Leczenie przewlekłego bólu

Leczenie przewlekłego bólu

Według współczesnej definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP), ból jest to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne, związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Bywa, że sam w sobie jest chorobą i wymaga pomocy specjalisty. Leczenie przewlekłego bólu: jakie są dostępne metody?

Ból, pojawiający się po zabiegach operacyjnych czy oparzeniach, jest naturalną i prawidłową reakcją organizmu, związaną z naruszeniem tkanek. Towarzyszy on również schorzeniom, takim jak np. choroby nowotworowe, migreny czy stany zapalne. Może mieć charakter ostry, kłujący lub tępy. Jeśli staje przewlekły, potrafi uprzykrzyć życie, często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Farmakologiczne leczenie dolegliwości bólowych

Jeśli ból ma charakter łagodny lub umiarkowany, można sięgnąć po środki dostępne w aptece bez recepty. Zawierają one substancje czynne, takie jak: paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen. Leki te należy spożywać zgodnie z wytycznymi, znajdującymi się w załączonej do opakowania ulotce.
Leczenie bólu przewlekłego przy pomocy środków farmakologicznych powinno odbywać się wyłącznie pod okiem lekarza, który może zlecić przyjmowanie środków dostępnych wyłącznie na receptę (np. opioidy).

Leczenie przewlekłego bólu medyczną marihuaną

W Polsce leczenie medyczną marihuaną (preparatami kannabinoidowymi) jest legalne i wciąż budzi ogromne emocje wśród chorych. Należy podkreślić że tego typu terapie należy prowadzić wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego lekarza, a zdecydowanie wystrzegać się wszelkiego rodzaju naciągaczy, oferujących wątpliwej jakości środki, zawierające „marihuanę” w postaci kapsułek, olejków czy herbatek.
W centrum medycznym Semper fortis swoje usługi oferuje lek. Jakub Marciniak, specjalizujący się właśnie w terapii bólu ze szczególnym uwzględnieniem medycznej marihuany. Zajmuje się leczeniem przewlekłych dolegliwości bólowych (ból neuropatyczny, ból nowotworowy, ból w schorzeniach zapalnych np, Ch.Crohna, ból towarzyszący dyskopatii). Pan Doktor przyjmuje w naszej przychodni, zlokalizowanej w Krakowie przy ulicy Krowoderskiej 17. Zapraszamy na wizyty w czwartki w godzinach 09:00-13:00 oraz 15:00-18:00

 

Czytaj również: Leczenie bólu medyczną marihuaną

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 03.10.2021