FALA UDERZENIOWA ESWT KRAKÓW
Pozaustrojowa fala uderzeniowa, tak zwana ESWT (extracorporeal shock wave therapy), to mechaniczna fala, wytwarzana pod wysokim ciśnieniem przez specjalną aparaturę. Zaraz po przyłożeniu głowicy urządzenia do wybranego punktu na ciele Pacjenta, fala przenika przez powłokę skórną na głębokość kilku centymetrów, działając miejscowo na obszar zmieniony chorobowo.
ESWT to nowoczesna i niezwykle skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu w schorzeniach narządu ruchu. Efektem jej wykorzystywania jest również zwiększenie ukrwienia w miejscu stosowania, gojenie się tkanek oraz zmniejszenie stanów zapalnych. Zabiegi działają regeneracyjnie, naprawczo oraz relaksacyjnie (zmniejszają napięcia mięśni). Co ciekawe, terapia ESWT praktykowana jest również w medycynie estetycznej – przy jej pomocy zwalczany jest cellulit, wygładzane są rozstępy oraz blizny.
Zaletą terapii jest nieinwazyjność dla organizmu oraz niewielka ilość zabiegów, potrzebnych do pojawienia się efektów leczenia.
Fala uderzeniowa – wskazania
Dzięki wnikaniu fal w głąb ciała Pacjenta, terapia jest niezwykle skuteczna w leczeniu chorób, zlokalizowanych nie tylko w powierzchniowych, ale również głębszych tkankach. Wskazaniami do zabiegów ESWT są następujące schorzenia:
- Ból kręgosłupa.
- Ból barku (zespół bolesnego barku).
- Ból bioder i pachwin.
- Ból pięty (ostroga piętowa, zapalenie powięzi podeszwowej stopy).
- Bóle łokcia (łokieć tenisisty, łokieć golfisty).
- Ból nadgarstka.
- Ból kolana (kolano skoczka, kolano biegacza).
- Ból ścięgien (np. zapalenie ścięgna Achillesa).
- Podwyższone napięcie mięśniowe.
- Stany pourazowe.
- Zwapnienia w okolicach ścięgien.
Fala uderzeniowa – przeciwwskazania
ESWT to zabieg, któremu nie może poddać się każda osoba, istnieją bowiem przeciwwskazania do stosowania tej metody leczenia. Najważniejsze to:
- Ciąża.
- Choroba nowotworowa.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia), stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
- Stany gorączkowe, ostre stany zapalne.
- Rozrusznik serca (zabieg nie może być przeprowadzany bezpośrednio w jego okolicy).
- Zawał serca w okresie 3 miesięcy od jego wystąpienia.
- Zaawansowana osteoporoza.
- Terapia sterydami.
Zabiegów absolutnie nie stosuje się w okolicach oczu, serca, rdzenia kręgowego, gonad, wątroby oraz nerek.
Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?
Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się specjalną aparaturę, wytwarzającą falę uderzeniową. Po zaaplikowaniu specjalnego żelu na skórę Pacjenta, specjalista przykłada do niej głowicę urządzenia – dokładny punkt ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, niekiedy również badań, takich jak np. USG (najczęściej jest to jednak miejsce największej bolesności). W trakcie zabiegu, Pacjent odczuwa impulsowe uderzenia.
Fala uderzeniowa – czy boli?
Zabieg może budzić obawy z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych podczas jego przeprowadzania. Odczuwanie tego typu dolegliwości jest jednak sprawą indywidualną, zależącą od kilku czynników, takich jak np. odporność Pacjenta na ból, występowanie schorzeń współistniejących, czy stopień nasilenia choroby. Wbrew powszechnej opinii, dla wielu jednak osób zabieg jest stosunkowo przyjemny, inni odczuwają tylko niewielki dyskomfort, a pozostali Pacjenci nie czują praktycznie nic.
Fala uderzeniowa – skutki uboczne
ESWT jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, jednak terapia tą metodą niesie za sobą ryzyko wystąpienia krótkotrwałych efektów ubocznych, do których należą:
- Zaczerwienienie i obrzęk w miejscu objętym zabiegiem.
- Mrowienie, drętwienie i/lub ból w punkcie styczności z falą.
- Podskórne, niewielkie krwiaki.
Fala uderzeniowa ESWT Kraków
Serdecznie zapraszamy na zabiegi terapeutyczne falą uderzeniową ESWT w Semper fortis. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim z Pacjentem oraz analizie wyników wcześniej zleconych badań, doświadczony specjalista zaproponuje ich częstotliwość oraz optymalną ilość, dostosowaną do stopnia zaawansowania schorzenia. Terapia przeprowadzana jest przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez profesjonalną kadrę naszej placówki.