Plamy pod pachami, mokre dłonie czy spocone stopy – te problemy mogą pojawić się w wyniku działania wysokiej temperatury, podczas intensywnego uprawiania sportu lub być efektem silnego stresu. W takich sytuacjach, pocenie się możesz uznać za naturalny odruch organizmu, który nie powinien niepokoić. Inaczej sprawa wygląda, jeśli, pocisz się intensywnie, zupełnie bez powodu.
O nadmiernej potliwości (zwanej inaczej hiperhydrozą) mówimy wtedy, gdy organizm produkuje więcej potu, niż jest mu to fizjologicznie potrzebne. To bardzo uciążliwe i wstydliwe schorzenie, powodujące dyskomfort w obcowaniu z innymi ludźmi, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Bywa, że jest objawem poważniejszych schorzeń. Przeczytaj, jakie mogą być źródła przypadłości i jak z nią walczyć.
Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?
Hiperhydroza, będąca zaburzeniem funkcjonowania gruczołów potowych, może mieć charakter pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi – nadmierna potliwość nie ma określonej przyczyny i występuje głównie w trzech rejonach: stóp, dłoni i pach. Z kolei nadpotliwość wtórna jest efektem zażywania niektórych leków lub toczącej się w organizmie choroby i najczęściej dotyczy całego ciała. Pojawia się np. w wyniku działania silnej gorączki, może również świadczyć o problemach z tarczycą. Schorzenie częściej występuje u osób otyłych (organizm szybciej się przegrzewa), czy chorych na nowotwory układu chłonnego (wtedy intensywne pocenie się występuje głównie w nocy). Może być również efektem takich chorób jak cukrzyca, nowotwór trzustki, gruźlica czy wreszcie schorzeń układu nerwowego. Na nadmierną potliwość mogą również narzekać kobiety w trakcie menopauzy. Występuje też często jako jeden z symptomów zawału serca.
Jak leczyć nadmierną potliwość?
W przypadku objawów hiperhydrozy, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego (w przypadku podejrzenia zawału mięśnia sercowego – trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe). Specjalista wyda skierowanie na badania specjalistyczne celem ustalenia, czy nadmierne pocenie się nie jest wywołane chorobą w organizmie. Jeśli Twoim problemem jest jednak nadpotliwość pierwotna, możesz z nią walczyć na rozmaite sposoby:
- Zabieg w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym z wykorzystaniem toksyny botulinowej (tzw. botoks).
To najskuteczniejsza metoda małoinwazyjnej terapii hiperhydrozy. Specjalista znieczula skórę, a następnie wstrzykuje preparat w miejsca dotknięte problemem. Efekt zabiegu jest zazwyczaj zadowalający i utrzymuje się przez kilka miesięcy. - Terapia mikrofalami.
Podczas zabiegu, gruczoły potowe zostają uszkodzone, przez co wydzielanie potu zostaje zahamowane. - Jonoforeza.
Zabiegi tego typu stosowane są na stopach i dłoniach. Polegają na porażeniu prądem kanałów jonowych w gruczołach potowych. - Zabiegi laserowe, trwale niszczące gruczoły potowe w problematycznych obszarach.
Metodę tę stosuje się tylko wtedy, gdy zawodzą metody zachowawcze. - Leczenie chirurgiczne.
Stosowane jest w ostateczności, polega na odnerwieniu rejonów, w których organizm mocniej się poci.
Jeśli nadmiernie się pocisz, bezwzględnie musisz dbać o higienę osobistą. Stosuj antyperspiranty / blokery lub specjalistyczne talki. Mają one działanie miejscowe – kupisz je w drogerii czy aptece. Często zmieniaj ubrania, w tym bieliznę i skarpety. Jeśli kupujesz odzież, wybieraj tę, zrobioną z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów – na koszulkę, pod pachy możesz przyklejać wkładki przeciwpotne. Unikaj ostrych przypraw, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Po konsultacji z lekarzem, możesz również spróbować spożywać napary z takich ziół jak np. skrzyp polny, pokrzywa czy szałwia – mogą ograniczyć wydalanie potu.
Czytaj również:
Jak przestać obgryzać paznokcie?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 17.09.2023