Choć powszechnie znane są skutki palenia tytoniu, to liczba osób na świecie, która stosuje tę używkę na co dzień, jest naprawdę duża. Lekceważenie jej destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Porzucenie palenie nie jest łatwe, ale korzyści z tego płynące są ogromne. Poznaj te najważniejsze.
Dlaczego palimy papierosy?
Zwykle zaczyna się niewinnie. Palenie papierosa „do piwa”, okazjonalnie, bo nie wypada odmówić na imprezie, podczas której palenie jest czymś naturalnym, a często wręcz pożądanym. Szybko okazuje się, że tracimy kontrolę, a władzę nad nami przejmuje nałóg nikotynowy. I sięgamy po papierosa nie tylko dlatego, że chcemy (choć większość uzależnionych tak właśnie twierdzi), ale dlatego, że organizm domaga się kolejnej dawki nikotyny, a my nie potrafimy się powstrzymać przed zapaleniem.
Wielu z nas twierdzi, że palenie pomaga w walce ze stresem. To mit i prosta wymówka, by zapalić kolejnego papierosa. Nikotyna tak naprawdę jest środkiem pobudzającym. Odprężenie po zapaleniu papierosa nie wynika z jego uspokajających właściwości, a jedynie z zaspokojenia głodu nikotynowego.
Rzucenie palenia – trudna sprawa
Mówimy o tym, że chcemy rzucić palenie, ale często szukamy wymówek, by tego nie zrobić. Boimy się objawów odstawiennych i nie chcemy przytyć. To prawda, że rzucenie palenia nie jest łatwą sprawą i potrzeba czasu, aby organizm przestał się domagać nikotyny. I możliwie, że w pierwszych tygodniach po rzuceniu nałogu będziemy odczuwać większy apetyt, ale przestrzegając zasad zdrowego żywienia oraz dbając o odpowiednią ilość ruchu, z pewnością nie grozi nam nadwaga.
Może być ciężko, ale wiele osób daje radę – wszystko zależy od motywacji i silnej woli. Skoro mowa o motywacji – czy jest dla nas coś cenniejszego niż zdrowie? Korzyści, jakie czerpie nasz organizm kiedy rzucimy palenie, są ogromne.
Korzyści z rzucenia palenia
Wśród palaczy często można słyszeć, że jest już za późno na rzucenie nałogu. Prawda jest taka, że organizm zawsze będzie nam wdzięczny za zaprzestanie palenia, bez względu na to ile mamy lat i jak długo palimy. Pozytywne skutki rzucenia papierosów są natychmiastowe – już kilka godzin bez papierosa powoduje, że poziom tlenku węgla we krwi spada, a po 24 godzinach ryzyko zawału serca zaczyna się zmniejszać.
Im dłużej nie palimy, tym korzyści zdrowotne są większe. Co zyskujemy, rzucając palenie?
- Poprawa kondycji fizycznej, zwiększona wydolność – łatwiej nam się oddycha, poprawia się krążenie krwi.
- Poprawa kondycji skóry.
- Świeży oddech, bielsze i zdrowsze zęby oraz dziąsła.
- Poprawa zmysłu węchu oraz smaku.
- Lepsza płodność, poprawa erekcji.
- Zmniejszenie ryzyka zawału serca, udaru, chorób nowotworowych oraz innych schorzeń, do których przyczynia się palenie papierosów.
Czytaj również:
Poznaj fatalne skutki palenia papierosów
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 07.05.2023