KINESIOTAPING KRAKÓW

Kinesiotaping (taping dynamiczny) to metoda terapeutyczna, polegająca na oklejaniu wybranego fragmentu ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami. Zostały one zaprojektowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego lekarza Kenzo Kase, ale popularność zyskały dopiero w latach 90.
Taśmy służące do tapingu stworzone są z wysokiej jakości bawełny oraz hipoalergicznego, akrylowego kleju. Ich parametry (takie jak grubość czy ciężar), zbliżone są do właściwości skóry i podobnie jak ona, wykazują elastyczność. Ich zaletą jest fakt, że przepuszczają powietrze oraz są wodoodporne.
Ich zadaniem jest zwiększenie wolnej przestrzeni pomiędzy skórą a mięśniami. Bardzo ważne jest prawidłowe naklejenie plastrów, gdyż tylko wtedy nastąpi redukcja napięcia na receptory skórne, co spowoduje złagodzenie dolegliwości bólowych. Taśmy wspomagają również naturalny proces samoleczenia, ponieważ przepływ krwi oraz chłonki staje się znacznie szybszy, a więc proces gojenia przebiega zdecydowanie sprawniej. Ich niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że działają przez 24 godziny na dobę, a efekt leczniczy utrzymuje się zarówno wtedy, gdy plastry są naklejone na skórę, jak i po ukończonej sesji zabiegowej.
Kinesiotaping sprawdza się świetnie jako osobna metoda lecznicza, ale z powodzeniem może być stosowany jako element wspomagający w terapii (np. schorzeń neurologicznych, ortopedycznych czy ginekologicznych). Taśmy nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności, ponieważ pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchomości w stawach. Z powodzeniem można stosować je u osób w każdym wieku oraz kobiet w ciąży.

Kinesiotaping – wskazania

Plastrowanie dynamiczne znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Najważniejsze z nich to między innymi:

Kinesiotaping – przeciwwskazania

Niestety nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw plastrowania dynamicznego. Przeciwwskazaniami do tej metody terapeutycznej są:

  • Choroby, infekcje skórne oraz rany w miejscu naklejenia plastrów.
  • Zmiany nowotworowe.
  •  Schorzenia, takie jak: cukrzyca, zakrzepica żył, choroby nerek.
  • Alergia na materiał, z którego zrobione są plastry (bardzo rzadko).

Kinesiotaping Kraków

Decyzję o rozpoczęciu leczenia tapingiem dynamicznym w Semper fortis zawsze podejmuje lekarz lub wykwalifikowany fizjoterapeuta, na podstawie wywiadu z Pacjentem oraz szczegółowych badań. W zależności od pożądanego rezultatu, nasi wyszkoleni specjaliści stosują rozmaite techniki aplikacji plastrów. Zapraszamy!