BIODRO TRZASKAJĄCE

Biodro trzaskające (biodro przeskakujące, strzelające, zespół trzaskającego biodra) to częsta przypadłość. W trakcie ruchu kończyną dolną, w związku z przemieszczeniem się głowy kości udowej, można usłyszeć charakterystyczny dźwięk, przypominający trzaśnięcie. Najczęstszymi miejscami przeskakiwania są okolice pachwiny oraz boczna powierzchnia stawu biodrowego. Początkowo strzelanie w biodrze nie wywołuje dolegliwości bólowych, a jedynie niewielki dyskomfort. Pacjenci do lekarza zgłaszają się zwykle gdy zaczynają odczuwać ból – to błąd, ponieważ wczesna reakcja, znacznie skraca proces leczenia.

Biodro trzaskające – przyczyny

Na wystąpienie schorzenia najbardziej narażone są osoby, uprawiające dyscypliny sportowe, mocno obciążające stawy biodrowe (np. tancerze, gimnastycy, biegacze). Oprócz tego, do wystąpienia dolegliwości przyczyniają się:

  • Przebyte urazy biodra.
  • Wady anatomiczne stawu oraz wady postawy.
  • Schorzenia w obrębie stawu biodrowego (np. reumatoidalne zapalenie stawów).
  • Stany zapalne i /lub bliznowacenie ścięgien.

Biodro trzaskające – diagnostyka

W przypadku pojawienia się objawów schorzenia, należy udać się do ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, specjalista przystępuje do badania. Polega ono na prowokowaniu trzeszczenia w biodrze – przeskakiwanie wywołane jest poprzez badającego, często wymaga również czynnej pomocy Pacjenta. Aby mieć pewność co do postawionej diagnozy, ortopeda może zlecić badanie RTG lub USG stawu biodrowego.

Biodro trzaskające – leczenie zachowawcze

Jeśli strzelanie biodra nie wywołuje dolegliwości bólowych, zazwyczaj nie wprowadza się intensywnego leczenia. Terapia polega głównie na:

  • Zaprzestaniu przeciążania chorego stawu.
  • Rehabilitacji, mającej na celu zwiększenie elastyczności oraz rozciągniecie przykurczonych struktur.
  • Działaniach, dążących do przywrócenia prawidłowej postawy ciała oraz właściwego ułożenia miednicy.
  • Farmakoterapii (niesterydowe leki przeciwzapalne lub zastrzyki leków sterydowych).
  • Fizykoterapii (pole magnetyczne, laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza oraz szczególnie skuteczna – fala uderzeniowa).
  • Zastosowaniu kinesiotapingu.

Biodro trzaskające – leczenie operacyjne

W przypadku zaawansowanych zmian, kiedy leczenie zachowawcze nie pomaga, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji. Celem zabiegu jest usunięcie przyczyny przeskakiwania oraz innych problemów w obrębie stawu biodrowego, przyczyniający się występowania objawów.

Biodro trzaskające – leczenie w Krakowie

Nie lekceważ objawów biodra strzelającego i umów się na fachową konsultację z doświadczonym specjalistą poradni ortopedycznej Semper Fortis. Przeprowadzimy pełną diagnostykę i leczenie, obejmujące zabiegi fizykoterapeutyczne oraz kompletną rehabilitację. W razie konieczności, lekarz wyda skierowanie na operację biodra.