Koronawirus COVID-19 : zasady kwarantanny

04.04.2020

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2, wprowadzone zostały nowe zasady, dotyczące kwarantanny. Na czym polegają? Jakich zasad należy przestrzegać, będąc w izolacji domowej?

Kwarantanna domowa trwa 14 dni. W jej weryfikacji pomagają funkcjonariusze Policji, sprawdzając, czy osoby przebywają pod adresem, wskazanym w karcie lokalizacyjnej. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł za ich złamanie. Przeczytaj, czego nie wolno robić podczas obowiązkowej izolacji oraz jakich zasad należy w tej sytuacji przestrzegać.

Nowe zasady kwarantanny – kogo dotyczą?

Wprowadzone obostrzenia dotyczą osób, które wracają z zagranicy lub miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem. Dodatkowo wszyscy Ci, którzy od 27.03.2020 przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP, objęci są obowiązkową izolacją domową. Co ważne, kwarantannie bezwzględnie poddane są również osoby, mieszkające z kimś, kto jest na nią kierowany od dnia 01.04.2020.

Czego nie wolno podczas kwarantanny?

Najważniejszą zasadą izolacji domowej jest to, że podczas jej trwania absolutnie nie można opuszczać domu ani zapraszać do niego gości. To oznacza, że zakazane są nawet spacery z psem, wyjście do sklepu czy wizyty u lekarza. Dlatego w sytuacji obowiązkowej kwarantanny oddaj zwierzęta po opiekę znajomym lub rodzinie. W przypadku braku takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy. Zakupy zrób przez Internet lub poproś o wsparcie najbliższych – przekazując produkty należy zachować zasady bezpieczeństwa i nie kontaktować się bezpośrednio z osobą, będącą w izolacji domowej. Zakupy można np. zostawić przed drzwiami mieszkania/domu, a o tym fakcie powiadomić we wcześniej ustalony sposób.
Bywa, że osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu. W takim przypadku wojewodowie wskazują lokal, gdzie trzeba się udać na obowiązkowe 14 dni.

Kwarantanna: zasady bezpieczeństwa

Jeśli mieszkasz z rodziną, musisz przestrzegać kilku istotnych zasad:

  • Jeśli istnieje taka możliwość – ogranicz kontakt z najbliższymi, zachowaj odstęp minimum 2m.
  • Używaj osobnych naczyń, ręczników.
  • Po skorzystaniu z toalety czy łazienki, zdezynfekuj ją.
  • Często myj ręce, dezynfekuj klamki, blaty itp.
  • Jeśli to możliwe, noś maseczkę ochronną, zakrywającą usta i nos (zwłaszcza jeśli kaszlesz lub kichasz).
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Kontroluj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie. W przypadku wystąpienia objawów typowych dla choroby koronawirusowej (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), bezwzględnie zgłoś to telefonicznie stacji sanitarno-epidemiologicznej.