Krwawienie z nosa – pierwsza pomoc

Krwawienie z nosa – pierwsza pomoc

Krwawienie z nosa nie jest niczym przyjemnym. Jeśli jest silne, potrafi napędzić strachu. W takiej sytuacji warto znać zasady postępowania, aby pomóc poszkodowanemu i zaoszczędzić mu stresu.

Błona śluzowa nosa jest cienka i niezwykle podatna na urazy mechaniczne, przesuszenie oraz infekcje. Nawet niewielkie uderzenie, zadrapanie czy katar mogą spowodować większe lub mniejsze krwawienia. Trzeba wiedzieć, że bywają one również zwiastunem niektórych chorób, takich jak np. nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca. Na krwawienia z nosa mogą skarżyć się również kobiety w ciąży, osoby nadużywające alkoholu, a także te, które stosują leki przeciwzakrzepowe. Bez względu na przyczynę krwawienia z nosa, trzeba wiedzieć jak postępować aby szybko pomóc choremu. W przypadku powtarzających się incydentów, należy zasięgnąć porady lekarza.

Krwawienie z nosa – pierwsza pomoc

Oto kilka podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy osobie, która doświadczyła krwotoku z nosa.

  • Zachowaj spokój i upewnij się, że możesz bezpiecznie podejść do poszkodowanego. Jeśli nie – wezwij służby ratunkowe i czekaj.
  • Uważaj na krew. Jeśli udzielasz pomocy osobie nieznanej, musisz zachować wszelkie środki ostrożności i założyć jednorazowe rękawiczki. Jeśli ich nie masz, możesz użyć szczelnych worków foliowych. Uważaj, by krew poszkodowanego nie dostała się do Twojego oka, nosa lub ust.
  • Poproś poszkodowanego aby usiadł, pochylił głowę do przodu i zaciskał skrzydełka nosa przez około 10 min. W tym czasie niewskazany jest kaszel, pociąganie nosem oraz rozmowa.
  • Poleć poszkodowanemu aby oddychał przez usta i wypluwał z gardła spływającą krew.
  • Komfort Pacjenta może zwiększyć zimny opatrunek, przyłożony na kark i nos.

Krwawienie z nosa powinno samo ustąpić po około 10 -15 minutach. Jeśli się tak nie dzieje, wezwij służby ratunkowe. Zadzwoń po pogotowie, jeśli chory jest nieprzytomny, bardzo osłabiony, przysypia lub jest zlany potem.

Pamiętaj!

  • Podczas krwawienia z nosa nie należy odchylać głowy poszkodowanego do tyłu.
  • Po zatamowaniu krwawienia, przez kilka godzin nie należy wydmuchiwać nosa. Wskazany jest wypoczynek oraz powstrzymanie się od spożywania alkoholu oraz gorących napojów.

Czytaj również: Ukąszenie kleszcza – jak postępować?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 31.07.2021