03.01.2021
W zimie nietrudno o odmrożenia. Ich powstawaniu sprzyja trwająca dłuższy czas ekspozycja na niską temperaturę, wilgoć, zimy wiatr oraz nieodpowiednia do panujących warunków (zbyt cienka, za ciasna) odzież. Bardziej narażone są na nie osoby chore na cukrzycę, będące pod wpływem alkoholu, niedożywione i starsze. Dowiedz się, co robić w przypadku pojawienia się przykrych objawów odmrożenia.
Niska temperatura powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co hamuje swobodny przepływ krwi. W ten sposób organizm broni się przed utratą ciepła. Z odmrożeniem mamy do czynienia, gdy pod wpływem działającego zimna dochodzi do uszkodzenia tkanek. Na problem ten najczęściej narażone są słabo chronione przez tkankę łączną i mięśnie oraz niezabezpieczone przed zimnem części ciała: nos, policzki, uszy, stopy i dłonie.
Stopnie odmrożenia
Zmiany w dotkniętych odmrożeniem tkankach rozwijają się dość wolno i możemy je zobaczyć nawet po kilku godzinach.
Stopień I
Skóra początkowo jest blada a potem czerwono-sina. Pojawia się niewielki dyskomfort w postaci bólu, lekkiego obrzęku lub pieczenia. Niekiedy dochodzi do chwilowej utraty czucia.
Stopień II
Na powierzchni skóry występują pęcherze, wypełnione płynem surowiczym, często z domieszką krwi. Następuje zaburzenie czucia.
Stopień III
Tu sprawa robi się poważniejsza, gdyż rozpoczyna się proces powierzchniowej martwicy skóry, która robi się sina, a nawet sinoczarna. Konieczna jest pomoc lekarza.
Stopień IV
Dochodzi do głębokiej martwicy, która może zaatakować kości. Niestety tego typu odmrożenia mogą skutkować nawet odpadaniem kawałków tkanek.
Odmrożenia – pierwsza pomoc
- Nie dopuszczaj do dalszego narażenia na zimno. Pacjent powinien znaleźć się w miejscu ciepłym, gdzie należy usunąć czynniki, powodujące wyziębianie organizmu: trzeba zdjąć przemoczone buty, zbyt ciasne ubranie, utrudniające swobodne krążenie krwi.
- W przypadku lekkiego odmrożenia, należy ogrzać wychłodzoną część ciała, np. dłonie można włożyć pod pachy. W przypadku odmrożenia ciężkiego, uszkodzonymi kończynami absolutnie nie wolno poruszać.
- Poszkodowanego przykryj ciepłym kocem/ręcznikiem, jeśli jest przytomny podaj mu do picia coś ciepłego.
- Jeśli doszło do uszkodzenia tkanek, powierzchnię skóry pokryj jałowym opatrunkiem.
- Po udzieleniu choremu pierwszej pomocy, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Odmrożenia – pierwsza pomoc: czego nie robić?
- Nie podawaj choremu alkoholu, nie pozwól mu palić papierosów.
- Nie ścieraj odmrożonych fragmentów ciała. Nie masuj i nie pocieraj odmrożonych kończyn.
- Nie przekłuwaj pęcherzy.
- Nie wsadzaj odmrożonych kończyn pod gorącą wodę.
Czytaj: Wpływ smogu na zdrowie
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.