Kosmetyk do opalania - jaki wybrać?

Kosmetyk do opalania – jaki wybrać?

Olejki, kremy, emulsje do opalania – w sklepach i aptekach jest ich cała masa. Jaki kosmetyk będzie najlepszy dla Ciebie? Ten, który nie tylko nawilży Twoją skórę, ale ochroni ją przed szkodliwymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami wystawiania jej na działanie promieni słonecznych.

Kupując kosmetyk do opalania, zwróć uwagę na konsystencję produktu. Powinien się łatwo rozprowadzać po skórze; dla własnego komfortu warto wybrać taki, który nie zostawia na ciele białego, tłustego filmu. Dobrze, aby produkt nie zwierał zbyt wielu sztucznych składników, mogących uczulić skórę. Kluczowym czynnikiem, który musisz jednak wziąć pod uwagę jest filtr przeciw niebezpiecznym promieniom ultrafioletowym. To właśnie on obowiązkowo powinien znaleźć się w każdym porządnym specyfiku do opalania, który spakujesz do wakacyjnej walizki.

Faktor SPF (Sun Protection Factor) – jak go dobrać?

Na opakowaniach większości kosmetyków do opalania znajdziesz napis SPF, a następnie numer, np. 50, 30, 20, 15, 10. To, który krem czy olejek jest odpowiedni dla Ciebie, zależy przede wszystkim od karnacji Twojej skóry i od tego, czy jest ona już opalona. Nie bez znaczenia jest również miejsce, gdzie spędzasz urlop (np. w górach słońce operuje niezwykle mocno).
Zasada jest prosta: im wyższy współczynnik SPF, tym kosmetyk lepiej będzie Cię zabezpieczał przed słońcem. Im cera jaśniejsza, mniej opalona, tym faktor powinien być wyższy. I tak na przykład krem do opalania SPF50 w wysokim stopniu chroni Twoje ciało przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Zalecany jest przede wszystkim:

  • Osobom o jasnej karnacji z piegami, włosami blond lub rudymi, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym.
  • Małym dzieciom.
  • Kobietom w ciąży.

Kosmetyk z faktorem SPF10 zaleca się natomiast osobom mocno już opalonym, tym którzy mają śniadą cerę i ciemne oczy. Ich skóra wykazuje bowiem dużą odporność na promieniowanie UV, dlatego w takim przypadku nie ma konieczności stosowania produktów z mocniejszym filtrem.

Jak stosować krem przeciwsłoneczny?

Kosmetyk do opalania należy nałożyć około 30 min przed wystawieniem skóry na słońce. To bardzo ważne, ponieważ produkt potrzebuje czasu, aby dobrze się wchłonąć, a tym samym spełnić swoje ochronne funkcje. Specyfik należy nakładać na skórę co 2 godziny. Jeśli kąpiesz się w basenie czy morzu, nanieś na skórę kosmetyk po każdym wyjściu z wody. Nawet, jeśli stosujesz produkt wodoodporny.

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj również: Zasady bezpiecznego opalania

Data publikacji: 11.07.2021