PORADNIE

Gastroenterologia

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Gastroenterolog

Gastroenterolog, to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń układu pokarmowego: przełyku, żołądka, jelit, wątroby i trzustki.

W przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, warto wybrać się do gastroenterologa. Na wizytę należy przynieść całą dotychczasową dokumentację medyczną (wyniki badań laboratoryjnych z krwi, badań endoskopowych, USG, Tomografii Komputerowej, Rezonansu Magnetycznego, karty informacyjne z pobytów szpitalnych) oraz listę przyjmowanych leków.

W ramach Poradni Gastroenterologicznej oferujemy następujące usługi:

  • Konsultacje gastroenterologiczne,
  • Gastroskopie,
  • Kolonoskopie,
  • Sigmoidoskopie,
  • Test ureazowy do wykrywania infekcji Helicobacter pylori w trakcie gastroskopii,
  • Polipektomie (usuwanie polipów),
  • Badania histopatologiczne.

Informacje i przygotowanie

do badań endoskopowych

 

Ponadto w Centrum Medycznym Semper Fortis jest możliwość wykonania:

  • Badań laboratoryjnych,
  • USG jamy brzusznej i miednicy.

 

Wszystkich Pacjentów cierpiących na schorzenia układu pokarmowego zapraszamy na konsultacje i badania w Poradni Gastroenterologicznej Centrum Medycznego Semper Fortis. 

 

Informacje i przygotowanie

do badań endoskopowych

 

Informacja o Gastroskopii

 

Przygotowanie do Gastroskopii

 

Informacja o Kolonoskopii/Sigmoidoskopii

 

Przygotowanie do Kolonoskopii

 

Przygotowanie do Sigmoidoskopii

 

Przygotowanie do Kolonoskopii

Preparaty do przygotowania do Kolonoskopii:

 

Citrafleet – badanie w godzinach przedpołudniowych

Citrafleet – badanie w godzinach popołudniowych

 

Clensia – badanie w godzinach przedpołudniowych

Clensia – badanie w godzinach popołudniowych

 

Eziclen – badanie w godzinach przedpołudniowych

Eziclen – badanie w godzinach popołudniowych

 

Fortrans – badanie w godzinach przedpołudniowych

Fortrans – badanie w godzinach popołudniowych

 

Moviprep – badanie w godzinach przedpołudniowych

Moviprep – badanie w godzinach popołudniowych

Preparaty do przygotowania do kolonoskopii należy kupić w aptece „na receptę”.

Receptę na preparat do przygotowania do kolonoskopii może przepisać lekarz prowadzący lub lekarz rodzinny.

GASTROSKOPIA - Informacja o badaniu

GASTROSKOPIA (zwana czasem panendoskopią lub ezofagogastroduodenoskopią) jest to metoda diagnostyczno-terapeutyczna, która umożliwia dokładne obejrzenie śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz pobieranie wycinków do badań histopatologicznych i usuwanie zmian patologicznych (np. polipów). Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobierania wycinków celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za niektóre schorzenia żołądka i dwunastnicy. Żołądek podczas badania powinien być pusty, aby zapewnić dobrą widoczność, co umożliwi dokładną ocenę jego błony śluzowej.

Przeprowadzenie badania

Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć ruchome protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignokainy w aerozolu zakłada się plastikowy ustnik (dla ochrony przed przygryzieniem endoskopu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła giętki endoskop, prosząc jednocześnie, o wykonanie ruchu połykowego. Badanie nie jest przyjemne i może dawać uczucie dławienia, ale po wejściu do przełyku podczas badania można normalnie oddychać. Podczas badania mogą występować nudności, odbijania, ale badanie nie trwa długo, zwykle kilka minut. Współpraca pacjenta z lekarzem i pielęgniarką ogranicza dyskomfort związany z przełykaniem i przesuwaniem endoskopu. Spokojne oddychanie pomaga w opanowaniu odruchu wymiotnego. W razie potrzeby badanie można wykonać w znieczulenie dożylnym (analgosedacja) lub w znieczuleniu ogólnym z anestezjologiem. Pobieranie wycinków podczas endoskopii jest bezbolesne. Endoskop służący do badania jest każdorazowo dezynfekowany w specjalnej myjni z użyciem specjalnych płynów dezynfekujących, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.

Możliwe powikłania

Badanie gastroskopowe jest badaniem inwazyjnym ale stosunkowo bezpiecznym. Powikłania gastroskopii zdarzają się bardzo rzadko. Całkowitego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. Wyjątkowo może nastąpić (perforacja) przedziurawienie (perforacja). Powikłanie to występuje bardzo rzadko (0,03%, 1 na 30 000 zabiegów diagnostycznych). Perforacja zwykle wymagają natychmiastowego leczenia operacyjnego. Niekiedy też może dojść do niewielkiego krwawienia, głównie po pobraniu wycinków czy po wykonanym zabiegu endoskopowym. W przypadku uporczywego krwawienia może być konieczne zastosowanie dodatkowego leczenia, jak ostrzykiwanie miejsca krwawienia lekami obkurczającymi naczynia krwionośne, stosowanie specjalnych metalowych klipsów, koagulacji, uszczelniającej naczynia za pomocą wysokiej temperatury czy leczenia operacyjnego. Rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów, takich jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy, padaczki czy zatrzymanie akcji serca.

Aby ograniczyć powikłania gastroskopii oraz zmniejszyć ryzyko związane z podawaniem środków znieczulających bądź anestezjologicznych przed badaniem będziemy prosić Państwa o odpowiedź na następujące pytania wg następującego schematu:

  1. Czy istnieje u Pani/Pana zwiększona skłonność do krwawień, szczególnie po drobnych po skaleczeniach, po usunięciu zębów, bądź skłonność do powstawania sińców po niewielkich urazach mechanicznych?

     TAK □ NIE □

  1. Czy występowały u Pani/Pana uczulenia na środki lecznicze lub znieczulające

Jakie?………………………………………………………………………………………

     TAK □ NIE □

  1. Czy pobiera Pani/Pan leki wpływające na krzepliwość krwi (leki antyagregacyjne, przeciwkrzepliwe, np. Aspiryna, Acard, Polocard, Klopidogrel, Eliquis, Acenokumarol, Syncumar, Heparyna, Clexane, Fragmina itp.)

     TAK □ NIE □

  1. Czy choruje Pani/Pan na oczy, taki jak jaskra, duża wada wzroku?

     TAK □ NIE □

  1. Proszę wymienić aktualnie przyjmowane leki.

Nazwy leków: ………………………

………………………

………………………

………………………

Postępowanie po badaniu

Po badaniu endoskopowym (gastroskopowym) przez 30–60 min nie wolno jeść ani pić, aby uniknąć zadławienia (z powodu zastosowania przed badaniem miejscowego znieczulenia gardła).

Po zabiegu endoskopowym bez znieczulenia dożylnego wskazane jest nieprowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

W przypadku stosowania znieczulenia dożylnego nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu. Pojawienie się jakichkolwiek niejasnych dla Państwa objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce bądź lekarzowi.

Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu i konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

Jeśli po badaniu wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie, czarny stolec) należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Jeśli Państwo mają dodatkowe pytania albo coś jest niejasne proszę pytać lekarza, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Przed badaniem wyrażają Państwo pisemnie

świadomą zgodę na wykonanie badania gastroskopowego, jak również na ewentualne konieczne w tym przypadku zabiegi dodatkowe (np pobranie wycinków do badania histopatologicznego, polipektomię) oraz zgodę na znieczulenie dożylne (analgosedację).

Przygotowanie do GASTROSKOPII

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Badanie planowane w godzinach porannych

  • Na badanie proszę przyjść na czczo (przynajmniej 8 godzin bez jedzenia i 4 godzin bez picia).

  • W dniu badania nie wolno palić tytoniu i żuć gumy.

Badanie planowane w godzinach popołudniowych (po godz. 15.00.)

  • Na badanie trzeba przyjść na czczo (przynajmniej 8 godzin bez jedzenia i 4 godzin bez picia).

  • Wcześnie rano ok. godz. 7.00 rano można zjeść lekkostrawne śniadanie (herbata, 1-2 bułki z masłem). Potem do godz. 11.00.-12.00. można pić niegazowaną lub przegotowaną wodę).

  • Potem już nic nie pić!

  • W dniu badania nie wolno palić tytoniu i żuć gumy.

Ważne informacje!

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed gastroskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed gastroskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Osoby przyjmujące leki hamujące wydzielanie żołądkowe: inhibitory pompy protonowej (IPP), takie jak omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lansoprazol, rabeprazol, dexlansoprazol lub H2‑blokery (ranitydyna, famotydyna), o ile lekarz nie zaleci inaczej, powinni przerwać ich stosowanie 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem gastroskopii.

  • Po odstawieniu wyżej wymienionych leków – w celu złagodzenia objawów można nadal przyjmować leki zobojętniające lub osłaniające, jak na przykład Alugastrin, Esoxx One, Gastrotuss, Maalox, Manti.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań endoskopowych i histopatologicznych.

  • Istnieje możliwość dożylnego podania leków znieczulających (analgosedacji). W przypadku badania gastroskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita przewodu pokarmowego podczas badania. Po badaniu można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl.

  • Jeśli po badaniu gastroskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

KOLONOSKOPIA/SIGMOIDOSKOPIA - Informacja o badaniu

KOLONOSKOPIA (wziernikowanie całego jelita grubego) i SIGMOIDOSKOPIA (wziernikowanie części jelita grubego, najczęściej esicy i odbytnicy) to metody diagnostyczno-terapeutyczne, które umożliwiają dokładne obejrzenie śluzówki jelita grubego, pobranie wycinków do badań histopatologicznych i usuwanie zmian patologicznych (np. polipów).

Kolonoskopię wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem zmian chorobowych (krwawienia, zmiany zapalne, nowotwory) w obrębie jelita grubego lub ze wskazań profilaktycznych celem wykrywania wczesnego raka jelita grubego. U większości nowotwory złośliwe (najczęściej raki) rozpoznawane są zbyt późno. Rak jelita grubego najczęściej rozwija się na podłożu polipa. Polip zaczym „zezłośliwieje” rośnie kilka-kilkanaście lat. Wycięcie polipa (polipektomia) jest możliwe w czasie kolonoskopii i najczęściej wykonuje się je za pomocą pętli diatermicznej. Zabieg samej polipektomii nie wywołuje dolegliwości bólowych. Niektóre polipy (np. duże) powinny być usunięte w warunkach szpitalnych.

Przeprowadzenie badania

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita za pomocą doustnie podawanych specjalnych płynnych środków przeczyszczających np. Citrafleet, Clensia,.Fortrans, Moviprep. Od należytego przygotowanie zależy w dużym stopniu powodzenie badania i dokładna ocena jelita. Badanie wykonywane jest przy zastosowaniu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Kolonoskop służący do badania jest każdorazowo dezynfekowany w specjalnej myjni z użyciem specjalnych płynów dezynfekujących, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. W czasie badania może pojawić się wzdęcie, wynikające z podawania powietrza do światła jelita w celu pełnej oceny. Zabieg może wiązać się z dyskomfortem i może być okresami bolesny. Ból lub też inne dolegliwości należy zawsze zgłaszać badającemu lekarzowi i asystującej pielęgniarce. W przypadku złej tolerancji badania można zastosować leki rozkurczowe i/lub znieczulenie dożylne (analgo-sedacja). W niektórych przypadkach ze względu na utrzymujące się dolegliwości bólowe lub na brak postępu badania odstępuje się od dalszego badania i takie badanie można próbować wykonać ponownie w znieczuleniu ogólnym z anestezjologiem.

Możliwe powikłania

Badanie kolonoskopowe jest badaniem inwazyjnym ale stosunkowo bezpiecznym. Całkowitego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. W rzadkich przypadkach (mniej niż 1%) w trakcie badania (a głównie po polipektomii może się zdarzyć krwawienie z szypuły usuniętego polipa bądź przedziurawienie (perforacja) ściany przewodu pokarmowego. Takie sytuacje mogą wymagać natychmiastowego leczenia operacyjnego w warunkach szpitalnych. Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia oraz zmniejszyć ryzyko związane z podawaniem środków znieczulających bądź anestezjologicznych prosimy Państwa o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy istnieje u Pani/Pana zwiększona skłonność do krwawień, szczególnie po drobnych po skaleczeniach, po usunięciu zębów, bądź skłonność do powstawania sińców po niewielkich urazach mechanicznych?

    TAK □ NIE □

  1. Czy występowały u Pani/Pana uczulenia na środki lecznicze lub znieczulające

Jakie?………………………………………………………………………………………

    TAK □ NIE □

  1. Czy pobiera Pani/Pan leki wpływające na krzepliwość krwi (leki antyagregacyjne, przeciwkrzepliwe, np. Aspiryna, Acard, Polocard, Klopidogrel, Eliquis, Acenokumarol, Syncumar, Heparyna, Clexane, Fragmina itp.)

    TAK □ NIE □

  1. Czy choruje Pani/Pan na oczy, taki jak jaskra, duża wada wzroku?

    TAK □ NIE □

  1. Proszę wymienić aktualnie przyjmowane leki.

Nazwy leków:

……………………

……………………

……………………

Postępowanie po badaniu

W przypadku stosowania znieczulenia nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu. Pojawienie się jakichkolwiek niejasnych dla Państwa objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce bądź lekarzowi.

Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu i konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

Po zabiegu endoskopowym bez znieczulenia dożylnego wskazane jest nieprowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

Jeśli Państwo mają dodatkowe pytania albo coś jest niejasne proszę pytać lekarza, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Przed badaniem wyrażają Państwo pisemnie

świadomą zgodę na wykonanie badania gastroskopowego, jak również na ewentualne konieczne w tym przypadku zabiegi dodatkowe (np pobranie wycinków do badania histopatologicznego, polipektomię) oraz zgodę na znieczulenie dożylne (analgo-sedację).

Przygotowanie do KOLONOSKOPIA/SIGMOIDOSKOPIA

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Przygotowanie do sigmoidoskopii proszę ustalić z lekarzem prowadzącym.

Sposób przygotowania zależy m. in. od schorzenia jelita i od zabiegów, które mają być wykonywane.

Rodzaje przygotowania do sigmoidoskopii:

  1. Za pomocą gotowych wlewek doodbytniczych zakupionych w aptece (np. Enema, Proctanal, Rectanal),

  2. Przygotowanie jak do kolonoskopii,

  3. Bez przygotowania.

Przygotowania za pomocą gotowych wlewek doodbytniczych zakupionych w aptece (np. Enema, Proctanal, Rectanal),

Badanie planowane w godzinach porannych:

  • Zakupić w aptece 2 szt. gotowej wlewki doodbytniczej (np. Enema, Proctanal lub Rectanal)

  • W przeddzień badania w godzinach wieczornych wykonać wlew doodbytniczy (lewatywę) gotową wlewką doodbytniczą zakupioną w aptece np. Enemą, Proctanalem lub Rectanalem).

  • W dniu badania proszę pozostać na czczo. Na 2-3 godziny przed badaniem należy wykonać drugą wlewkę doodbytniczą. W dniu badania nie wolno palić tytoniu i żuć gumy.

Badanie planowane w godzinach popołudniowych (po godz. 15.00.)

  • Zakupić w aptece 2 szt. gotowej wlewki doodbytniczej (np. Enema, Proctanal, Rectanal)

  • W przeddzień badania w godzinach wieczornych wykonać wlew doodbytniczy (lewatywę) – gotową wlewką doodbytniczą zakupioną w aptece np. Enemą, Proctanalem lub Rectanalem).

  • W dniu badania 6 godzin przed planowanym badaniem proszę już nic nie jeść. 4 godziny przed badaniem nic nie pić. Na 2-3 godziny przed planowanym badaniem należy wykonać drugą wlewkę doodbytniczą. W dniu badania nie wolno palić tytoniu i żuć gumy.

Ważne informacje!

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć leki, popijając je wodą najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań endoskopowych i histopatologicznych.

  • Istnieje możliwość dożylnego podania leków znieczulających (analgosedacji). W przypadku badania sigmoidoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita przewodu pokarmowego podczas badania. Po badaniu można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl.

  • Jeśli po badaniu sigmoidoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem CITRAFLEET - Badanie w godzinach popołudniowych

Badanie w godzinach popołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki, ogórki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. W tym okresie nie można przyjmować preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz. 9.00.) lekkie, nieobfite śniadanie, a potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok.godz. 13.00 ostatni posiłek – lekkostrawny obiad (nieobfity). Potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok godz. 16.00. proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie rozpuścić 1 saszetkę Citrafleetu w ¾ szklanki wody, dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie zaraz po wypiciu Citrafleetu wypić 2 szklanki niegazowanej albo przegotowanej wody lub herbaty.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 2-3 litry takich płynów.

W dniu badania:

  • Ok godz. 7.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody (lub herbaty), a następnie rozpuścić 1 saszetkę Citrafleetu w ¾ szklanki wody, dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie zaraz po wypiciu Citrafleetu wypić 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody.

  • Do godz. 12.00 pić tylko wodę (przegotowaną lub niegazowaną). W tym czasie należy wypić co najmniej 2-3 litry wody. Potem już nic nie pić!

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja). W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem CITRAFLEET - Badanie w godzinach przedpołudniowych

Badanie w godzinach przedpołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz. 9.00.) lekkostrawne śniadanie: herbata, 1-2 bułeczki z masłem, a potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok godz. 12-13.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie rozpuścić 1 saszetkę Citrafleetu w ¾ szklanki wody, dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie zaraz po wypiciu Citrafleetu wypić spokojnie 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody albo herbaty.

  • W ciągu następnych godzin pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 2-3 litry takich płynów.

  • Ok godz. 17.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie rozpuścić drugą saszetkę Citrafleetu w ¾ szklanki wody, dokładnie wymieszać i wypić natychmiast po przygotowaniu. Następnie zaraz po wypiciu Citrafleetu wypić 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody albo herbaty.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki). Powinno się wypić przynajmniej 2-3 litry takich płynów.

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • W dniu badania wcześnie rano można wypić 1-2 szklanki wody.

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja). W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem Clensia - Badanie planowane w godzinach popołudniowych

Badanie planowane w godzinach popołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, ogórki, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem, sezamem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Ok.godz. 13.00 ostatni posiłek – lekkostrawny obiad (nieobfity). Potem proszę pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i składników stałych).

  • Ok godz. 16.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej), tak przygotowany roztwór wypić w ciągu 1-2 godzin w tempie ok. 250 ml co 20-30 minut.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 1-2 litry takich płynów.

W dniu badania:

  • Ok godz. 7.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody albo herbaty, a następnie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej), tak przygotowany roztwór wypić w ciągu 1-2 godzin w tempie ok. 250 ml co 20-30 minut.

  • Do godz. 12.00 pić tylko wodę (przegotowaną lub niegazowaną). W tym czasie należy wypić przynajmniej 1-2 litry wody.

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja).

  • W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem Clensia - Badanie w godzinach przedpołudniowych

Badanie w godzinach przedpołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, ogórki, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem, sezamem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz.9.00.) lekkostrawne śniadanie: herbata, 1-2 bułeczki z masłem. Potem pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok jabłkowy, przecedzony bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i składników stałych).

  • Ok. godz. 12-13.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej) i tak przygotowany roztwór wypić w ciągu 1-2 godzin w tempie ok. 250 ml co 20-30 minut.

  • W ciągu następnych godzin pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki). Powinno się wypić przynajmniej 1-2 litry takich płynów.

  • Ok. godz. 17.00. proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej) i tak przygotowany roztwór wypić w ciągu 1-2 godzin w tempie ok. 250 ml co 20-30 minut.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 1-2 litry takich płynów.

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • W dniu badania wcześnie rano można wypić 1-2 szklanki wody. 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja).

  • W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem EZICLEN - Badanie w godzinach popołudniowych

Badanie w godzinach popołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki, ogórki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. W tym okresie nie można przyjmować preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz. 9.00.) lekkie, nieobfite śniadanie, a potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok.godz. 13.00 ostatni posiłek – lekkostrawny obiad (nieobfity). Potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion).

  • Ok godz. 16.00. proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną butelkę leku Eziclen i wlać jej zawartość do kubka załączonego do opakowania. Następnie dolać wody do leku do poziomu kreski zaznaczonej na kubku. Dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie w ciągu godziny wypić spokojnie 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody albo herbaty.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 2-3 litry takich płynów.

W dniu badania:

  • Ok godz. 7.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną butelkę leku Eziclen i wlać jej zawartość do kubka załączonego do opakowania. Następnie dolać wody do leku do poziomu kreski zaznaczonej na kubku. Dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie w ciągu godziny wypić spokojnie 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody albo herbaty.

  • Do godz. 12.00 pić tylko wodę (przegotowaną lub niegazowaną). W tym czasie należy wypić co najmniej 2-3 litry wody. Potem już nic nie pić!

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja). W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem EZICLEN - Badanie w godzinach przedpołudniowych

Badanie w godzinach przedpołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz. 9.00.) lekkostrawne śniadanie: herbata, 1-2 bułeczki z masłem, a potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i składników stałych).

  • Ok godz. 12-13.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną butelkę leku Eziclen i wlać jej zawartość do kubka załączonego do opakowania. Następnie dolać wody do leku do poziomu kreski zaznaczonej na kubku. Dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie w ciągu godziny wypić spokojnie 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody albo herbaty.

  • W ciągu następnych godzin pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 2-3 litry takich płynów.

  • Ok godz. 17.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną butelkę leku Eziclen i wlać jej zawartość do kubka załączonego do opakowania. Następnie dolać wody do leku do poziomu kreski zaznaczonej na kubku. Dokładnie wymieszać i wypić po przygotowaniu. Następnie w ciągu godziny wypić spokojnie 2 szklanki niegazowanej lub przegotowanej wody albo herbaty.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki). Powinno się wypić przynajmniej 2-3 litry takich płynów.

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • W dniu badania wcześnie rano można wypić 1-2 szklanki wody.

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja). W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem FORTRANS - Badanie w godzinach popołudniowych

Badanie w godzinach popołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, ogórki, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem, sezamem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz. 9.00.) lekkie, nieobfite śniadanie. Potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok.godz. 13.00 ostatni posiłek – lekkostrawny obiad (nieobfity). Potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną lub przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok. godz. 15.00 proszę rozpuścić 3 saszetki Fortransu w 3 litrach niegazowanej lub przegotowanej i wystudzonej wody (1 saszetka / litr) i pić do godzin późnowieczornych. Można poprawić smak roztworu Fortransu schładzając płyn w lodówce lub wkraplając sok z cytryny czy też dodać 1-2 łyżki soku malinowego na każdy litr płynu.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy lub wodę niegazowaną albo przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynamniej 2-3 litry takich płynów.

W dniu badania:

  • Rano (ok. godz. 7.00.) wypić szklankę wody lub herbaty (może być z cukrem).

  • Następnie rozpuścić 1 saszetkę Fortranu w 1 litrze wody i wypić do godz. 9.00. Do smaku można dodać 1-2 łyżki soku malinowego lub trochę cytryny.

  • Do godz. 12.00 pić tylko wodę (przegotowaną lub niegazowaną). W tym czasie należy wypić przynajmniej 1-2 litry wody. Potem już nic nie pić!

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja).

  • W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii preparatem FORTRANS - Badanie w godzinach przedpołudniowych

Badanie w godzinach przedpołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, ogórki, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem, sezamem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Na 7 dni przed badaniem należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano (do godz.9.00.) lekkostrawne śniadanie: herbata, 1-2 bułeczki z masłem. Potem pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok jabłkowy, przecedzony bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok. godz. 11.00-12.00 proszę rozpuścić 4 saszetki Fortransu w 4 litrach niegazowanej, lub przegotowanej i wystudzonej wody (1 saszetka / litr) i pić do godzin późnowieczornych. Można poprawić smak roztworu Fortransu schładzając płyn w lodówce lub wkraplając sok z cytryny czy też dodać 1-2 łyżki soku malinowego na każdy litr płynu.

  • W ciągu dnia (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy lub wodę niegazowaną albo przegotowaną, przecedzony bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynamniej 2-3 litry takich płynów.

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • W dniu badania wcześnie rano można wypić 1-2 szklanki wody.

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja).

  • W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii (MOVIPREP) - Badanie planowane w godzinach popołudniowych

Badanie planowane w godzinach popołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki, orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem, orzechami. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Ok.godz. 13.00 ostatni posiłek – lekkostrawny obiad (nieobfity). Potem pić klarowne płyny (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy, wodę niegazowaną albo przegotowaną, bulionlub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych).

  • Ok godz. 16.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną przeźroczystą torebkę MOVIPREP i wyjąć saszetki A i B. Następnie saszetki te rozpuścić w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej), mieszając przez kilka minut. Po rozpuszczeniu roztwór MOVIPREP powinien być przeźroczysty lub odrobinę mętny. Następnie roztwór ten wypić w ciągu 2 godzin. W międzyczasie wypić 2 – 3 szklanki wody niegazowanej albo przegotowanej.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy lub wodę niegazowaną albo przegotowaną, bulion). Powinno się wypić przynajmniej 1-2 litry takich płynów.

W dniu badania:

  • Ok godz. 7.00 proszę wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną przeźroczystą torebkę MOVIPREP i wyjąć saszetki A i B, i rozpuścić w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej), mieszając przez kilka minut. Po rozpuszczeniu roztwór MOVIPREP powinien być przeźroczysty lub odrobinę mętny. Następnie roztwór ten wypić w ciągu 2 godzin. W międzyczasie wypić 2 – 3 szklanki wody niegazowanej albo przegotowanej.

  • Do godz. 12.00 pić tylko wodę przegotowaną lub niegazowaną. W tym czasie należy wypić przynajmniej1-2 litry wody.

  • 4 godziny przed planowaną kolonoskopią nie wolno już pić i jeść!

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • W dniu badania wcześnie rano można wypić 1-2 szklanki wody.

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja).

  • W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Przygotowanie do kolonoskopii (MOVIPREP) - Badanie planowane w godzinach przedpołudniowych

Badanie planowane w godzinach przedpołudniowych

Prosimy o dokładne przeczytanie poniższych informacji!

Zwracamy uwagę, że od należytego przygotowanie w dużym stopniu zależy powodzenie badania

i dokładna ocena jelita.

Przez 5-7 dni przed badaniem nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki orzechy i nie jeść pieczywa z nasionami słonecznika, siemieniem lnianym, makiem. Drobne pestki mogą zatykać kanały endoskopu oraz przyklejać się do powierzchni jelita, co znacznie utrudnia badanie. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • Rano lekkostrawne śniadanie: herbata, 1-2 bułeczki z masłem.

  • Ok. godz. 12-13.00 przecedzony bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki).

  • Ok godz. 14.00 wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć jedną przeźroczystą torebkę MOVIPREP, wyjąć saszetki A i B i rozpuścić je w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej), mieszając przez kilka minut. Po rozpuszczeniu roztwór MOVIPREP powinien być przeźroczysty lub odrobinę mętny. Następnie roztwór ten wypić w ciągu 2 godzin. W międzyczasie wypić 2 ‑ 3 szklanki wody niegazowanej albo przegotowanej.

  • W ciągu następnych godzin pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy lub wodę niegazowaną albo przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych)). Powinno się wypić przynajmniej 1-2 litry takich płynów.

  • Ok godz. 19.00 wypić szklankę przegotowanej lub niegazowanej wody, a następnie otworzyć następną przeźroczystą torebkę MOVIPREP, wyjąć saszetki A i B rozpuścić je w jednym litrze przegotowanej i wystudzonej wody (lub w wodzie niegazowanej), mieszając przez kilka minut. Po rozpuszczeniu roztwór MOVIPREP powinien być przeźroczysty lub odrobinę mętny. Następnie roztwór ten wypić w ciągu 2 godzin. W międzyczasie wypić 2 ‑ 3 szklanki wody niegazowanej albo przegotowanej.

  • W ciągu następnych godzin (do godzin późnowieczornych) pić dużo klarownych płynów (herbatę może być z cukrem, sok jabłkowy lub wodę niegazowaną albo przegotowaną, bulion lub wywar z zupy warzywnej (bez podbitki i bez składników stałych). Powinno się wypić przynajmniej 1-2 litry takich płynów.

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania kolonoskopowego, w szczególności w przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, wskazane jest odstąpienie od przygotowania i konsultacja z lekarzem kierującym.

Ważne informacje!

  • W dniu badania wcześnie rano można wypić 1-2 szklanki wody.

  • 4 godziny przed planowaną godziną badania nie pić już żadnych płynów. Do czasu badania w tym dniu nie spożywać pokarmów!

  • Osoby wymagające stałego leczenia np. z powodu padaczki, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, powinny zażyć poranną dawkę leków, popijając je wodą najpóźniej na 2 godziny przed kolonoskopią.

  • Pacjenci zwłaszcza w podeszłym wieku, osoby chore na cukrzycę czy przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, mogą wymagać modyfikacji leczenia i wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych przed kolonoskopią. Osoby te powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić sposób postępowania.

  • Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszymi wynikami badań kolonoskopowych i histopatologicznych.

  • Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak w przypadku złej tolerancji istnieje możliwość podania dożylnych leków znieczulających (analgosedacja). W przypadku badania kolonoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

  • Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

  • Po badaniu endoskopowym bez znieczulenia nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

  • Po badaniu można odczuwać wzdęcia i kurcze w jamie brzusznej powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Dodatkowo można zastosować leki rozkurczowe np. No-spę forte 2 x 1 tbl. I Espumissan w ciągu dnia.

  • Jeśli po badaniu kolonoskopowym wystąpiłyby niepokojące objawy (np. duży ból brzucha, krwawienie), należy niezwłocznie powiadomić lekarza wykonującego badanie lub lekarza prowadzącego.

Znieczulenie do endoskopii

Znieczulenie miejscowe:

Polega na stosowaniu podczas Gastroskopii lub Kolonoskopii aerozolu lub żelu znieczulającego z lignokainą lub innego żelu przeznaczonego do badania endoskopowego, który powleka się endoskop, aby łatwiej można go było przemieszczać w przewodzie pokarmowym

Znieczulenie dożylne (analgosedacja) (bez anestezjologa).

Polega na dożylnym podaniu leków uspakajających, nasennych i przeciwbólowych.

Jest to znieczulenie dość płytkie, ale znacznie zmniejsza dyskomfort chorego podczas badania.

Podczas badania Pacjent oddycha samodzielnie.

Chorzy z przewlekłymi chorobami serca, układu oddechowego, cukrzycą lub innymi poważnymi schorzeniami przed badaniem ze znieczuleniem dożylnym powinni się skonsultować z lekarzem prowadzącym i na badanie przynieść badanie EKG i wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

W przypadku badania endoskopowego wykonywanego w znieczuleniu dożylnym nie należy malować paznokci i zakładać biżuterii.

Po badaniu z zastosowaniem znieczulenia dożylnego nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać potencjalnie niebezpiecznych urządzeń w tym dniu oraz konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu i opieka w domu. Ponadto w tym dniu nie powinno się planować i podejmować istotnych decyzji.

Badań ze znieczuleniem z anestezjologiem nie wykonujemy.