Kto to jest kardiolog i jakie choroby leczy

Kto to jest kardiolog i jakie choroby leczy?

Nie jest prawdą, że do lekarza kardiologa trafiają wyłącznie osoby starsze. Niestety na problemy z układem sercowo-naczyniowym cierpią również młodzi pacjenci, do których zaliczają się także dzieci. Kto to jest kardiolog i jakie choroby leczy?

Rolą układu krwionośnego (czyli sercowo-naczyniowego) jest dostarczanie do komórek tlenu oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo jest on odpowiedzialny za odprowadzanie z nich do właściwych narządów wydalniczych dwutlenku węgla oraz szkodliwych dla nas produktów przemiany materii. Ale to nie wszystko. Układ krwionośny transportuje również hormony do docelowych tkanek oraz rozprowadza elementy układu odpornościowego (np. przeciwciała) po organizmie.
Wspólnie z układem limfatycznym (chłonnym) tworzą układ krążenia, którego choroby wymagają konsultacji lekarskiej.

Kto to jest kardiolog?

Kardiologia to dziedzina medycyny, zajmująca się schorzeniami mięśnia sercowego i zaburzeniami funkcjonowania naczyń krwionośnych. Kto to jest kardiolog? Specjalista ten leczy choroby układu sercowo-naczyniowego (wrodzone i nabyte), do jego zadań należy również instruowanie pacjentów w zakresie profilaktyki tych schorzeń. Kardiolog przeprowadza badania z zakresu kardiologii inwazyjnej oraz nieinwazyjnej.
Do specjalisty tej dziedziny medycyny należy udać się, jeśli odczuwamy kołatanie / nierówne bicie serca. Na wizytę do kardiologa trzeba się umówić, gdy cierpimy na częste omdlenia, dokuczają nam zawroty głowy czy duszności. Również ból lub ucisk w klatce piersiowej są niepojącymi objawami, które powinny skłonić nas do kontaktu ze specjalistą.

Kardiolog – jakie choroby leczy?

Kardiolog diagnozuje oraz ustala leczenie między innymi poniższych chorób:

  • zawał i zapalenie mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność oraz zawał serca,
  • miażdżyca,
  • wady serca (wrodzone i nabyte),
  • dusznica bolesna, bradykardia, tachykardia,
  • zaburzenia rytmu serca.

Kardiolog – jakie badania może zlecić?

Podczas wizyty u kardiologa, specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego dolegliwości, chorób kardiologicznych w rodzinie oraz schorzeń na które cierpi. Następnie przystępuje do osłuchania chorego. Kolejnym, podstawowym badaniem, które kardiolog przeprowadza w gabinecie, jest pomiar ciśnienia tętniczego. Kardiolog może również zlecić wykonanie USG serca, EKG oraz zdjęcia RTG klatki piersiowej. Bywa, że rekomenduje także założenia holtera ciśnieniowego czy holtera EKG. Niekiedy może uznać za konieczne przeprowadzenie testu dopplerowskiego. Gdy pacjent wykona wszystkie badania, lekarz dokonuje analizy wyników i na ich podstawie planuje leczenie pacjenta.

Czytaj również:

 Jak wzmocnić serce? Domowe sposoby

Kurkuma – poznaj właściwości lecznicze i działanie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 22.10.2022