Pokrzywka to wypukłe blade bąble na skórze, wokół których występuje zaczerwienienie. Wysypka zwykle pojawia się nagle i zazwyczaj (choć nie zawsze) dość szybko ustępuje. Jakie są przyczyny pokrzywki? Czy wysypka jest groźna dla naszego zdrowia?
Pokrzywka to dość powszechna dolegliwość, szacuje się, że około 20% populacji choć raz w życiu doświadcza tego typu nieprzyjemnego objawu. Przyczyn pojawienia się swędzących bąbli jest wiele, niestety w wielu przypadkach nie udaje się rozpoznać faktycznego źródła problemu. Wykwity zwykle pojawiają się nagle – może być ich kilka, mogą pojawić się również na całym ciele. Charakterystyczną ich cechą jest silne swędzenie. Zwykle wysypka znika szybko (od kilku godzin do kilku dni). Jeśli utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni, do czynienia mamy z tzw. pokrzywką przewlekłą.
Pokrzywka – przyczyny
Przyczyny pokrzywki bywają różne. Bąble mogą być wywołane alergenami wziewnymi lub kontaktowymi (np. pyłki roślin, kurz, substancje dodawane do proszków do prania czy kosmetyków). Niektóre pokarmy lub dodatki do nich również często wywołują nieprzyjemną wysypkę. Należą do nich np. orzeszki ziemne i laskowe, truskawki, owoce morza, jaja kurze, substancje typu glutaminian sodu, barwniki itp. Wysypka może pojawić się również na skutek zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych. Pojawia się często po ukąszeniu owadów błonkoskrzydłych (pszczoły, osy, mrówki) lub pod wpływem działania niskiej lub wysokiej temperatury, ucisku, wysiłku, leków czy promieni słonecznych.
Pokrzywka – kiedy potrzebny lekarz?
W przypadku pojawienia się pokrzywki na niewielkich obszarach ciała, nie trzeba panikować. Prawdopodobnie objawy same ustąpią w przeciągu 24-48h. Jeśli się tak nie dzieje, a wysypka rozprzestrzenia się, można zażyć zapisany wcześniej przez lekarza lek przeciwhistaminowy. Jeśli wysypce towarzyszą inne objawy (np. obrzęk naczynioruchowy, kołatanie serca, ból głowy, osłabienie, nudności, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego), należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe (numer 999 lub 112).
Czytaj również:
Czy suplementy diety działają? Czy są zdrowe?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 23.04.2022