19.04.2020
W ubiegły czwartek (16 kwietnia b.r.) weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, nakładające na obywateli obowiązek zasłaniania ust i nosa. Czy jednak dotyczy on wszystkich?
Aby zminimalizować ryzyko rozszerzania się choroby koronawirusowej, w przestrzeni publicznej konieczne staje się zakrywanie ust i nosa. W ten sposób osoby zakażone SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.
Czy konieczne jest noszenie maseczki?
Nie. Zapis, który jest w rozporządzeniu mówi, że maseczka jednorazowa czy materiałowa może zostać zastąpiona odzieżą lub jej częścią: apaszką, chustą, szalikiem, kominem lub po prostu kawałkiem materiału. Należy pamiętać tu o absolutnym zachowaniu zasad higieny: materiały wielokrotnego użytku trzeba regularnie prać w temperaturze 60 st. C (po każdym użyciu), a następnie zaleca się ich prasowanie.
Kiedy trzeba zasłaniać usta i nos?
Obowiązek ten dotyczy osób przebywających w przestrzeni publicznej i obejmuje nie tylko pieszych, ale także rowerzystów, motoycyklistów, tych którzy poruszają się hulajnogą, skuterem, komunikacją miejską, a także samochodem (jeśli w pojeździe są osoby, które nie mieszkają razem). Usta i nos należy zasłonić wszędzie, poza miejscem zamieszkania: w sklepie, kościele, banku, przychodni itp. Zakrycie części twarzy nie jest wymagane w przypadku korzystania z własnego balkonu, tarasu, ogrodu.
Czy wszyscy muszą zasłaniać usta i nos?
Generalnie tak, choć Rada Ministrów wprowadza kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:
- Dzieci poniżej 4 roku życia.
- Osoby, mające trudności z oddychaniem, przy czym nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.
- Osoby, które nie są w stanie samodzielnie założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z uwagi na stan zdrowia. W tym wypadku okazanie orzeczenia lub zaświadczenia również nie jest wymagane.
- Osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem poniżej 4 roku życia.
- Pracownicy, niemający bezpośredniego kontaktu z interesantami lub klientami.
- Kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni, pod warunkiem, że pojazd został wyposażony w przegrodę, oddzielającą kierowcę od pasażerów.
- Duchowni sprawujący obrzędy religijne.
- Rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie.
- Żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, którzy wykonują zadania służbowe.
Źródło: www.gov.pl