Łuszczyca

Łuszczyca – przyczyny i objawy

Łuszczyca to przede wszystkim choroba skóry, choć może ona również objąć paznokcie oraz stawy. Dolegliwość ma charakter przewlekły. Wiele osób obawia się, że przez kontakt z chorym, może się tym uciążliwym schorzeniem zarazić. Jest to jednak błędne przekonanie. Łuszczyca nie jest bowiem zakaźna. Cierpią na nią zarówno kobiety jak i mężczyźni w każdym wieku, nawet dzieci. Choroba ma tendencję do remisji, po której następuje nawrót objawów.

Łuszczyca – przyczyny

Mimo tego, iż choroba jest znana lekarzom od wielu lat, nie udało się określić jednoznacznie jej przyczyn. Wielu specjalistów twierdzi, że schorzenie może mieć podłoże genetyczne – jeśli rodzice cierpią na łuszczycę, to zakłada się, że wystąpi ona u ich dziecka aż z 50% prawdopodobieństwem. Czynnikami wpływającymi na rozwój choroby mogą być również zaburzenia immunologiczne – z nieznanej przyczyny organizm atakuje własne tkanki, niszcząc je. Nie bez znaczenia na rozwój schorzenia mają czynniki środowiskowe, takie jak przewlekły stres, nieleczone infekcje (paciorkowcowe, grzybiczne), farmakoterapia, a także uszkodzenia skóry. U osób zakażonych HIV, łuszczyca występuje częściej i trudniej się ją leczy.
Wyróżniamy dwa typy choroby, ze względu na czas jej pojawienia oraz przyczyny wystąpienia:

  • TYP I – schorzenie występuje przed 40 rokiem życia. Ma związek z dziedziczeniem. Łuszczyca tego typu charakteryzuje się rozległymi zmianami skórnymi.
  • TYP II – choroba atakuje pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Na jej wystąpienie dominujący wpływ mają czynniki środowiskowe.

Łuszczyca – objawy

Symptomy choroby w postaci wykwitów mogą wystąpić na całym ciele, jednak najczęściej można je zaobserwować na łokciach, kolanach, rękach, stopach, tułowiu, owłosionej części głowy, okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz fałdach skórnych. Mają one zwykle symetryczny układ. W pierwszej kolejności Pacjent zauważa tzw. wykwit pierwotny – czerwonobrunatne, drobnopłatowe i łuszczące się grudki o średnicy 1-2cm. Kiedy chory je drapie, łuski odpadają, tworząc cienkie płatki, które wyglądem przypominają zeskrobiny ze świecy. Po odpadnięciu kolejnych warstw, pojawia się lśniąca powierzchnia (tzw. objaw świecy stearynowej). Następnym symptomem schorzenia jest tzw. objaw Auspitza – skóra chorego jest bardzo wrażliwa, jej potarcie prowadzi do uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych, a w miejscu w którym łuska została usunięta występuje kropelkowe krwawienie. Innym, charakterystycznym objawem łuszczycy jest tzw. objaw Köbnera – nawet nieznaczne uszkodzenie naskórka, po około 8-14 dniach wywołuje zmiany łuszczycowe w podrażnionym wcześniej miejscu.
W zależności od wielkości wykwitów na skórze chorego, wyróżnia się:

  • Łuszczycę punkcikowatą (przewaga grudek).
  • Łuszczycę plackowatą (średniej wielkości, zlane zmiany).
  • Łuszczycę geograficzną (rozległe zmiany, które zlane ze sobą przybierają kształt mapy).
  • Erytrodermię łuszczycową – obejmuje całe ciało.

Łuszczyca – diagnostyka

Jeśli na skórze pojawią się podejrzane wykwity, należy udać się do dermatologa. Specjalista dokonuje rozpoznania choroby na podstawie ich oceny. Jeśli ma wątpliwości, lekarz przeprowadza biopsję i oddaje próbkę do badania histopatologicznego.

Łuszczyca – leczenie

W początkowym etapie rozwoju, schorzenie leczy się zewnętrznie poprzez stosowanie maści (np. sterydowych, złuszczających) czy naświetlania. Jeśli tego typu terapia nie przynosi rezultatów, Pacjentowi podaje się immunosupresyjne leki doustne. Nowym sposobem leczenia łuszczycy jest dożylna lub podskórna terapia biologiczna. Zalecane jest unikanie stresu, ponieważ negatywne emocje mogą zaostrzać objawy schorzenia. Chorym na łuszczycę rekomendowana jest wizyta u dietetyka, ponieważ wyeliminowanie niektórych produktów z codziennej diety (np. wędliny, mięsa wieprzowego czy czekolady) może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości. Dobrym sposobem na wyciszenie choroby jest leczenie klimatyczne, np. nad Morzem Martwym – wyjątkowo słona woda złuszcza łuskę, a słońce zmniejsza zmiany.

Czytaj również:

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 27.01.2024