Krwawienia dziąseł przyczyny

Krwawienia dziąseł – przyczyny i leczenie

Twoje dziąsła krwawią gdy myjesz zęby? Nie lekceważ tego. Powodem mogą być urazy mechaniczne podczas szczotkowania, ale również rozwijające się w organizmie schorzenia. 

Każdy z nas chce mieć piękne zęby. Jednak często zapominamy o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy mamy zdrowe dziąsła. Co robić, gdy na szczoteczce do zębów pojawiają się ślady krwi?

Krwawienia dziąseł – przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Szczoteczka o zbyt twardym włosiu lub przesadnie silne szczotkowanie powodują liczne mikrourazy dziąseł. Te z kolei prowadzą do stanów zapalnych oraz problemów stomatologicznych, takich jak np. paradontoza. Jeśli masz problem z dobrem odpowiedniej szczoteczki lub nie wiesz jak prawidłowo myć zęby, poproś o pomoc dentystę.
Inną przyczynami krwawień z dziąseł mogą być również rozwijające się schorzenia, takie jak np. anemia, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi, cukrzyca, stan zapalny lub marskość wątroby, a nawet choroba nowotworowa. Problem ten może być również sygnałem niedoboru w organizmie witamin C oraz K. Krwawienie z dziąseł bywa także następstwem stosowania niektórych leków.
Jedną z przyczyn pojawiania się krwi na dziąsłach są również zmiany hormonalne. Dotykają one nie tylko młodych ludzi w okresie dojrzewania, ale również kobiety w ciąży, oraz osoby przechodzące klimakterium.

Krwawienia dziąseł – zapobieganie i leczenie

Jeśli masz problem z krwawiącymi dziąsłami, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Jeśli nie stwierdzi on żadnych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, pomocy szukać należy u innego specjalisty. Lekarz rodzinny zleci odpowiednie badania, których przeprowadzenie jest niezbędne do odnalezienia źródła dolegliwości.
Niezależnie od przyczyny krwawienia dziąseł, zawsze warto dbać o szczególną ich higienę. To daje sporą szansę na uniknięcie chorób przyzębia. Dlatego regularnie szczotkuj zęby miękką szczoteczką i odpowiednią, specjalistyczną pastą. Przestrzenie między nimi czyść nicią dentystyczną. Używaj płynów do dezynfekcji jamy ustnej. Szczoteczkę wymieniaj minimum raz na 3 miesiące. Regularnie odwiedzaj stomatologa.
W domowej apteczce możesz poszukać środków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, które wspomagają walkę z krwawiącymi dziąsłami. Świetnie sprawdzi się rumianek czy szałwia – przygotowane do płukania jamy ustnej napary ziołowe doskonale wspierają walkę z tą przykrą dolegliwością.
Nie zapomnij o zdrowej, zbilansowanej diecie. Ma ona niebagatelny wpływ na kondycję zębów i dziąseł.

 

Czytaj także:  Badanie ogólne moczu – jak pobrać próbkę?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 09.04.2023