Leczenie bólu medyczną marihuaną

Leczenie bólu medyczną marihuaną

Leczenie medyczną marihuaną w Polsce jest legalne, ale temat ten nieustannie wzbudza sporo emocji. Tymczasem okazuje się, że w niektórych przypadkach jej działanie jest nieocenione, zwłaszcza w przypadku terapii przewlekłego bólu.

Marihuana medyczna powstaje z konopi siewnych, a swoje wyjątkowe właściwości lecznicze zawdzięcza obecności substancji, zwanych kannabinoidami. Najważniejsze działanie terapeutyczne wykazują głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz kannabidiol (CBD).

Zastosowanie medycznej marihuany

Medyczna marihuana wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, padaczka, miażdżyca, glejak, jaskra czy reumatoidalne zapalenie stawów. Jej korzystne działanie obserwuje się u pacjentów poddanych chemioterapii, ponieważ skutecznie łagodzi mdłości oraz wymioty. W postaci kremów, marihuana działa kojąco i normalizująco na skórę, dotkniętą atopowym zapaleniem.

Leczenie bólu medyczną marihuaną

Uśmierzenie bólu wzmacnia efekty leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. Mobilizacja pacjenta  ma fundamentalne znaczenie, a ból odbiera energię i siłę, tak potrzebną do walki z chorobą. Dlatego medyczna marihuana coraz częściej stosowana jest w leczeniu przewlekłego bólu, towarzyszącego np. schorzeniom onkologicznym. Kannabinoidy są niezwykle efektywne w leczeniu bólu neuropatycznego.

Leczenie bólu medyczną marihuaną w Krakowie

Leczenie bólu leczniczą marihuaną należy prowadzić wyłącznie wg wskazówek, udzielonych przez doświadczonego lekarza. Dobór oraz dawkowanie preparatu na bazie kanabionoidów zawsze musi być skonsultowane ze specjalistą. Nie należy kupować na własną rękę specyfików niesprawdzonych, nieprzebadanych, które sprzedawane są pod postacią olejków, herbatek czy kapsułek.

W centrum medycznym Semper Fortis przyjmuje lek. Jakub Marciniak, specjalizujący w leczeniu bólu ze szczególnym uwzględnieniem medycznej marihuany. Zapraszamy na wizyty w czwartki w godzinach 09:00-13:00 oraz 15:00-18:00 w naszej przychodni, zlokalizowanej w Krakowie przy ulicy Krowoderskiej 17.

 

Czytaj także: Leczenie przewlekłego bólu

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 17.10.2021