Objawy udaru słonecznego

Objawy i leczenie udaru słonecznego

Udar słoneczny to typowa i niestety częsta, wakacyjna przypadłość. Pojawia się w sytuacji, gdy organizm ma znacznie utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddanie nadmiaru ciepła, które gromadzi podczas kąpieli słonecznych, zabaw i wędrówek na świeżym powietrzu w upalne dni. Taka sytuacja skutkuje bardzo nieprzyjemnymi objawami. Osoba dotknięta udarem źle się czuje i wymaga szybkiej pomocy.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się udaru słonecznego, jest nie tylko wysoka temperatura powietrza, ale również jego duża wilgotność. Zbyt mała ilość spożywanych płynów, duży wysiłek fizyczny, noszenie mało przewiewnej odzieży oraz brak nakrycia głowy w upalne dni również mogą przyczynić się do powstania objawów, związanych z udarem słonecznym.

Objawy udaru słonecznego

Jednym z pierwszych symptomów udaru słonecznego jest początkowo zaczerwieniona, a następnie blada skóra twarzy oraz wysoka temperatura ciała, nawet powyżej 40°C. Chory skarży się na ból głowy, karku, męczą go nudności, a nawet wymioty. Do tego mogą dojść obfite poty, przyspieszenie oddechu i tętna oraz problemy z wyraźną mową oraz równowagą.

Udar słoneczny – pierwsza pomoc

Osobie, u której wystąpiły objawy udaru słonecznego, należy udzielić szybkiej pomocy. W pierwszej kolejności trzeba ją przenieść do chłodnego (najlepiej klimatyzowanego), przewiewnego pomieszczenia oraz poluzować jej ubranie/bieliznę. Chorego nie wolno wkładać do zimnej wody, należy mu robić chłodne okłady, głównie na głowę, szyję i klatkę piersiową. Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu do picia schłodzone płyny. Jeśli straci przytomność, trzeba ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pogotowie. W przypadku gdy przestaje oddychać i jego tętno jest niewyczuwalne, niezwłocznie należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Czynność powinno się kontynuować czynność do przybycia lekarza lub ratownika medycznego.

PAMIĘTAJ!

Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczną dolegliwością (zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku), w skrajnych przypadkach mogącą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego należy przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych. Trzeba pamiętać o obowiązkowym nakryciu głowy, korzystaniu z kosmetyków z filtrem oraz uzupełnianiu płynów. W godzinach najsilniejszego nasłonecznienia (pomiędzy 11:00 – 15:00) lepiej unikać nadmiernego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.

Czytaj również: Bezpieczne opalanie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.