Kwarantanna a zdrowie psychiczne

Czwarta fala koronawirusa w Polsce przybiera na sile. To oznacza, że wzrasta ryzyko konieczności odbycia obowiązkowej izolacji lub kwarantanny. Stanowią one niewątpliwie trudny okres, który może wywoływać lub nasilać stany lękowe, niepokój czy frustrację. Jak zadbać o swoją kondycję w tym czasie? Kwarantanna a zdrowie psychiczne – jak możesz sobie pomóc?

Brak fizycznego kontaktu z innymi osobami, niemożność wyjścia na spacer, zakupy czy trening doskwiera i wywołuje negatywne emocje. Osoby poddane obowiązkowej izolacji lub kwarantannie często narzekają na nudę oraz dyskomfort – przebywanie w ciasnym mieszkaniu przez 24 godziny na dobę nie służy dobrej kondycji psychicznej. Niedostateczny dostęp do opieki medycznej w okresie pandemii wywołuje lęk, a sprzeczne informacje na temat samego wirusa powodują dezorientację. Reasumując: zamknięcie w czterech ścianach w dłuższej perspektywie może być źródłem stresu, zatem ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne izolowanej osoby.

Jak zadbać o siebie podczas kwarantanny/izolacji?

Do sytuacji warto podejść ze spokojem. Ograniczenia jakie nas dotykają są przejściowe i służą nierozprzestrzenianiu się wirusa. Jak możesz sobie pomóc w tym trudnym czasie?

  • Korzystaj z możliwości jakie dają Ci nowe technologie. Nie rezygnuj z kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi.
  • Szukając informacji na temat pandemii, korzystaj wyłącznie z wiarygodnych źródeł. W internecie jest mnóstwo nierzetelnych artykułów, a fora dyskusyjne puchną od opinii „ekspertów”, których wiedza na temat wirusa i sposobów radzenia sobie z nim, pozostawia wiele do życzenia.
  • Jeśli masz możliwość, pracuj zdalnie. W wielu przypadkach jest to niemożliwe (niewielkie mieszkanie, małe dzieci, brak możliwości pracowania z domu), jednak gdy tylko pojawi się taka okazja, nie rezygnuj z niej.
  • Gimnastykuj się, jeśli dobrze się czujesz. Ruch fizyczny sprzyja poprawie nastroju.
  • Postaraj się robić to, na co nigdy nie masz czasu. Oglądnij zaległy film, zacznij czytać książkę czy podszlifuj język obcy.
  • Wykorzystuj moc świeżego powietrza. Jeśli masz domek z ogródkiem, sprawa jest prosta. Jeśli mieszkasz w bloku, postaraj się często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz.
  • Relaksuj się. Ciepła kąpiel, domowe spa czy medytacje, pomogą Ci uciec od męczących myśli.

Zobacz również:
Depresja po COVID-19

Test na koronawirusa RT-PCR Kraków

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 30.10.2021