PORADNIE

Medycyna sportowa Kraków

Medycyna sportowa, zwana inaczej medycyną aktywności ruchowej, to dziedzina wiedzy lekarskiej, skupiająca się na zachodzących w ciele człowieka procesach, wynikających z uprawiania aktywności fizycznej.

Do lekarza medycyny sportowej powinna się udać osoba, która:

 • Doświadczyła kontuzji układu ruchu podczas aktywności sportowej i wymaga podjęcia natychmiastowego, skutecznego leczenia.
 • Zawodowo uprawia sport.
 • Jest aktywna fizycznie (np. dużo biega, ćwiczy na siłowni, pływa itp.).
 • Zaczyna uprawiać sport i nie ma odpowiedniej wiedzy na temat możliwości swojego organizmu.
 • Z powodu kontuzji miała przerwę w aktywności fizycznej i zamierza powrócić do regularnego trenowania.
 • Jest sędzią niektórych dyscyplin sportowych (np. piłki nożnej).

Opieka medyczna nad osobami trenującymi wymaga doświadczenia i rzetelnej wiedzy lekarskiej. Decyzję w sprawie zakwalifikowania Pacjenta jako zdolnego do uprawiania określonej dyscypliny, powinien podejmować specjalista medycyny sportowej (lekarz sportowy). Wskazane jest, aby placówka przeprowadzająca badania dysponowała doskonałym zapleczem diagnostycznym.

Usługi poradni medycyny sportowej Semper Fortis

Profesjonalna diagnostyka sportowa to nie tylko konieczna formalność. To również pewność, że ryzyko powikłań zdrowotnych, wynikających z nadmiernej aktywności fizycznej, jest maksymalnie ograniczone. Dlatego Centrum Medyczne Semper Fortis zaprasza wszystkich sportowców amatorów oraz zawodników klubów (uprawiających sport wyczynowo) na profesjonalne badania lekarskie. Oferujemy rzetelne przygotowanie medyczne zawodników do planowanych treningów i zawodów oraz monitoring organizmu w okresie intensywnej aktywności fizycznej. W razie potrzeby, przeprowadzamy diagnostykę oraz leczenie pourazowe, obejmujące fachową rehabilitację oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Po ich wykonaniu, lekarz sportowy podejmuje decyzję w sprawie zakwalifikowania Pacjenta jako zdolnego do uprawiania określonej dyscypliny sportowej.

W ramach poradni medycyny sportowej oferujemy:

 • Badania sportowe okresowe – są konieczne osobom aktywnym fizycznie przez dłuższy czas. Na podstawie prawidłowych wyników przeprowadzonej diagnostyki, specjalista wydaje orzeczenie o zdolności Pacjenta do dalszego uprawiania określonej dziedziny sportu.
 • Badania sportowe kontrolne – są niezbędne osobom po wszelkiego rodzaju kontuzjach lub dłuższej przerwie w treningach.

Podczas konsultacji lekarskiej, w oparciu o przeprowadzone badania, specjalista nie tylko ocenia układ ruchu, układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy sportowca, ale także stara się wykluczyć przeciwwskazania do uprawiania określonej dziedziny sportowej. Decyduje on o możliwości podejmowania aktywności fizycznej lub powrotu do regularnych treningów. Zleca również rehabilitację i/lub zabiegi odnowy biologicznej. Na spotkanie z lekarzem sportowym, trzeba zabrać ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczną oraz listę aktualnie przyjmowanych leków.

W zależności od uprawianej dyscypliny, lekarz kieruje trenującego na specjalistyczną diagnostykę. W Semper Fortis dostępne są następujące badania:

 • Badania sportowe kardiologiczne.
  Osoby aktywne fizycznie powinny poddać się diagnostyce pod kątem wydolności krążeniowej. Zlecamy: Holter ciśnieniowy, Holter EKG, echo serca, EKG spoczynkowe, EKG wysiłkowe.
 • Badania sportowe pulmonologiczne.
  Niektóre dyscypliny sportowe wymagają kontroli trenującego w zakresie wydolności oddechowej. Wówczas kierujemy sportowca na badania spirometryczne.
 • Badania sportowe – analiza krwi oraz moczu.
 • Ogólne badanie lekarskie wraz z oceną zdrowia jamy ustnej.
 • Badania diagnostyki obrazowej.
  Są niezbędne do wykonania, gdy sportowiec uległ kontuzji i chce powrócić do aktywności fizycznej. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do przeprowadzenia USG narządów ruchu. W razie konieczności kierujemy na badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. W ramach diagnostyki obrazowej, przeprowadzamy również badanie gęstości kości z użyciem specjalistycznego aparatu densytometrycznego.
 • Badania sportowe antropometryczne.
  Polegają na wykonaniu pomiaru wzrostu oraz obwodów poszczególnych partii ciała (pomiar tkanki tłuszczowej).
 • Inne badania sportowe, w zależności od potrzeb.

Współpracujemy z wybitnymi specjalistami różnych dziedzin medycyny – to sprawia, że w Semper Fortis możliwe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki. W razie konieczności, kierujemy sportowca na konsultację okulistyczną, laryngologiczną, ortopedyczną, neurologiczną, psychologiczną itp.

W ramach medycyny sportowej, obejmującej współpracę trenującego ze specjalistami różnych dziedzin, sportowiec otrzymuje nie tylko dokument, orzekający o jego zdolności do uprawiania aktywności fizycznej, ale także solidną wiedzę na temat:

 • Właściwego sposobu odżywiania.
 • Fizjologii oraz psychologii sportu.
 • Optymalnego planu treningów.
 • Dozwolonych oraz zakazanych metod wspomagania zdolności wysiłkowych organizmu.
 • Sposobów zapobiegania urazom.
 • Pierwszej pomocy oraz leczenia kontuzji, powstałych w wyniku uprawiania sportu.
 • Możliwości, jakie daje aktywna rehabilitacja oraz odnowa biologiczna.

Kompleksowa opieka medyczna Semper Fortis nad osobami trenującymi sprawia, że aktywność sportowa jest nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. W razie jednak jakiejkolwiek kontuzji układu ruchu, kadra doświadczonych ortopedów oraz zespół rehabilitantów obejmuje Pacjenta fachową opieką, tak aby mógł on jak najszybciej powrócić do regularnych treningów. Dowodem na to jest liczna grupa sportowców (np. z kontuzjami ścięgien Achillesa, urazami, chorobami zwyrodnieniowymi itp.) którzy w wyniku leczenia w naszym centrum medycznym powracali do pełnej sprawności. Wszystko to dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarzy, rehabilitantów oraz dostępu do najwyższej klasy sprzętu diagnostyki obrazowej.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

lek.med. Mateusz Gąciarz
Lekarz ortopeda, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Lekarz medycyny sportowej

PRZYCHODNIA
Kraków ul. Krowoderska 17

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątek
15:00-20:008:20-12:00

lek.med. Jerzy Zając
Medycyna sportowa
Lekarz medycyny sportowej, specjalista ortopedii

PRZYCHODNIA
Kraków ul. Krowoderska 17

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątek
15.30 – 18.00

Powyższy grafik ma  charakter poglądowy. Nie uwzględnia on zmian związanych z nieprzewidzianymi okolicznościami. Wszystkich Pacjentów, zachęcamy do kontaktu z rejestracją, gdzie można uzyskać informację o aktualnie dostępnych terminach wizyt lekarskich.