ENDOPROTEZA STAWU BIODROWEGO
Biodro jest jednym z najważniejszych stawów w ludzkim organizmie; w sposób szczególny narażone jest na przeciążenia, zwyrodnienia czy uszkodzenia mechaniczne. Aby zapewnić Pacjentowi pełną sprawność, w szczególnych przypadkach lekarz zaleca mu alloplastykę, czyli wszczepienie protezy stawu biodrowego. To jedno z największych osiągnięć medycyny ubiegłego wieku ma na celu zastąpienie zniszczonych struktur stawu endoprotezą i tym samym przywrócenie funkcjonalności całej kończynie dolnej. Efekty endoprotezoplastyki są w przeważającej ilości przypadków zadowalające – ponad 90% Pacjentów po operacji odczuwa istotny spadek dolegliwości bólowych oraz znaczną poprawę sprawności w trakcie wykonywania codziennych czynności.
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – wskazania
Jeśli Pacjent odczuwa dolegliwości wokół stawu, należy zgłosić się do lekarza ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem, specjalista kieruje chorego na badanie RTG, które pomaga ustalić stopień uszkodzenia biodra. W niektórych przypadkach zleci mu także rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Przeprowadzona diagnostyka pozwala lekarzowi wydać opinię o faktycznych wskazaniach do przeprowadzenia operacji. Zabieg często bywa niezbędny, jeśli Pacjent doznał złamania szyjki kości udowej, cierpi na zaawanasowane zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych o różnej przyczynie, którym towarzyszą duże dolegliwości bólowe. Innym wskazaniem do operacji jest widoczne ograniczenie ruchomości stawu, nie poddające się leczeniu zachowawczemu. Lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu alloplastyki stawu biodrowego, jeśli Pacjent cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, martwicę głowy kości udowej, przeszedł poważny uraz biodra lub nieudaną wcześniej jego rekonstrukcję.
Endoproteza stawu biodrowego – przeciwwskazania
Lekarz może odmówić skierowania na operację, jeśli Pacjent:
- Cierpi na zakażenia stawu lub skóry w okolicy planowanego zabiegu.
- Posiada sporą nadwagę.
- Ma zdiagnozowaną chorobę układu nerwowego, upośledzającą funkcję stawu biodrowego.
- Cierpi na zaawansowaną chorobę zakrzepowo-zatorową, nowotworową lub psychiczną.
- Posiada poważną niewydolność nerek, wątroby lub płuc.
- Ma rozległe żylaki kończyn dolnych.
- Wykazuje znaczą osteoporozę.
- Jest bardzo młody.
Endoproteza stawu biodrowego – przygotowania do operacji
Przed zabiegiem, niezbędna jest wizyta u lekarza ortopedy, który zaleca Pacjentowi:
- Przeprowadzenie koniecznych badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych.
- Okazanie zaświadczenia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o chorobach współistniejących.
Jeśli chory zostanie zakwalifikowany do zabiegu, w okresie oczekiwania na operację powinien wykonywać odpowiednie, zalecane przez specjalistę ćwiczenia. Ich celem jest wzmocnienie mięśni kończyny dolnej, umożliwiające szybsze dojście do sprawności po wszczepieniu implantu. W przypadku znacznej nadwagi, konieczna jest redukcja masy ciała.
Na jakiś czas przed planowanym zabiegiem, lekarz zaleca odstawienie leków przeciwzapalnych, rozrzedzających krew. W tygodniach poprzedzających operację, należy wygasić każde ognisko zapalne w organizmie – konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów. W dniu wszczepienia endoprotezy, Pacjent powinien być na czczo.
Jak przebiega endoprotezoplastyka stawu biodrowego?
Podczas operacji, ortopeda usuwa uszkodzone elementy stawu biodrowego i zastępuje je sztucznymi. W przypadku endoprotezy całkowitej, wymiana stawu biodrowego obejmuje panewkę, jak i głowę kości udowej Pacjenta. Proteza składa się także z metalowego trzpienia (umieszczanego w trzonie kości udowej) jak i wkładkę polietylenową lub ceramiczną (mocowaną w panewce). W przypadku częściowej endoprotezy stawu biodrowego, wymianie ulega jedynie głowa kości udowej chorego. Cała procedura odbywa się najczęściej w znieczuleniu regionalnym i zajmuje od 0,5 do 2h. Po tym czasie Pacjent zostaje przewieziony na salę pooperacyjną.
Endoproteza stawu biodrowego – postępowanie po zabiegu
W procesie dochodzenia do pełnej sprawności po operacji, niezbędne jest zachowanie określonych procedur:
- W sposób szczególny należy zadbać o higienę rany pooperacyjnej. Ważne, aby nie zamoczyć opatrunku, który należy utrzymać aż do momentu usunięcia szwów – zwykle jest to okres 10-14 dni. Po zagojeniu się rany, można stosować zalecane przez lekarza kremy lub maści, wspomagające leczenie blizny.
- Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla powrotu do zdrowia po przebytej operacji. Już następnego dnia po alloplastyce, Pacjent próbuje poruszać kończyną, a następnie stawiać pierwsze kroki (na początku przy użyciu kul ortopedycznych, laski czy balkonika). Z biegiem czasu lekarz zaleca coraz bardziej intensywne ćwiczenia rehabilitacyjne.
Endoproteza stawu biodrowego – powikłania po operacji
Alloplastyka niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Należą do nich między innymi:
- Infekcje w miejscu założenia protezy.
- Zakrzepica żylna.
- Obluzowanie protezy.
- Przewlekły ból.
- Uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych.
- Bliznowce.
- Powikłania anestezjologiczne.
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości po zabiegu, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Dotyczy to w szczególności wystąpienia takich objawów jak: bóle w łydkach, nagły ból w klatce piersiowej, podwyższona temperatura ciała, wyciek z rany pooperacyjnej, narastająca bolesność biodra w ruchu i w spoczynku.
Endoproteza stawu biodrowego w Krakowie
Wyspecjalizowana i doświadczona kadra ortopedów Semper Fortis przeprowadza operacje wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, gwarantując ich najwyższą jakość. Naszym Pacjentom zapewniamy również wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów, którzy we współpracy z lekarzem prowadzącym wspólnie dobierają indywidualny, optymalny program rehabilitacyjny po operacji.