CHOROBA DE QUERVAINA
Choroba de Quervaina (zespół de Quervaina), to zapalenie pochewek ścięgnistych nadgarstka, najczęściej obejmujące ścięgna mięśni kciuka: prostownika krótkiego i odwodziciela długiego. Schorzenie nazywane jest również „kciukiem matki” – wiąże się to z faktem, iż kobiety, opiekując się małym dzieckiem, często je podnoszą, przeciążając tym samym nadgarstek oraz palec. Schorzenie wywołuje dolegliwości bólowe, często współistnieje z zespołem cieśni nadgarstka. W zaawansowanych przypadkach, może dojść do ograniczenia funkcjonaliści chorej ręki, dlatego tak ważne jest wczesne podjęcie leczenia.
Choroba de Quervaina – przyczyny
Dokładna przyczyna schorzenia nie jest znana. Najbardziej jednak prawdopodobnym czynnikiem, wywołującym chorobę, są regularnie powtarzające się, drobne urazy i przeciążenia ścięgien mięśni kciuka. Dochodzi do nich podczas częstego wykonywania czynności, angażujących palec (zginanie i prostowanie). Pomiędzy ścięgnami, ich pochewką, a otaczającym tkankami następuje konflikt (otarcia), prowadzący do stanu zapalnego pochewki ścięgnistej, co z kolei skutkuje utrudnieniami ślizgania się ścięgien w jej wnętrzu. Schorzenie dotyka najczęściej pianistów, stolarzy czy malarzy. Ale nie tylko. Sportowcy (np. tenisiści) oraz piszące SMS-y kciukiem (trzymając telefon w tej samej ręce), również są narażone na pojawienie się choroby.
Inną przyczyną zespołu de Quervaina są: reumatoidalne zapalenie stawów, urazy nadgarstka oraz zmiany kostne, powstałe na skutek kontuzji dalszej nasady kości promieniowej.
Choroba de Quervaina – objawy
Do symptomów rozwijającego się schorzenia należą:
- Ból kciuka u jego nasady, nasilający się podczas ruchu. Dolegliwość ta może promieniować w kierunku całego kciuka oraz przedramienia. Najczęściej pojawia się podczas jego przywodzenia, chwytania przedmiotów czy wykonywania gestu „like” (pięść z kciukiem ku górze).
- Zaczerwienie skóry oraz obrzęk kciuka i/lub wysięk w jego okolicy.
- „Przeskakiwanie” ścięgien ponad strukturami kostnymi, któremu towarzyszy charakterystyczny trzask.
- Przeczulica podstawy kciuka.
Choroba de Quervaina – diagnostyka
Rozpoznanie schorzenia opiera się na wywiadzie z Pacjentem, który dokładnie opisuje dolegliwości w obrębie dłoni oraz urazy ręki, których niedawno doznał. Następnie lekarz sprawdza, czy u chorego występuje bolesność uciskowa po grzbietowej stronie ręki w okolicy kciuka oraz nadgarstka. W dalszej kolejności specjalista wykonuje tzw. test Finkelsteina: chory zgina kciuk, a potem pozostałe palce (powstaje pięść z kciukiem w środku). Następnie badany proszony jest o odchylenie dłoni na zewnątrz, w stronę łokcia. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, Pacjent najprawdopodobniej cierpi na zespół de Quervaina. Jeśli specjalista ma wątpliwości, zleca badanie USG, potwierdzające bądź wykluczające chorobę.
Choroba de Quervaina – leczenie zachowawcze
Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na unikaniu przeciążeń dłoni z chorym kciukiem – codzienne czynności należy (w miarę możliwości) wykonywać drugą ręką. Nadgarstek można również unieruchomić przy pomocy specjalnej ortezy, celem zmniejszenia prowokacji bólowej w stawie. W skórę chorego miejsca należy wcierać od 2 do 3 razy dziennie maść na bazie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na bolące i obrzęknięte miejsce można stosować zimne okłady. W przypadku braku poprawy, specjalista zleca ćwiczenia rehabilitacyjne (rozciągające i rozluźniające), terapię manualną, kinesiotaping, fonoforezę, jonoforezę lub krioterapię. Jeśli to nie pomoże, lekarz rozważy iniekcje do pochewek ścięgnistych leków steroidowych.
Choroba de Quervaina – leczenie operacyjne
W przypadku bezskuteczności leczenia zachowawczego, konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W jego trakcie, specjalista nacina zmienioną zapalnie pochewkę ścięgnistą, wycina jej fragment (tak aby uwolnić ścięgna i umożliwić im swobodny poślizg), oraz usuwa pozapalne zrosty. Rana zostaje zszyta, a na nią nakładany zostaje miękki opatrunek. Ręka powinna być noszona na szynie – czas unieruchomienia kończyny określa lekarz.
Choroba de Quervaina – powikłania po operacji
Zabieg chirurgiczny w leczeniu zespołu de Quervaina niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań:
- Przejściowe dolegliwości bólowe oraz drętwienie w obrębie nie tylko kciuka, ale i całej dłoni.
- Podrażnienie nerwu promieniowego.
- Trudności z gojeniem się blizny pooperacyjnej.
Choroba de Quervaina – leczenie w Krakowie
Zespół wybitnych ortopedów Semper Fortis zaprasza na konsultacje wszystkie osoby, podejrzewające rozwijającą się chorobę de Quervaina, jak również te, u których schorzenie zostało już zdiagnozowane. Ogromne doświadczenie specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt służący diagnostyce obrazowej, oraz zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów to gwarancja skutecznego wyleczenia choroby.