręki, zlokalizowane po jej grzbietowej stronie (początkowo pojawiają się one tylko podczas wysiłku fizycznego, w dalszym etapie rozwoju choroby dolegliwość występuje nawet w stanie spoczynku). Chorobę Kienbocka można podzielić na 4 fazy:

  • Etap pierwszy – Pacjent odczuwa niewielki ból nadgarstka, w badaniu obrazowym brak zmian radiologicznych.
  • Etap drugi – dochodzi do zmiany gęstości kości księżycowatej, ale zachowany jest jej kształt. Chory odczuwa większy ból oraz obrzęk nadgarstka.
  • Etap trzeci – widoczna staje się sztywność nadgarstka, kość księżycowata ulega zapadnięciu, co wyraźnie wpływa na mniejszą funkcjonalność ręki. Badania obrazowe wykazują wtórne zmiany, dotyczące położenia innych kości nadgarstka.
  • Etap czwarty – Pacjent cierpi na wyraźne zmiany zwyrodnieniowe w okolicy nadgarstka.

Choroba Kienbocka – diagnostyka

W przypadku dolegliwości ze strony kończyny górnej, należy wybrać się do ortopedy. Doświadczony lekarz, zawsze zbada rękę pod kątem wielu schorzeń, w tym choroby Kienbocka. Podczas wizyty, specjalista ocenia ruchomość i tkliwość nadgarstka oraz chwytność dłoni. Diagnostyka patologii jest jednak dość trudna. Zdjęcia rentgenowskie są często niewystarczające, dlatego ortopeda zleca inne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Choroba Kienbocka – leczenie zachowawcze

Jeśli choroba jest w początkowej fazie rozwoju, wystarczy postępowanie, polegające na:

  • Czasowym unieruchomieniu kończyny.
  • Zastosowaniu farmakoterapii.
  • Przeprowadzeniu fizykoterapii (fala uderzeniowa, krioterapia, laseroterapia, jonoforeza).
  • Wykonywaniu ćwiczeń leczniczych oraz terapii manualnej.
  • Zastosowaniu kinesiotapingu.

Choroba Kienbocka – leczenie operacyjne

Gdy schorzenie jest bardziej zaawansowane, lekarz przeprowadza operację. Rodzaj zabiegu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Po jego zakończeniu, kończyna wymaga unieruchomienia przy pomocy gipsu lub specjalnej ortezy. Konieczna jest również rehabilitacja w terminie, wyznaczonym przez specjalistę.

Choroba Kienbocka – leczenie w Krakowie

Mimo, iż schorzenie nie należy do powszechnych, nie należy go lekceważyć. Dlatego zgłaszając ortopedzie Semper Fortis problem z kończyną górną, możesz mieć pewność, że specjalista dokona bardzo szczegółowej diagnostyki ręki, również pod kątem choroby Kienbocka. Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem w leczeniu tej dolegliwości, kierujemy na specjalistyczne badania obrazowe oraz rehabilitację pod okiem fachowego zespołu fizjoterapeutów naszej placówki.