Mgła mózgowa

Mgła mózgowa a koronawirus SARS CoV-2

Z biegiem czasu, lekarze z całego świata donoszą o kolejnych, niepokojących obawach choroby koronawirusowej oraz jej powikłaniach. Coraz częściej mówi się o tzw. mgle mózgowej, która znacznie utrudnia funkcjonowanie nie tylko osobom chorym, ale również tym, których uważa się za ozdrowieńców.

Wirus SARS CoV-2 to zagrożenie nie tylko dla układu oddechowego. Najnowsze badania dowodzą, że ma on niebagatelny wpływ na funkcjonowanie mózgu Pacjentów. Wielu z nich, nawet po pokonaniu choroby COVID-19, skarży się na utrzymujące się miesiącami złe samopoczucie psychiczne, dezorientację oraz nadmierną senność.

Co to jest mgła mózgowa?

Mgła mózgowa (mgła umysłowa) to niemedyczne określenie zespołu objawów poznawczych różnego pochodzenia. Objawia się najczęściej upośledzeniem pamięci, apatią, długotrwałym zmęczeniem, brakiem skupienia i uwagi przy wykonywaniu nawet prostych, codziennych czynności. Niektóre badania nad objawami oraz skutkami neurologicznymi COVID-19 pokazują, że niemal co trzecia zainfekowana osoba zauważa zmiany w swoim stanie psychicznym. Mgła mózgowa dotyczy głównie osób z ciężkim przebiegiem choroby koronawirusowej. Choć nie tylko. Zdarza się, że Pacjenci z objawami o średnim stopniu nasilenia skarżą się na problemy z koncentracją oraz utrudniającą życie dezorientacją.
Badania nad mgłą mózgową, która dotyka osób z chorobą COVID-19, trwają.

Przeczytaj także:
Ile trwa temperatura przy COVID-19?

Ból gardła a COVID-19

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

Wysypka skórna a koronawirus

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 03.11.2020