Po co nam łzy?

Po co nam łzy?

Łzy to nie tylko odpowiedź organizmu na stan emocjonalny: smutek lub radość. Pełnią one przede wszystkim rolę ochronną – nawilżają i zabezpieczają nasze oczy przed atakiem drobnoustrojów oraz przed zanieczyszczeniami.

Łzy to przezroczysta ciecz, tworząca na powierzchni oka cienki film. Składa się głównie z wody, ale zawiera również między innymi chlorek sodu (to dzięki niemu łzy są słone), różnego rodzaju bakteriobójcze białka, cukier, mocznik, kwas askorbinowy oraz liczne elektrolity.

Po co nam łzy?

Główną funkcją łez jest nawilżanie oczu oraz ich odkażanie. Gdy oko zostaje podrażnione (np. wpada do niego jakieś zanieczyszczenie typu rzęsa, ziarnko piasku itp.), obficie produkowane łzy pomagają w usunięciu, wypłukaniu ciała obcego. Co ciekawe, łzy mają również działanie przeciwbólowe i poprawiają samopoczucie. Kiedy zaczynamy płakać, mózg produkuje substancje, powodujące między innymi rozładowanie napięcia. Dociera do niego więcej tlenu, spada ciśnienie krwi, a my czujemy się bardziej odprężeni i dochodzimy do emocjonalnej równowagi.

Jak powstają łzy?

Ciecz łzowa produkowana jest przez różnego rodzaju gruczoły łzowe. Większość łez powstaje w gruczole łzowym właściwym, mieszczącym się w górnej części oczodołu. Dzięki pracy mięśni, podczas mrugania powieką, łzy są rozprowadzane po powierzchni oka. Zewnętrzna warstwa lipidowa cieczy chroni oko przed wysychaniem oraz wylewaniem się łez. Środkowa warstwa (wodna) nawilża oko, dostarczając również niezbędne składniki odżywcze do spojówki oraz rogówki. Kolejna warstwa, znajdująca się najbliżej oka (tzw. warstwa mucynowa) powoduje, że film łzowy jest równomiernie rozprowadzony i przylega do gałki ocznej.

Odprowadzanie łez

Część płynu łzowego odparowuje z powierzchni oka. Jego nadmiar gromadzi się w specjalnym zbiorniku w wewnętrznym kąciku oka – tzw. jeziorku łzowym. Z tego miejsca, kanalikami łzowymi, odprowadzany jest do jamy nosowej. To dlatego, gdy płaczemy, mamy również katar, którego pozbywamy się, dmuchając nos w chusteczkę.

Gdy łez brakuje….

Jeśli łzy nie są produkowane w wystarczającej ilości, cierpimy na tzw. zespół suchego oka. Dolegliwość ta niestety jest coraz powszechniejszym problemem, a leczona jest głównie objawowo poprzez stosowanie sztucznych łez.

Czytaj również: Czy kawa zbożowa na pewno jest zdrowa?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.