Łamliwe paznokcie przyczyny

Łamliwe paznokcie – przyczyny i zapobieganie

Nie każdy może pochwalić się twardymi, gładkimi, lekko zaróżowionymi, zdrowymi paznokciami. Bywa, że stają się kruche, porowate i zaczynają się rozdwajać. Tych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ w ten sposób organizm daje nam znać, że dzieje się coś niepokojącego. Łamliwe paznokcie – poznaj najczęstsze przyczyny tego problemu.

Paznokcie to płytka rogowa, która pokrywa palce stóp i rąk, chroniąca delikatne zakończenia nerwowe palców. Paznokcie przeciętnie rosną około 3mm na miesiąc, jednak ta wartość zależna jest od trybu życia oraz cech osobniczych.

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Najczęściej problemy z kruszącymi się paznokciami dotykają osób, które:

  • Stosują nieodpowiednią dietę, ubogą w krzem, cynk, potas, żelazo, magnez, witaminy z grupy B.
  • W niewłaściwy sposób pielęgnują dłonie, narażając je na długotrwały kontakt z wodą, środkami chemicznymi, z wysokimi lub zbyt niskimi temperaturami.
  • Często stosują aceton jako środek do zmywania lakieru.
  • Często korzystają z lakierów (np. hybrydowych), przy usuwaniu których naruszana jest struktura paznokcia (frezowanie, piłowanie).

Każdy problem z paznokciami powinien być konsultowany z lekarzem, ponieważ zmiany dotyczące ich wyglądu czy struktury mogą świadczyć o zakażeniach grzybiczych, wirusowych, bakteryjnych lub innych chorobach nie tylko w obrębie płytki rogowej, ale również całego organizmu.

Sposoby na łamliwe paznokcie

Jeśli Twoje paznokcie stały się kruche, przypatrz się swojej diecie. Czy nie jest ona zbyt uboga w witaminy i minerały? Najlepiej skonsultuj tę kwestię ze specjalistą, który zadecyduje o ewentualnej suplementacji. Do sprzątania zawsze stosuj rękawiczki ochronne. Warto również przedyskutować z kosmetyczką sposób zdobienia paznokci. Częste nakładanie tipsów czy lakierów hybrydowych z pewnością przyczynia się do łamliwości paznokci. Unikaj piłowania ich metalowymi przedmiotami, gdyż powodują  mikrouszkodzenia płytki.
Na własną rękę możesz aplikować odżywki do paznokci (bogate w witaminy A, E, biotynę i keratynę), które bez problemu zakupisz w aptece. Możesz również stosować odżywki z oliwy z oliwek lub w formie olejków, np. z drzewa herbacianego czy rycynowego z dodatkiem cytryny. Nie zapominaj także o nałożeniu na dłonie kremu ochronnego po każdorazowym ich umyciu. Unikaj otwierania paznokciami opakowań czy pojemników, gdyż to je osłabia i może prowadzić do ich uszkodzeń.

 

Czytaj również:

Wypadanie włosów  – przyczyny

Kwasy OMEGA-3 – właściwości zdrowotne

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 15.05.2022