Omikron – nowy wariant koronawirusa

Wirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, ma zdolność mutowania, czyli tworzenia kolejnych wersji. Jedną z nich jest wykryty w Afryce w listopadzie b.r. Omikron – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

Wariant Omikron – co to jest?

Odmiana wirusa SARS-CoV-2, zwana Omikronem (linia B.1.1.529), obecna jest już w Europie. W związku z około 50 mutacjami w patogenie, mogącymi mieć realny wpływ na przebieg pandemii choroby COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia określiła nowy typ koronawirusa jako „budzący obawy”. WHO poinformowało również, że przebycie infekcji koronawirusem nie daje odporności na wariant Omikron.

Wariant Omikron – objawy zakażenia

Okazuje się, że pesymistyczne obawy co do nowej mutacji koronawirusa niekoniecznie muszą się spełnić. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że osoby zakażone wariantem Omikron cierpią na podobne dolegliwości jak przy wcześniejszych odmianach SARS-CoV-2, ale ich nasilenie w wielu przypadkach jest mniej dotkliwe. Tak wynika ze wstępnych spostrzeżeń, zaobserwowanych przez lekarzy w RPA, gdzie wariant Omikron zaczyna dominować. Ustalenia afrykańskich medyków wymagają jednak dalszych obserwacji i badań. Wiemy natomiast, że do typowych objawów zakażenia nowym wariantem koronawirusa należą: gorączka, ból głowy, kaszel, złe samopoczucie, zaburzenia węchu i/lub smaku, bóle mięśni, gardła oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Omikron – nowy wariant koronawirusa. Skuteczność szczepionek.

Obecnie wiadomo, że osoby zaszczepione przechodzą chorobę COVID-19 w sposób łagodniejszy, niż osoby niezaszczepione. Na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznej i stuprocentowo pewnej odpowiedzi na pytanie, czy wszystkie obecne na rynku szczepionki chronią nas przed nowym wariantem koronawirusa. 8 grudnia b.r. producent szczepionek Pfizer ogłosił, iż przyjęcie 3 dawek preparatu generuje wystarczająco dużą ilość przeciwciał, aby zwalczyć zakażenie Omikronem.

Test na koronawirusa – wariant Omikron

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wirusolog prof. Włodzimierz Gut przekazał PAP, że „Niektóre testy nie wykrywają wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Zwłaszcza chodzi o antygenowe. W nich stosuje się reakcję z przeciwciałami monoklonalnymi”. Obecnie najbardziej wiarygodnym testem na wykrycie kornowariusa SARS-CoV-2 jest test genetyczny PCR-RT.

Czytaj również:

Test na koronawirusa RT-PCR Kraków

Kiedy zrobić test RT-PCR na koronawirusa?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 12.12.2021