CHOROBA DUPUYTRENA

Choroba Dupuytrena to schorzenie dłoni. Jego nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego chirurga, który w pierwszej połowie XIX wieku, po raz pierwszy opisał tę jednostkę chorobową. Dolegliwość częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, atakuje głównie po 40 roku życia. Powoduje powstawanie zgrubień oraz guzków, z czasem może prowadzić do mimowolnych przykurczów palców (najczęściej małego oraz serdecznego) w kierunku wewnętrznej strony dłoni. Proces ten jest stopniowy, ale już przy pierwszych objawach choroby należy zgłosić się do lekarza – niepodjęcie właściwego leczenia we wczesnej fazie schorzenia, może skutkować trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak np. wiązanie butów, trzymanie przedmiotów czy zakładanie rękawiczek.

Choroba Dupuytrena – przyczyny

Nie do końca wiadomo, co tak naprawdę wywołuje chorobę. Statystyki wskazują jednak, że ma ona w zdecydowanej większości przypadków podłoże genetyczne – jeśli wcześniej wystąpiła w rodzinie, ryzyko przykurczu Dupuytrena wzrasta nawet o 60%. Do rozwoju schorzenia mogą się także przyczynić mikrourazy dłoni oraz związane z nimi drobne wylewy krwi, dające początek włóknieniu. Czynnikami sprzyjającemu powstaniu choroby są: nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, występowanie cukrzycy, dysfunkcje układu nerwowego (np. nerwu łokciowego) oraz prace obciążające nadgarstek. Co ciekawe, na dolegliwość tą zapadają w większości przypadków osoby pochodzące z północnej części Europy.

Choroba Dupuytrena – objawy

Początkowo pojawiają się drobne, twarde guzki i/lub pofałdowania skóry na wewnętrznej stronie dłoni. Są one efektem zgrubienia warstwy tkanki, znajdującej się bezpośrednio pod skórą. Ponieważ zmiany zazwyczaj nie są bolesne, często bywają przez Pacjenta bagatelizowane. Wraz z rozwojem choroby, grudki rosną, tworząc podobne do sznura pasma, powodujące często poważne przykurcze palców oraz utrudniające poruszanie nimi. Schorzeniu towarzyszy nierzadko uczucie mrowienia, a niekiedy nawet drętwienia okolic chorobowo zmienionych. Niektórzy Pacjenci zauważają również nadmierną potliwość dłoni.

Choroba Dupuytrena – diagnostyka

Przykurcz Dupuytrena nie jest dolegliwością groźną i nie stanowi zagrożenia dla życia, ale też nie ulega samoistnemu cofnięciu – bez odpowiedniego leczenia, palce mogą pozostać na stałe w zgięciu. Dlatego osoba, która podejrzewa początki schorzenia, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Na początku wizyty specjalista zapyta o objawy przykurczu, obecność współistniejących chorób oraz o ewentualne urazy dłoni. Następnie lekarz przeprowadza gruntowne badanie. Pacjent może zostać poproszony o położenie ręki płasko na stole (tzw. table top test) – osoba z przykurczem Dupuytrena nie będzie w stanie tego zrobić.

Choroba Dupuytrena – leczenie w początkowym stadium

Leczenie dolegliwości ma na celu przywrócenie sprawności ręki i wyprostowanie przykurczonych palców. W przypadku zdiagnozowania choroby, mało prawdopodobne, że lekarz poleci przyjmowanie jakichkolwiek lekarstw. Nie ma bowiem żadnych dowodów na skuteczność ich działania na tę dolegliwość. Jeśli problem nie jest nasilony, specjalista może zaproponować:

  • Miejscową iniekcję glikokortyko-steroidów.
  • Zabiegi rehabilitacyjne, takie jak np. masaże, kinezyterapię czy fonoforezę.
  • Wstrzyknięcie kolagenazy, która w połączeniu terapią manualną może rozbić przykurczone pasma tkanki.
  • Radioterapię.
  • Fasciektomię igłową – to najmniej inwazyjna metoda leczenia chirurgicznego, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Doświadczony lekarz wkłuwa igłę w skórę nad miejscem przykurczu. W ten sposób rozdziela pasmo zgrubiałej tkanki, powodującej dolegliwości. Zabieg ten jest efektywny, nierzadko jednak objawy choroby powracają i konieczne jest leczenie operacyjne.

Choroba Dupuytrena – leczenie w zaawansowanym stadium

W przypadku bardziej nasilonych symptomów choroby, które ograniczają wykonywanie codziennych czynności, standardem okazuje się zabieg operacyjny. W połączeniu z rehabilitacją, pozwala on Pacjentowi pozbyć się uciążliwych objawów schorzenia i powrócić do dawnej sprawności. Specjalista może zaproponować przeprowadzenie zabiegu fasciektomii. Jest to operacja, polegającą za wycięciu przez chirurga zmienionego obszaru rozścięgna dłoniowego z jednoczesną korekcją przykurczy palców. Zabieg zostaje przeprowadzony z znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. U części pacjentów dochodzi jednak do nawrotu choroby i konieczne są operacje rewizyjne.

Choroba Dupuytrena – przygotowania do operacji

Osoba zakwalifikowana do leczenia operacyjnego przykurczu Dupuytrena wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu. Dlatego Pacjent powinien:

  • Wykonać wszystkie zalecone przez specjalistę badania, określające stan zdrowia.
  • Skonsultować planowany zabieg z lekarzem specjalistą (jeśli jest obciążony dodatkowymi schorzeniami) i uzyskać pisemną potwierdzenie o braku przeciwskazań do zabiegu.
  • Poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich, zażywanych na stałe lekach – niektóre z nich nie mogą być przyjmowane przed planowaną operacją.

Choroba Dupuytrena – operacja i powikłania po operacji

Zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Już w trakcie jego przeprowadzenia może dojść do uszkodzenia nerwów czuciowych dłoni czy uszkodzeń naczyń krwionośnych. Po operacji natomiast Pacjent może zaobserwować:

  • Wystąpienie krwiaka.
  • Pojawienie się obrzęku dłoni.
  • Zakażenie rany.
  • Powstanie blizny.
  • Martwicę skóry w okolicy rany.
  • Przewlekły ból.

Niestety operacja nie daje pełnej gwarancji na dożywotnie pozbycie się problemu, zwłaszcza, jeśli schorzenie było operowane w późnym stadium.

Przykurcz Dupuytrena- rehabilitacja po operacji

Odpowiednie ćwiczenia po zabiegu są niezbędnym elementem leczenia choroby Dupuytrena. Należy je wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Rehabilitacja musi zostać przeprowadzona w odpowiednim czasie, wyznaczonym przez specjalistę – niepodjęcie jej w określonym terminie może spowodować poważne komplikacje, jak np. zaburzenia czucia czy sztywność stawów. Regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć obrzęk, zapobiegają wystąpieniu zrostów wokół blizny, wspomagają poprawny zakres ruchów nadgarstka oraz palców. Mogą być wspierane przez takie zabiegi jak np. ultradźwięki, jonoforeza czy laseroterapia. W szybszym powrocie do zdrowia pomoże również:

  • Odpowiednia dieta – należy spożywać lekkie posiłki z dużą ilością płynów.
  • Zaprzestanie palenia papierosów oraz picia alkoholu.
  • Pomoc najbliższych w wykonywaniu codziennych czynności (zakupy, podnoszenie cięższych przedmiotów itp.).

Długość okresu rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta, w większości przypadków trwa on około 6 tygodni.

Choroba Dupuytrena – leczenie w Krakowie

Semper Fortis zaprasza wszystkich Pacjentów, cierpiących na przykurcz rozcięgna dłoniowego, na fachowe konsultacje oraz leczenie dolegliwości. Zespół doświadczonych specjalistów regularnie przeprowadza zabiegi, a wyszkoleni fizjoterapeuci pomagają w codziennej rehabilitacji pooperacyjnej. W naszej placówce można skorzystać również z ortopedycznej konsultacji online: po wysłaniu zdjęcia chorej ręki, lekarz dokona wstępnej diagnozy choroby i zaproponuje optymalne leczenie.