Coraz częściej media donoszą o małpiej ospie, która niedawno pojawiła się w Europie. Czy jest się czego bać? Jakie są objawy choroby? Czy mamy już odnotowane pierwsze przypadki małpiej ospy w Polsce?
Małpia ospa to tropikalna, odzwierzęca choroba zakaźna. Mimo jednoznacznej nazwy, atakuje nie tylko małpy, ale również inne zwierzęta oraz ludzi. Tak naprawdę ma niewiele wspólnego z ospą wietrzną, ponieważ obie choroby wywołuje inny typ wirusa.
Małpia ospa w Polsce
Małpią ospę po raz pierwszy zdiagnozowano u człowieka w Demokratycznej Republice Konga w roku 1970. W ubiegłym miesiącu (7 maja br.) odnotowano pierwszy przypadek w Europie, a dokładnie w Wielkiej Brytanii. Od tej pory choroba rozprzestrzenia się na inne kraje. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce nie wykryto dotąd przypadków małpiej ospy, a instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej. Należy jednak pamiętać o zbliżającym się okresie wakacyjnych (i związanych z nim podróżach) i być świadomym zagrożenia rozprzestrzeniającej się choroby.
Aktualną sytuację w Polsce, związaną z małpią ospą, można śledzić na oficjalnej stronie Ministerstwa tutaj>>
Małpia ospa objawy
Małpia ospa jest chorobą zakaźną, można się nią zarazić poprzez kontakt z zainfekowanym człowiekiem lub zwierzęciem. WHO w oficjalnym komunikacie podaje, że przeniesienie wirusa na człowieka następuje po kontakcie z krwią, płynami ustrojowymi, zmianami skórnymi lub śluzówkowymi zakażonych organizmów. Co ważne, na małpią ospę można zachorować również w przypadku kontaktu z materiałem, na którym znajduje się wirus.
Do podstawowych objawów choroby należy głównie gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz charakterystyczna wysypka. Pacjent może również cierpieć na ból głowy, ogólne osłabienie, ból mięśni, pleców oraz dreszcze. Okres inkubacji wirusa wynosi od 7 do 14 dni, choć zdarzają się przypadki, gdzie czas ten wynosi od 5 do nawet 21 dni.
Czy małpia ospa jest niebezpieczna?
Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że wskaźnik śmiertelności wśród osób chorych na małpią ospę historycznie wahał się od 0 do 11 %. w populacji ogólnej i był wyższy w grupie małych dzieci. W ostatnim czasie wskaźnik śmiertelności wynosił od około 3 do 6 %. W większości przypadków, przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany. W razie zakażenia stosuje się leczenie objawowe.
Czytaj również:
Skąd bierze się poranne zmęczenie?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 02.06.2022