Omdlenie – pierwsza pomoc

Omdlenie – pierwsza pomoc

Krótkotrwała, samoustępująca utrata przytomności i napięcia mięśniowego, zwana omdleniem, spowodowana jest niedotlenieniem mózgu w wyniku spadku ciśnienia krwi lub zaburzeń pracy serca. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różne czynniki. Nawet jednorazowego epizodu nie wolno lekceważyć i w sytuacji omdlenia należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Omdlenia dotyczą osób w każdym wieku, jednak ryzyko ich wystąpienia jest większe u osób starszych. Sprawdź jak udzielić pomocy osobie, która utraciła przytomność.

Przyczyny omdlenia

Omdlenie występuje w okolicznościach skrajnego strachu lub bólu. Może być również następstwem gwałtownej zmiany pozycji, silnego kaszlu, spadku stężenia cukru we krwi, działania niektórych leków czy alkoholu. Krótkotrwała utrata przytomności może wynikać także z odwodnienia organizmu lub krwotoku. Często jest to jednak efekt nieprawidłowej budowy serca, zaburzeń jego pracy i chorób (np. zapalenie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego itp.). Na omdlenia mogą cierpieć przejściowo również kobiety w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Dzieje się tak na skutek ucisku powiększonej macicy na żyłę główną dolną. Omdlenia może również powodować uprawianie aktywności fizycznej w wysokiej temperaturze.

Omdlenie – pierwsza pomoc

Omdlenie ustępuje samoistnie i trwa krótko: zazwyczaj od kilku sekund do kilku minut. Utracie przytomności często towarzyszy bladość skóry twarzy, sine usta oraz zimny pot na czole.

Jeśli w Twoim otoczeniu zemdleje osoba, postaraj się jej pomóc. Ułóż ją w pozycji bezpiecznej. Zapewnij  dopływ świeżego powietrza: gdy jesteś w budynku – otwórz okno, jeśli to możliwe. Rozepnij poszkodowanemu  kołnierzyk, poluzuj krawat czy pasek u spodni. Bardzo ważne jest ocenienie jego funkcji życiowych (oddech).
Natychmiast wezwij pogotowie, jeśli chory:

  • Nie oddycha.
  • Nie odzyskuje przytomności przez kilka minut.
  • Doznał podczas upadku obrażeń i krwawi.
  • Ma problemy z cukrzycą.
  • Jest w ciąży.
  • Nie może poruszać kończynami.
  • Nie kontroluje pracy pęcherza i jelit.
  • Ma konwulsje.
  • Skarży się na zaburzenia widzenia lub mówienia.
  • Skarży się na ból w klatce piersiowej .

To ważne! Osobie, która doświadczyła utraty przytomności nie podawaj picia, jedzenia czy leków. Nie potrząsaj nią, nie poklepuj jej policzków i nie polewaj lodowatą wodą. Możesz natomiast delikatnie przetrzeć jej twarz i szyję zwilżonym w zimnej wodzie ręcznikiem.
Jeśli czujesz że zaraz sam zemdlejesz, połóż się tak, aby nogi znajdowały się nieco wyżej. Jeśli jest to niemożliwe usiądź na krześle lub przyklęknij na jedno kolano i opuść głowę do przodu – w tej pozycji ułatwisz krwi przepływ do mózgu. Poproś kogoś, by chwilę był przy Tobie.

Konieczna konsultacja lekarska

Chory po omdleniu powinien zostać zbadany przez lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Niezwykle istotne jest bowiem znalezienie przyczyny utraty przytomności i przeciwdziałanie kolejnym epizodom.

Czytaj również: Czy spanie z telefonem powoduje raka?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 29.08.2020