Niedobór żelaza objawy

Niedobór żelaza – objawy i przyczyny

Żelazo to pierwiastek, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest bardzo istotnym składnikiem hemoglobiny, odpowiadającej za dostarczanie tlenu do komórek oraz transport zwrotny dwutlenku węgla z tkanek. Magazynowane jest w szpiku kostnym, śledzionie oraz wątrobie, gdzie pełni funkcje zapasowe. Czym grozi niedobór żelaza? Warto znać objawy, przyczyny oraz skutki niskiej podaży tego istotnego mikroelementu.

Niedobór żelaza przyczyny

Jest kilka czynników, mogących mieć wpływ na niski poziom żelaza we krwi. Jego niedobór często dotyczy kobiet, cierpiących na długie i/lub obfite miesiączki. Może być również spowodowany nagłą utratą większej ilości krwi (np. w wyniku silnego urazu), przewlekłym krwawieniem (np. z przewodu pokarmowego) lub częstymi krwawieniami z nosa. Niedostateczna ilość żelaza często dotyczy osób w wieku dojrzewania czy kobiet w ciąży, kiedy to zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek jest zwiększone. Bardzo często niedobór żelaza wiąże się z nieodpowiednią dietą – dotyczy to zwłaszcza wegetarian czy wegan, wykluczających ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. Niski poziom żelaza w organizmie niejednokrotnie związany jest również z intensywnym wysiłkiem fizycznym, chorobami w obszarze zaburzeń wchłaniania w jelitach lub stanami zapalnymi przewodu pokarmowego.

Niedobór żelaza objawy

Jeśli w organizmie brakuje żelaza, możemy odczuwać szereg objawów, do których należą miedzy innymi:

  • Złe samopoczucie – szybka męczliwość, senność, brak energii.
  • Łamliwość paznokci oraz nadmierne wypadanie włosów.
  • Zajady w kącikach ust.
  • Bóle głowy. Problemy z koncentracją.
  • Kołatanie serca.
  • Bladość skóry oraz błon śluzowych.
  • Suchość skóry.
  • Wzmożona podatność na infekcje.

Niski poziom żelaza – dieta

Do organizmu, wraz z pożywieniem, dostarczane są dwa rodzaje żelaza: hemowe (produkty pochodzenia zwierzęcego) oraz niehemowe (produkty roślinne). Warto wiedzieć, że pierwszy typ żelaza jest o wiele lepiej wchłaniany w porównaniu do drugiego, dlatego osoby cierpiące na deficyt tego pierwiastka powinny sięgać przede wszystkim po takie produkty jak: mięso (głownie czerwone), podroby, ryby, owoce morza. Jeśli chodzi o produkty roślinne, to żelazo znajdziemy głownie w roślinach strączkowych (fasola, groch, ciecierzyca), chlebie żytnim, pestkach dyni, siemieniu lnianym, zielonych warzywach liściastych oraz suszonych owocach.
Uwaga! Aby zwiększyć wchłanianie żelaza, produkty bogate w ten minerał powinno się spożywać wraz z innymi, zawierającymi witaminę C (np. owoce cytrusowe, natka pietruszki, truskawki, maliny, jabłka itp.). Przyswajanie żelaza ogranicza duża ilość spożywanej kawy i herbaty oraz szczawianów (obecne np. w rabarbarze).

Przy zdiagnozowanym niedoborze żelaza, wyniki badań należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje, czy konieczna jest suplementacja.

Czytaj również:

Wypadanie włosów  – przyczyny

Kwasy OMEGA-3 – właściwości zdrowotne

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 08.05.2022