Po co nam języczek podniebienny

Po co nam języczek podniebienny? Do czego służy?

Niewielki, zlokalizowany na tylnej ścianie podniebienia, pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Wiele osób nie wie, do czego służy i po co nam języczek podniebienny. Z jego istnienia często zdajemy sobie dopiero sprawę, gdy zaczyna puchnąć i boleć.

Języczek podniebienny (łac. uvula), jak sama nazwa wskakuje, zlokalizowany jest na podniebieniu miękkim jamy ustnej, bliżej gardła. Ma kształt niewielkiego stożka i zmienia swoje położenie w zależności od tego co robimy. Inaczej układa się gdy połykamy pokarm, jeszcze inaczej w trakcie oddychania. W jego obrębie znajdują się grudki chłonne oraz gruczoły ślinowe. Zdrowy języczek podniebienny powinien być niewielki oraz różowy. Do czego tak naprawdę służy?

Po co nam języczek podniebienny?

Języczek podniebienny pełni ważną funkcje w naszym organizmie. Oto najważniejsze zadania języczka podniebiennego:

  • Zabezpiecza przedostawaniu się pokarmu do nosa. Dzięki temu przeżute jedzenie trafia bezpośrednio do przełyku.
  • Chroni nas przed wirusami.
  • Produkuje ślinę, która nie tylko bierze udział w pierwszym etapie trawienia pokarmu, ale również utrzymuje wilgotne środowisko w jamie ustnej.
  • Pomaga w prawidłowej mowie – bez języczka podniebiennego trudno byłoby nam wymówić np. głoskę „r”.

Powiększony i czerwony języczek podniebienny

Jeśli natura obdarzyła nas nieco większym, wydłużonym języczkiem podniebiennym, możemy mieć problem ze snem – gdy jest nieco większy, utrudnia dopływ powietrza i w nocy mamy kłopot z chrapaniem. Chrapanie to przypadłość, którą należy bezwzględnie leczyć, ponieważ nie tylko utrudnia nam i naszym bliskim nocny wypoczynek, ale tak naprawdę szkodzi naszemu zdrowiu.
Kiedy języczek staje się obrzęknięty oraz czerwony, należy udać się do lekarza. Taka sytuacja może świadczyć o infekcji w obrębie jamy ustnej oraz gardła: wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku bakteryjnego zapalenia, chory ma wysoką gorączkę, boli go gardło i migdałki, a na ich ściankach oraz na języczku podniebiennym zwykle pojawia się charakterystyczny nalot.
Czerwony i opuchnięty języczek podniebienny bywa również reakcją alergiczną na konkretny czynnik. Jeśli przybierze większe rozmiary, sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ mocno opuchnięty języczek może zablokować górne drogi oddechowe i utrudnić, a wręcz uniemożliwić oddychanie.
Języczek podniebienny może również napuchnąć gdy zostanie podrażniony alkoholem, wymiocinami, czy kwaśną treścią żołądka (refluks). Niekiedy bywa symptomem rozwijającego się nowotworu.

Czytaj również:

Czy żółty ser jest zdrowy?

Szybkie jedzenie – skutki jedzenia w pośpiechu

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 18.09.2022